Kuluttajaviraston kanta: Ruosteenestokäsittely ei katkaise takuuta (Tuulilasi 10/2007)
Joidenkin automerkkien myyjät kertovat asiakkailleen, että juuri ostettuun autoon ei saa teettää ruosteenestokäsittelyä. Jos näin tehdään, myyjien mukaan auton puhkiruostumattomuustakuu katkeaa. Kuluttajaviraston mukaan näin ei voi tapahtua.
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=142166
Ruosteenestokäsittely ei katkaise takuuta
8
1840
Vastaukset
- 2005 corolla
ruostetta näkyy ,häkäpöntön kannatin ruosteessa ja konepellin allakin joitain pultteja, alle ei katsottu? Kukahan neuvoo, millä käsittelen ja poistan ruosteen.apua!
- ....
Ainoa järkevä tapa on ennalta ehkäistä ruostuminen, on ruostesuojata auton alusta. Jos ruoste pääsee jo alkuun, on jo liian myöhäistä.
Hiekkapuhallusta tai hiomista ruosteenpoistokiekolla voi yrittää ja maalata päälle, muuta usein ruoste ”uusiutuu” näissä kohdissa, ellei saa pienintäkin ruostetäplää pois. Kunnon pohjamaali (mieluiten sinkkimaali) on välttämätön ennen oikean maalipinnan levittämistä.
Alkaneeseen ruostumiseen ei yleensä auta muu kuin leikata ”pilaantunut” pois niin että tervettä peltiä jää ympärille ja paikata aukko terveellä pellillä. Sitten pohjamaalit ja muut maalit vielä paikan päälle.
Suomen oloissa ei voida sanoa ”jos” ruostuu, vaan että ”kun” ruostuu. Kyse on vain ajasta milloin ruoste alkaa, ellei tehdä kunnon ruostesuojausta. Maahantuonnin yhteydessä ei enää autoille tehdä ruostesuojata, vaan tämä jää ensiostajan harteille joka ruostesuojausta ei yleensä teetä, koska sitä ei huomioida autokauppiaan osalta vaihdon yhteydessä. Hyvä Suomi! .... kirjoitti:
Ainoa järkevä tapa on ennalta ehkäistä ruostuminen, on ruostesuojata auton alusta. Jos ruoste pääsee jo alkuun, on jo liian myöhäistä.
Hiekkapuhallusta tai hiomista ruosteenpoistokiekolla voi yrittää ja maalata päälle, muuta usein ruoste ”uusiutuu” näissä kohdissa, ellei saa pienintäkin ruostetäplää pois. Kunnon pohjamaali (mieluiten sinkkimaali) on välttämätön ennen oikean maalipinnan levittämistä.
Alkaneeseen ruostumiseen ei yleensä auta muu kuin leikata ”pilaantunut” pois niin että tervettä peltiä jää ympärille ja paikata aukko terveellä pellillä. Sitten pohjamaalit ja muut maalit vielä paikan päälle.
Suomen oloissa ei voida sanoa ”jos” ruostuu, vaan että ”kun” ruostuu. Kyse on vain ajasta milloin ruoste alkaa, ellei tehdä kunnon ruostesuojausta. Maahantuonnin yhteydessä ei enää autoille tehdä ruostesuojata, vaan tämä jää ensiostajan harteille joka ruostesuojausta ei yleensä teetä, koska sitä ei huomioida autokauppiaan osalta vaihdon yhteydessä. Hyvä Suomi!Kun pitää hitsata pari vuotta vanhoja vehkeitä.
- NOT!
M1978 kirjoitti:
Kun pitää hitsata pari vuotta vanhoja vehkeitä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000584&posting=22000000030324463
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000584&posting=22000000030291468
- en saanut
myyjäliikettä ottamaan kantaa asiaa niin otin yhteyttä maahantuojaan, jossa asia tehtiin selväksi, että saa suojata, eikä se takuuseen voi vaikuttaa!
Kannattaa kysyä asiaa maahantuojalta, jos asia ei muuten selviä noin vinkkinä vaan - ehdot
on laadittu niin ettei ne korvaa koskaan mitään ruostumista,
Ruostumista ei korvata jos se aiheutuu ulkopuoliseta vauriosta, esim kiven iskemästä, maantiesuolasta, yms.
eli käytännössä ei mitään. Vain jos autosta irtoaa pintamaali esim. lohkeilemalla takuu sen korvaa, tähän ei kuitenkaan vaikuta ruostesuojaus, sillä eihän autoa päältäpäin suojata.- huijausta
Näinhän se on. Puhkiruostumattomuus takuu on silkkaa huijausta.
- ....
Ei ole tarkoitettu mainokseksi, mutta tässä on järkeä.
"Ruosteenestokäsittelyn teho on parhaimmillaan silloin, kun auto on uusi ja käsiteltävät pinnat ovat puhtaat, kuivat ja hyväkuntoiset. Paras tulos saavutetaan teettämällä ruosteenestokäsittely autolle ennen auton käyttöönottoa ja viimeistään alle kahden vuoden ikäisenää SFS-laatuvalvotussa Tectyl erikoisliikkeessä. Myös vanhemman auton käsittely kannattaa, sillä nykyaikaiset ruosteenestoaineet pystyvät oleellisesti hidastamaan jo alkaneen ruostumisen."
http://www.tectyl.fi/kasittelyt_takuut.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265676
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai984866Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404824Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3952449- 1312370
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv22017- 1131942
- 2561627
- 3831387
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601243