Huolestunut sukulainen kyselee, onko palstalaisilla kokemusta keskoslapsen puheen viivästymisestä? Suvussamme on pikkukeskonen, joka ei vielä puhu, ikää 1,7 v. Alkanut vastikää osoitella, ymmärtäminen on kyllä lisääntynyt sitten kesän. Äitinsä ja isänsä ovat huolesta kankeita.
Vilkas kiitäjä tämä kaveri kyllä on (liiankin kanssa), lieneekö tällä merkitystä viiveeseen? Kaikki kommentit ja kokemukset ovat tärkeitä... kiitos jo etukäteen!
keskoslapsen puheen viivästyminen
4
1187
Vastaukset
- kirsikkapiirakka
Itsellä pikkukeskosena syntynyt tyttö(alle kilo).Ensimmäinen sana "pu" eli pupu tuli n.vuoden iässä mutta selvät sanat alkoi tulemaan 1v 8kk:n ikäisenä(korjattu ikä eli lasketusta ajasta..),kukko,tutti=titti,anna..Nyt tyttö n.3v ja puhuu lauseita,osa sanoista kuitenkin vieraille epäselviä.Epäilys puheentuoton viiveestä mutta puheterapeutti vain n.vuoden välein.Itse olen sitä mieltä että tytössä ei vikaa kun on alkanut "kalkattamaan" paljon..!En teinä vielä huolestuisi lainkaan.Lapsi varmaan joutuu käymään kontrolleissa joissa kyllä selviää jos on syytä huoleen.
- mapee
yleeensähän kun keskosen alkutaivalta katsellaan ja arvioidaan niin huomioidaan se, milloin lapsen olisi pitänyt syntyä eikä sitä milloin on syntynyt. Tällöin lapsen kehitys arvioidaan realistisemmin ja oikea-aikaisemmin sillä moni puolivuotiaskin on itseasiassa asustanut maailmassa muutaman kuukaudenkin liikaa jolloin on eri asia onko lapsi 3kk vai 6kk vanha kun taitojen oppimiseen aika aon ollut tuo lyhyempi aika.
Keskosuus lisää myös riskiä oppimisen vaikeuksiin eli ei niinkään laatuun ja määrään vaan juuri nopeuteen ja alkamiseen. Eli ei hätää!- riskitekijä
Keskosuuden takia lapset ovat tiukemmassa seurannassa ja hyvä niin. Keskosuus on riskitekijä moniin juttuihin, joista yksi on dysfasia.
Lapsi on kuitenkin vielä pieni ja varmasti tiukassa seurannassa, joten itse ei kannata turhaa stressiä siitä kantaa. 2v mennessä keskosten pitäisi saada kiinni muut. Osa keskosista selviää ilman mitään muuta ongelmaa elämässään, osalla on lisänä erityyppisiä ongelmia. En muista prosentteja, kuinka paljon kutakin, mutta ei sillä väliä.
Se, että lapsi kalkattaa koko ajan ei poissulje dysfasiaa. Puheen epäselvyys on yksi oire dysfasiasta.
- n.600g
Puheli vain joitain tavuja ja osoitteli sormella mitä haluaa..
Kolmi vuotis neuvolassa sitten suosittelivat, päiväkotiin menoa, vaikka kotona olinkin. Sillä ainokaisena lapsena kotona ei yksin leikkiessä tarvi puhella ja äitinä opin ymmärtämään ilman puhettakin mitä lapsi tahtoo "sanoa".
Puoli päiväisenä tarhassa alkoi aika pian puhelemaan, vaikkakin hyvin epäselvästi pitkän aikaa.Muutaman vuoden epäselvän puheen ja puhevian (r,s,d) vuoksi kävi puheterapiassa kunnes yhdeksän vuotiaana sanottiin, että opittu on ei enää tarvetta käydä.
Ja nykyään puhuu, niin että välillä toivoisi toivoisi olevan edes hetken hiljaa. :-))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1225689- 644040
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺453726Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭313129Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332902Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342479En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä132342Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli132326Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm101734- 1181727