Onneksi massapoika jeesas kimiä jotta voittaisi mestaruuden kun ei omilla avuillaan olisi siihen muuten pystynyt. Hyvin on perimässä sumin saappaat!
Massan avulla mestaruuteen
mestariko?
16782
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
kiitokset siis itse MESTARIN lisäksi myös Massalle!
Ilman Massan apuja maailmanmestari olisi Hamilton. Ja tätä vielä sanotaan moottoriurheilun kuninkuuslajiksi, heh heh.
Toinen huvittava piirre tänä vuonna on se, että Ferrari onkin nyt yhtäkkiä niin puhtoinen niin puhtoinen - Schumacherin ajovuosinahan talli oli likaisen pelin tyyssija... Kimikö tallin puhdisti, vai?
Ettäkö taktikointiako ei saisi autourheilussa harrastaa ollenkaan? sehän kisoista tekee mielenkiintoisen että kuinkahan ne nyt esim. juuri lähdönkin taktikoi.. taidatte vaan olla katkeria kun vedonlyönnistä ei tullutkaan sitä 15euroa mihin olitte mammalta saadut 5 euroa laittaneet..ihme marinaa
Schumin aikanahan oli kaksi aivan tasavertaa kuskia. Molemmilla samanlaiset puitteet ja mahdollisuudet voittoon.
Hei odotas... HAHAHAHAHAHAHAHHAAAAAAAAAAAAAAAHAHAHAHHHHHHHHHHHHHHAHAHAHAAHAHA.... HHAHAHAHAHAAHAHAHAHAHAHAHAHAAH.. Puuhh... AHAHAHAHAHAHA.
Ferrari oli ihan täysin 120%:sti rakennettu Schumacherin ympärille. Muistat varmaan viimeisen kierroksen pääsuoralla Barichellon antaneen Schumille tilaa, joka sitten ajoi voittoon.
Oikeesti nyt ensimmäistä kertaa on tasavertaiset kuskit. Massan kausi meni vähän mönkään ja menetti mahdollisuutensa mestaruuteen. Kiitokset hänelle tallin ja Kimin auttamisesta viimeisissö kisoissa!
Niin ja Schumista vielä. Kimi sentään ei ole voittanut mestaruutta viimeisessä kisassa törmäämällä tarkotuksella toisen autoon. Schumi teki näin ja voitti 1994. 1997 Yritti samaa, epäonnistui ja pisteet nollattiin.
Oli just sitä Formula ykköstä parhaimillaan, kun otettiin miehestä mittaa. Hill oli tekemässä samaa, joten turha Schumia on syyttää kaikesta.
JOS Kovalainen tai Piguet jr saa Alonson tallikaveriksi Renaultille. Kukas on ykköskuski ja saa tallin täyden takia, hä?
Alonso tulee olemaan ylivoimaisesti ykköskuski, muuten kuumakalle hermostuu. Eli pelataan Alonsolle mestaruus ja Kovalaisen pitää vain auttaa.
Mites Häkän eka voitto? Ei tullut omilla taidoilla.
Onko taas joku Saksan vihaaja vauhdissa, koska pitää haukkua?
Kylläpä sitä ollaan kateellisia,aina kun suomalainen pärjää maailmalla,niin pitää oikein
valittamalla valittaa,ettei se omilla ansiollaan
pärjää jne..
näitä kateellisia - ja säälittäviä - tyyppejä kyllä Suomessa riittää! Ei anneta näiden "luusereiden" häiritä iloamme Kimin voitosta!
Pääsi räjähdä kateuteen.
Missä lajissa sinä olet maailman paras ja eniten tienaava?
Toki! F1 on joukkuelaji. Teami vetää yhtä köyttä, katso vaikka McLarenin touhua esimerkkinä miten epäonnitutaan menettämään varma mestaruus!!!!
Tosin aina löytyy joukkueesta sen paras 'pelaaja' nyt se oli KIMI!
Hyvä Kimi - hyvä Ferrari!
Jos Mosley ja muu FIA:n valopäät tekisivät niin, kuten säännöissä lukee. Aika moni asia menisi toiseen suuntaan.
Massa jarrutteli lähdössä Hamiltonia, jotta Kimi pääsisi ohi. Ja sit hän antoi Kimin voittaa.
Siinä on jo KAKSI sääntörikkomusta. Niitähän riittää Ferrarilla ja McLareinna yllin kyllin
kaikissa kärkitalleissa on AINA loppukaudesta ykkös- ja kakkoskuskit jos toisella on mahdollisuus taistella kuljettjien maailmanmestaruudesta.
oli kimillä mahtavaa tuuria..
Viimeisessä kisassa massa hidasteli lähdössä, hamiltonin edessä, tallimääräyksellä kimi ohitti massan ja tämäkään ei vielä olisi riittänyt,
ellei hamilton olisi töpeksinyt.
Se että kimi ajoi, kaksi viimeistä kisaa hyvin ei tuonut mestaruutta, vaan se että muut töpeksi ja käytettiin tallimääräyksiä.
on tämä todellista urheilua
Koeta kestää, se vaan on niin, että Kimi pärjää paremmin kuin eräät...
pärjää omilla avuillaan vaan tarvitsi voittoon Massan apuja. VUODEN URHEILIJA - hahahahahahahahhahhahahaaaaa.......
huomannut niin voin kertoa että f1 on tiimi urheilua.suosittelisin seuraamaan f1,se on ihan kiva ajanviete!
No miksi sitten jollekin annetaan maailmanmestaruus, miksi sitä ei anneta tiimille. Sitäpaitsi yhtä hauskaa ajanvietettä kuin f1 seuraaminen on seurata lateksin kuivumista seinällä!