keskoslapsen puheen viivästyminen

liekö lainkaan tulossa

Huolestunut sukulainen kyselee, onko palstalaisilla kokemusta keskoslapsen puheen viivästymisestä? Suvussamme on pikkukeskonen, joka ei vielä puhu, ikää 1,7 v. Alkanut vastikää osoitella, ymmärtäminen on kyllä lisääntynyt sitten kesän. Äitinsä ja isänsä ovat huolesta kankeita.

Vilkas kiitäjä tämä kaveri kyllä on (liiankin kanssa), lieneekö tällä merkitystä viiveeseen? Kaikki kommentit ja kokemukset ovat tärkeitä... kiitos jo etukäteen!

4

1289

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirsikkapiirakka

      Itsellä pikkukeskosena syntynyt tyttö(alle kilo).Ensimmäinen sana "pu" eli pupu tuli n.vuoden iässä mutta selvät sanat alkoi tulemaan 1v 8kk:n ikäisenä(korjattu ikä eli lasketusta ajasta..),kukko,tutti=titti,anna..Nyt tyttö n.3v ja puhuu lauseita,osa sanoista kuitenkin vieraille epäselviä.Epäilys puheentuoton viiveestä mutta puheterapeutti vain n.vuoden välein.Itse olen sitä mieltä että tytössä ei vikaa kun on alkanut "kalkattamaan" paljon..!En teinä vielä huolestuisi lainkaan.Lapsi varmaan joutuu käymään kontrolleissa joissa kyllä selviää jos on syytä huoleen.

    • mapee

      yleeensähän kun keskosen alkutaivalta katsellaan ja arvioidaan niin huomioidaan se, milloin lapsen olisi pitänyt syntyä eikä sitä milloin on syntynyt. Tällöin lapsen kehitys arvioidaan realistisemmin ja oikea-aikaisemmin sillä moni puolivuotiaskin on itseasiassa asustanut maailmassa muutaman kuukaudenkin liikaa jolloin on eri asia onko lapsi 3kk vai 6kk vanha kun taitojen oppimiseen aika aon ollut tuo lyhyempi aika.

      Keskosuus lisää myös riskiä oppimisen vaikeuksiin eli ei niinkään laatuun ja määrään vaan juuri nopeuteen ja alkamiseen. Eli ei hätää!

      • riskitekijä

        Keskosuuden takia lapset ovat tiukemmassa seurannassa ja hyvä niin. Keskosuus on riskitekijä moniin juttuihin, joista yksi on dysfasia.
        Lapsi on kuitenkin vielä pieni ja varmasti tiukassa seurannassa, joten itse ei kannata turhaa stressiä siitä kantaa. 2v mennessä keskosten pitäisi saada kiinni muut. Osa keskosista selviää ilman mitään muuta ongelmaa elämässään, osalla on lisänä erityyppisiä ongelmia. En muista prosentteja, kuinka paljon kutakin, mutta ei sillä väliä.
        Se, että lapsi kalkattaa koko ajan ei poissulje dysfasiaa. Puheen epäselvyys on yksi oire dysfasiasta.


    • n.600g

      Puheli vain joitain tavuja ja osoitteli sormella mitä haluaa..
      Kolmi vuotis neuvolassa sitten suosittelivat, päiväkotiin menoa, vaikka kotona olinkin. Sillä ainokaisena lapsena kotona ei yksin leikkiessä tarvi puhella ja äitinä opin ymmärtämään ilman puhettakin mitä lapsi tahtoo "sanoa".
      Puoli päiväisenä tarhassa alkoi aika pian puhelemaan, vaikkakin hyvin epäselvästi pitkän aikaa.Muutaman vuoden epäselvän puheen ja puhevian (r,s,d) vuoksi kävi puheterapiassa kunnes yhdeksän vuotiaana sanottiin, että opittu on ei enää tarvetta käydä.
      Ja nykyään puhuu, niin että välillä toivoisi toivoisi olevan edes hetken hiljaa. :-))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      19
      1168
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      57
      965
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      933
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      54
      863
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      761
    6. 61
      715
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      696
    8. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      662
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      37
      660
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      596
    Aihe