toivomus lapsen iästä

Voiko sijaisvanhemmaksi ryhtyvä esittää itse minkä ikäinen lapsi perheeseen otetaan ja voiko sijaisvanhempi päättää siitä, ottaako ns. terveen vai vaikeahoitoisen vai onko pakko suostua ottamaan kumpi vain.
211658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

kuin kuolla, ja sitäkin voi siirtää. Jos et ole tuon itsenäisempi, niin et sovi lapsia hoitamaan.

Äänestä
  • Onpa käsittämätöntä. Asiallisia kysymyksiä esitän ja jo hyppää joku bioäiti silmille! Jos sinua kiinnostaa miksi en ole tämän itsenäisempi, johtuu siitä että ajatus sijaisvanhemmuudesta on vasta viriämässä ja jos olisin juuri nyt ryhtymässä sijaisavanhemmaksi, toki panisin rattaat pyörimään.

    Palstan tarkoitus onkin että ajatuksia, tietoja ja kokemuksia vaihdetaan, eikö?

    Äänestä

  • sinä itsenäinen kirjoitti:

    Onpa käsittämätöntä. Asiallisia kysymyksiä esitän ja jo hyppää joku bioäiti silmille! Jos sinua kiinnostaa miksi en ole tämän itsenäisempi, johtuu siitä että ajatus sijaisvanhemmuudesta on vasta viriämässä ja jos olisin juuri nyt ryhtymässä sijaisavanhemmaksi, toki panisin rattaat pyörimään.

    Palstan tarkoitus onkin että ajatuksia, tietoja ja kokemuksia vaihdetaan, eikö?

    että edes omista perusoikeuksista oltaisiin perillä. Silloin olisi suuremmat mahdollisuudet ymmärtää sijoitetun lapsen perusoikeuksia ja kenties myös, hyvällä tsäkällä myös lapsen biologisen perheen perusoikeuksia. Näitä ei pitäisi edes kysellä vaan ne pitäsi olla ihan syntymälahjana saatu ymmärrys. Tosin Suomessa näköjään kysytään virkamieheltä lupa melkein kohta jo hengittämiseenkin.
    Sinullekin varmaan voidaan sanella sopimusehdot ilman, että olet itsenäinen sopimusosapuoli kuntaviranomaisen kanssa toimeksiantosopimusta tehdessäsi.

    Äänestä

  • Helinä-keiju3 kirjoitti:

    että edes omista perusoikeuksista oltaisiin perillä. Silloin olisi suuremmat mahdollisuudet ymmärtää sijoitetun lapsen perusoikeuksia ja kenties myös, hyvällä tsäkällä myös lapsen biologisen perheen perusoikeuksia. Näitä ei pitäisi edes kysellä vaan ne pitäsi olla ihan syntymälahjana saatu ymmärrys. Tosin Suomessa näköjään kysytään virkamieheltä lupa melkein kohta jo hengittämiseenkin.
    Sinullekin varmaan voidaan sanella sopimusehdot ilman, että olet itsenäinen sopimusosapuoli kuntaviranomaisen kanssa toimeksiantosopimusta tehdessäsi.

    Etpä sinä ole ryhtynyt sijaisvanhemmaksi kun olet siinä hommassa niin pätevä. Sinulla on joka asiaan olemassa neuvo niin täällä kun adoptiopuolellakin.

    Äänestä

  • sijais/adoptioäiti kirjoitti:

    Etpä sinä ole ryhtynyt sijaisvanhemmaksi kun olet siinä hommassa niin pätevä. Sinulla on joka asiaan olemassa neuvo niin täällä kun adoptiopuolellakin.

    Olin aistivinani viestistäsi moitteen siitä, että olen ilmaissut mielipiteitäni yleisellä keskustelupalstalla. Kiitos kuitenkin, kun olet jostain silti vaivautunut lukemaan viestejäni.

    Äänestä

Ikätoiveita voi esittää ja sijaislapsi on yleensä aina perheen nuorin tulleessaan, jos on muita lapsia. Terve tai vaikeahoitoinen en osaa sanoa, koska eihän sitä aina voi tietää etukäteen. Ainakin sijaisvanhemman kannattaa olla aika avoin kaikelle koska ei tiedä mitä milloinkin elämässä vastaan tulee vaikka myöhemmin. Kaikkihan tietysti toivovat tervettä lasta, mutta näillä lapsilla on jo menetyksiä takana joten joitakin vammoja ehkä se jättää.

Äänestä

toivomukset , niin iän, kuin sukupuolenkin suhteen.
Terveitä lapsia olen vaan pyytänyt, koska ei olisi ammattitaitoa hoita sairaita lapsia.
Minulla oli ajatus, että olen oikeesti vain niin kuin äidit on ja siten voisin korvata lapsille edes jotenkin omaa äitiä, joka ei kykene heistä huolehtimaan. Vaikka olen alusta asti ymmärtänyt oman roolini, että olen vain äidin sijainen ja kotimme lapsille vain sij.koti, niin silti olemme ottaneet lapset kotiimme tasavertaisina perheenjäseninä, kuten missä tahansa kodissa on.
Siksi ajatus siitä, että pitäisi osata ammattinaan hoitaa sairaita lapsia, saisi kaiken kuullostamaan liian laitostouhulta ja ammattimaiselta, siis minusta. Varmaankin pätevät ammatti-ihmiset kokevat asian hieman toisin. Tässä vain perusteluja sille, miksi olen pyytänyt juuri terveitä lapsia.
Mikään ei kuitenkaan takaa, että täysin terveitä saa. Lapsista on hyvin vaikea tietää pieninä, mitä kaikkea ajan myötä ilmenee.
Aivan varmaa on, että kovia kokeneet lapset oireilevat aina jotenkin, kunhan asettuvat.
Yksi iso ongelma on vielä se omien vanhempien hylkäämisen aiheuttama ahdistus. Eli vaikka kuinka ns terve lapsi olisi, niin aina on jotain normaalista poikkeavaa, jopa saattaa olla vauvojenkin kanssa. Ovat usein kokeneet jo "kovia"
kohdussa ollessaan.

Äänestä

lapsi kenties olla arjalaista-sukua, vai käykö muu?
Entä lapsen silmät, siniset, vihreät, vai ruskeat.
Oletko ajatellut hiusten väriä, mitä sanoisit punatukkaisesta?Eikö se olisi vaihtelua se!
Entä oletko ajatellut, mikä pitäisi olla älykkyystaso, no, muista, vaadi, mensan-testiä ensin, kai ne sosiaalit hätäpäissään senkin järjestävät.
Järjestyyhän sieltä jo lähes mummoikäisille vanhemmuustesti, jossa sitten lukee jotain ihan älytöntä, joka ei hyödytä ketään!
Kaikkea saa, on markkina päivät, valtion huostaanottoihin varatuilla rahoilla. Osta nyt testi, maksa huomenna.
Voitko kertoa, millaista aikaa olet ajatellut tälle lapselle, pitkäaikainen sijoitus, vai lyhytaikainen kokeilusijoitus.
Kysy onko sosiaalilla toivomuslistaa, jonka voit täyttää.
Pitäisi kysyä noin muuten vaan, että etkö ole siinä mielessä ajatellut antaa jollekin lapselle kotia, tuoksi ajaksi, jotta tuo perhe saa asiansa kuntoon?
Vai haluaistko kenties adoptoida, sittän olet väärällä osastolla kysymyksinesi.
Oletko ajatelllut ollenkaan voiko se tuleva perhe valita sinut, onko sillä mahdollisuus päättää oletko kyllin rakastava ja huolehtiva, kun sitä ei edes ammatillisista paikoista löydy, että huolehdittaisiin edes vähäpätöisiltä tuntuvia asioita, jotka sitten ovatkin tärkeitä, ai, kenellekö, no,sille lapselle. Katsos, kun lapsen asiat ovat aika pieniä, mutta ei vähäpätöisiä. Sillä lapsi elää sitä ainutketaista lapsuuttaan ja toivoo, pääsevänsä kotiinsa takaisin, jos se vähänkin on mahdollista!

Äänestä
  • Siis asia kuin asia saa näköjään bioäideiltä katkeran vastauksen, en tajua.

    Eikö bioäiti voi ymmärtää miksi kysyn lapsen iästä? Jos voin valaista asiaa, teen sen mielelläni.

    Jos minulla itselläni on oma biologinen lapsi 7 kk:a ja vaipoissa, olisiko minun kenties viisasta sijoittaa kotiini toinen samanikäinen vaipoissa oleva lapsi vai kenties jo kuivaksi oppinut. Ehkä kun ajatellaan lasten ikäeroja voisit ymmärtää. On lapsen etu, että ajattelen myös lapsen ikää, ei omani.

    Toinen asia on se, että olenko valmis ottamaan vammaisen vai terveen lapsen, vastaus tässä:

    ehkä minulla ei ole riittävästi tietoa eri vammaryhmistä tai ehkä kotini ei ole sellaienen että siellä voitaisiin liikkua pyörätuolilla.
    Siitäkin itsekkäästä syystä että omien lapsieni lisäksi olen valmis tarjoamaan kodin vain normaalille lapsille. Toki ymmärrän että ongelmia voi olla taustoista johtuen jokatapauksessa.

    En ymmärrä teitä bioäidit. Olisitte sijareille kiitollisia että hoitavat lapsia joita itse ette kyenneet hoitamaan. Koittakaa painaa päähänne ettei lasten hoito ole ilmaista ja ruokakin maksaa ja että kulukorvaukset ja palkkiot eivät kata edes kustannuksia joita lapsista tulee. Miettikää joskus omia vajavaisuuksianne, älkääkä tulko syyttelemään viattomia sijarivanhempia.

    Äänestä

  • tuollaista katkeroituneen ihmisen ylimielistä tekstiä? Jälleen kerran: onko sijaisvanhempien syy, että sinun lapsesi on huostattu? Tai jos ei sijaisvanhempia olisi, ei olisi huostaanottojakaan?

    Jos ei sulla muuta sanottavaa ole ihan asialliseen kysymykseen, niin voisitko pitää pääsi kiinni. Enkä muuten ole alkuperäinen kirjoittaja.

    Äänestä

  • On erittäinkin realistista miettiä omaa jaksamistaan ja sitä minkä ikäisen lapsen voisi perheeseen luontevimmin perheeseen sijoittaa.
    Myös sos,viranomaiset kartoittavat perheitä lähtien siitä mihin he katsovat perheen realistisesti kykenevän.
    Lapsen ikäkin on tärkeä pointti siksi, että iäkkäämmät eivät voi ihan pieniä enää ottaa liian suuren ikäeron vuoksi.
    Olen tuossa sukupuolikysymyksessä ajatellut lähinnä jo perheeseen sijoitettuja lapsia, että olis seuraa tytöille ja pojille. Siinäkin on myös iällä merkitystä.
    Silmien väristä ei ole meillä koskaan ollut puhetta, mutta oikein kauniin värisillä silmillä varustettuja lapsia olemme kuitenkin saaneet.
    Ei muitakaan ulkonäköön liittyviä toivomuksia. silti olen voinut heti ihastua jokaisen lapsen ulkoiseen olemukseen.
    Siis mun mielestä tosi söpöjä lapsia olemme saaneet.
    Sossut kun soittavat ja kertovat ketä ovat meille ajatelleet, niin kertovat vain iän ja sukupuolen.
    En ole koskaan pyytänyt esim. valokuvaa nähtäväksi etukäteen.
    Olen lähtenyt siitä, että olkoot minkääriset silmät tahansa, niin jos lapsi kotia tarvii ja minä voin sen antaa, niin kelpaa mulle vaikka vihreäsilmäinenkin. Itselläkin sattuu olemaan.
    Ikätoivomuksenkin suhteen jouduin tekemään myönnytyksen, kun oli lapsi kotia vailla ja meidän perhe tuntui hänelle parhaalta vaihtoehdolta, niin otin, eikä hetkeäkään sitä päätöstä ole tarvinnut katua.

    Äänestä

  • taas.. kirjoitti:

    tuollaista katkeroituneen ihmisen ylimielistä tekstiä? Jälleen kerran: onko sijaisvanhempien syy, että sinun lapsesi on huostattu? Tai jos ei sijaisvanhempia olisi, ei olisi huostaanottojakaan?

    Jos ei sulla muuta sanottavaa ole ihan asialliseen kysymykseen, niin voisitko pitää pääsi kiinni. Enkä muuten ole alkuperäinen kirjoittaja.

    Minusta on ihan perusteltuakin esittää toiveita. Meillä on kolme lasta ja haluaisimme antaa kodin vielä ainakin yhdelle. En kuitenkaan koe että olisi kenenkään lapsen etu ei omien eikä sijoitettujen, että lupautuisimme ottamaan erityisen vaikeahoitoisen lapsen. Ammatilliset perhekodit ja muut ammattilaiset ovat eritysesti heitä varten. Ei tässä olla rajaamassa mitään omaa ihanne lasta näillä kriteereillä vaan ajattelemassa kaikkien parasta.

    Äänestä

  • amalia kirjoitti:

    On erittäinkin realistista miettiä omaa jaksamistaan ja sitä minkä ikäisen lapsen voisi perheeseen luontevimmin perheeseen sijoittaa.
    Myös sos,viranomaiset kartoittavat perheitä lähtien siitä mihin he katsovat perheen realistisesti kykenevän.
    Lapsen ikäkin on tärkeä pointti siksi, että iäkkäämmät eivät voi ihan pieniä enää ottaa liian suuren ikäeron vuoksi.
    Olen tuossa sukupuolikysymyksessä ajatellut lähinnä jo perheeseen sijoitettuja lapsia, että olis seuraa tytöille ja pojille. Siinäkin on myös iällä merkitystä.
    Silmien väristä ei ole meillä koskaan ollut puhetta, mutta oikein kauniin värisillä silmillä varustettuja lapsia olemme kuitenkin saaneet.
    Ei muitakaan ulkonäköön liittyviä toivomuksia. silti olen voinut heti ihastua jokaisen lapsen ulkoiseen olemukseen.
    Siis mun mielestä tosi söpöjä lapsia olemme saaneet.
    Sossut kun soittavat ja kertovat ketä ovat meille ajatelleet, niin kertovat vain iän ja sukupuolen.
    En ole koskaan pyytänyt esim. valokuvaa nähtäväksi etukäteen.
    Olen lähtenyt siitä, että olkoot minkääriset silmät tahansa, niin jos lapsi kotia tarvii ja minä voin sen antaa, niin kelpaa mulle vaikka vihreäsilmäinenkin. Itselläkin sattuu olemaan.
    Ikätoivomuksenkin suhteen jouduin tekemään myönnytyksen, kun oli lapsi kotia vailla ja meidän perhe tuntui hänelle parhaalta vaihtoehdolta, niin otin, eikä hetkeäkään sitä päätöstä ole tarvinnut katua.

    Olisi kiva kuulla lisää kokemuksistasi sijaisvanhempana. Montako lasta perheessäsi on? Minkä ikäisinä sijoitettu jne. Onko Sijoittaja kunta suuri vai pieni. Meillä itsellä on juuri työn alla paperit perhehoitoperheeksi alkamiseksi.

    Äänestä

  • katkerako? kirjoitti:

    Siis asia kuin asia saa näköjään bioäideiltä katkeran vastauksen, en tajua.

    Eikö bioäiti voi ymmärtää miksi kysyn lapsen iästä? Jos voin valaista asiaa, teen sen mielelläni.

    Jos minulla itselläni on oma biologinen lapsi 7 kk:a ja vaipoissa, olisiko minun kenties viisasta sijoittaa kotiini toinen samanikäinen vaipoissa oleva lapsi vai kenties jo kuivaksi oppinut. Ehkä kun ajatellaan lasten ikäeroja voisit ymmärtää. On lapsen etu, että ajattelen myös lapsen ikää, ei omani.

    Toinen asia on se, että olenko valmis ottamaan vammaisen vai terveen lapsen, vastaus tässä:

    ehkä minulla ei ole riittävästi tietoa eri vammaryhmistä tai ehkä kotini ei ole sellaienen että siellä voitaisiin liikkua pyörätuolilla.
    Siitäkin itsekkäästä syystä että omien lapsieni lisäksi olen valmis tarjoamaan kodin vain normaalille lapsille. Toki ymmärrän että ongelmia voi olla taustoista johtuen jokatapauksessa.

    En ymmärrä teitä bioäidit. Olisitte sijareille kiitollisia että hoitavat lapsia joita itse ette kyenneet hoitamaan. Koittakaa painaa päähänne ettei lasten hoito ole ilmaista ja ruokakin maksaa ja että kulukorvaukset ja palkkiot eivät kata edes kustannuksia joita lapsista tulee. Miettikää joskus omia vajavaisuuksianne, älkääkä tulko syyttelemään viattomia sijarivanhempia.

    kysyä toisinpäin, voiko lapsi valita sinut?

    Hoida nyt se vaippatyllerö kaikessa rauhassa, saat 10 kun hoidat hyvin.
    Anna sille lapsellesi kaikkesi, et silloin tarvitse kysellä täältä minkä väriset silmät ehkä olisi paras olla tulevalla sijaislapsella.

    Kasva aikuiseksi!

    Äänestä

  • jonkinlainen äiti kirjoitti:

    Olisi kiva kuulla lisää kokemuksistasi sijaisvanhempana. Montako lasta perheessäsi on? Minkä ikäisinä sijoitettu jne. Onko Sijoittaja kunta suuri vai pieni. Meillä itsellä on juuri työn alla paperit perhehoitoperheeksi alkamiseksi.

    kertaan selvittänyt meidän tilannetta, joten toisille olisi varmaan tylsää, vanhan toistoa luettavaksi, joten ehdotan, että voisit ottaa minuun yhteyttä privaatisti sähköpostilla, jonka olen avannut
    tälläisiä keskuteluja varten, se on [email protected]. Kirjottele sinne, niin vastaan kysymyksiisi ja ehkä vähän sellaistakin mitä et edes älyä kysyä.

    Äänestä

  • amalia kirjoitti:

    On erittäinkin realistista miettiä omaa jaksamistaan ja sitä minkä ikäisen lapsen voisi perheeseen luontevimmin perheeseen sijoittaa.
    Myös sos,viranomaiset kartoittavat perheitä lähtien siitä mihin he katsovat perheen realistisesti kykenevän.
    Lapsen ikäkin on tärkeä pointti siksi, että iäkkäämmät eivät voi ihan pieniä enää ottaa liian suuren ikäeron vuoksi.
    Olen tuossa sukupuolikysymyksessä ajatellut lähinnä jo perheeseen sijoitettuja lapsia, että olis seuraa tytöille ja pojille. Siinäkin on myös iällä merkitystä.
    Silmien väristä ei ole meillä koskaan ollut puhetta, mutta oikein kauniin värisillä silmillä varustettuja lapsia olemme kuitenkin saaneet.
    Ei muitakaan ulkonäköön liittyviä toivomuksia. silti olen voinut heti ihastua jokaisen lapsen ulkoiseen olemukseen.
    Siis mun mielestä tosi söpöjä lapsia olemme saaneet.
    Sossut kun soittavat ja kertovat ketä ovat meille ajatelleet, niin kertovat vain iän ja sukupuolen.
    En ole koskaan pyytänyt esim. valokuvaa nähtäväksi etukäteen.
    Olen lähtenyt siitä, että olkoot minkääriset silmät tahansa, niin jos lapsi kotia tarvii ja minä voin sen antaa, niin kelpaa mulle vaikka vihreäsilmäinenkin. Itselläkin sattuu olemaan.
    Ikätoivomuksenkin suhteen jouduin tekemään myönnytyksen, kun oli lapsi kotia vailla ja meidän perhe tuntui hänelle parhaalta vaihtoehdolta, niin otin, eikä hetkeäkään sitä päätöstä ole tarvinnut katua.

    ollut käytännössä että lapselle kodin antaminen on se tärkein asia. Lapsen ikä on ollut toivomus mutta se ikähaarukka on ollut aika leveä 7-12 v.
    Sitten on myös meidän kohdalla aina ollut tärkeä vaikuttaja se mikä on vanhempien ongelma tai se syy miksi lapsi otetaan huostaan.

    Meille sijoitetut lapset ovat olleet moniongelmaisia jo alusta lähtien ottaen huomioon vanhemmat ja heidän ongelmansa.

    Kun olemme saaneet "sossuilta" kysymyksen niin silloin saamme myös tiedon iästä ja sukupuolesta sekä muita taustoja lapsesta.

    Myös mietintä aikaa on ollut.
    Sen jälkeen on tarkemmat tiedot jos olemme edelleen kiinnostuneita.

    Aina vaadimme tapaamiset vanhempien kanssa ja heiltä tärkat "toivomukset" ja tiedot. Myös se on hyvin tärkeää että vanhemmat saavat tavata sijaisperheen vanhemmat. Mutta ei muita perheenjäseniä. Näin ennen kuin edes lasta haluamme tavata.

    On tärkeämpi kuulla vanhempia kuin että nähdä lapsi. Päätös on silloin helpompi kun on selvitetty se kontakti vanhempien kanssa.

    Vielä molemmille annetaan miettimisaikaa.

    Äänestä

synnytyssairaalasta valikoimaan mieleisesi.

Äänestä

joskus on otettu yhteyttä ja kerrottu useammastakin lapsesta, jotka ovat kotia vailla. Välillä on ihan käytännön tasolla mietitty sitä, mihin huoneisiin lapset laitetaan asumaan eli olisiko tyttären ikäisiä tyttöjä niin voisivat asua kimpassa, jos ovat samanikäisiä. Kahta pientä vauvaa ei uskoisi jaksavani. Meillä on tällä hetkellä hoidossa kaksi sisarusparia, joten siinä ei paljoa mietetty miten sovitetaan, en tietysti halunnut sisaruksia erottaa, joten vähän rempattiin ja järjesteltiin huoneita uudelleen.

Ihan tällaisten käytännön tason asioiden takia, lasten ikää ja sukupuolta on hyvä miettiä. Ja todellakin, kuten Amalia sanoi, koska alan erityiskoulutusta ei minullakaan ole, en ole ottanut erityislapsia. Se mitä elämä ja aika tuo mukanaan, se on otetaan sitten vastaan.

Kyllä toiveita voi ja kannattaa esittää ja miettiä miten sijoitetut lapset sopivat jo olemassa olevaan katraaseen. Mihinkään pakotukseen sijoitetun lapsen ottamisessa ei pidä suostua.

Äänestä

perhe tykkää sinusta!

Äänestä

Luonnollisesti sijaisperhe voi esittää toiveita siitä minkälaiselle lapselle he haluaisivat tarjota kodin. Meillä esimerkiksi on ollut toiveena, että lapsi olisi mahdollisimman pieni ja että voi olla FAS-lapsi, koska minulla on koulutukseni ja työni takia kokemusta näistä lapsista - toiveet ovat toteutuneet siten, että ensimmäiset kaksi sijoitettua tulivat vauvoina ja ensimmäisellä oli FAS-diagnoosi tullessaan, toiselle, vastasyntyneenä tulleelle se tuli ja kolmas olikin tullessaan jo leikki-ikäinen, eikä lainkaan vammainen.
Yhtään lasta ei ole pakko ottaa, päinvastoin on sijaisperheen velvollisuus kieltäytyä ottamasta lasta, jos tuntuu siltä, että hän ei ole sopiva tähän perheeseen.

Äänestä

elämäsi niin siitä vaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voiko esittää kirjoitti:

Voiko sijaisvanhemmaksi ryhtyvä esittää itse minkä ikäinen lapsi perheeseen otetaan ja voiko sijaisvanhempi päättää siitä, ottaako ns. terveen vai vaikeahoitoisen vai onko pakko suostua ottamaan kumpi vain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu