Ensimmäistä kertaa olisin Thaimaahan menossa, ehkä Phukettiin. Olisiko Karon sopiva paikka? En halua hurjaa menopaikkaa, mutten halua ihan syrjässäkään olla. Lepäily, uiminen, ostokset, hyvä ruoka ym. tavalliset lomajutut kiinnostaa. Mutta itse kysymys: onko maaliskuussa sietämättömän kuumaa? Onko joku muuten käyttänyt Finnmatkoja hiljattain? Minkälaisia nuo koneet ovat, joilla lennetään suoraan Phukettiin? Finnairin koneitahan nuo eivät ole?
Maaliskuu liian kuuma?
Leyla50
72199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olemme olleet Thaimaassa (ei Phuket) maaliskuussa ja huhtikuussa,hellekausihan siellä silloin on eli 40c ja ylikin on aivan normaalia.Jollekkin se sopii, kuten meille,ja joillekkin se on liian kuuma. Sadekuurot keventävät.
kyllä meillä ainakin on finnairin kone 19.11
Meille oli just sopivan kuuma. n. 35.40c. Ilma on trooppisen kostea ja onhan siellä tosi tosi TOSI lämmin ihan ympäri vuorokauden, mutta minä vaan nautin siitä lämmöstä :). Maaliskuu on siinä mielessä huono, että sadetta on turha odotella...viimeksi kun oltiin maaliskuussa, niin satanut oli tammikuussa. Kuivaa siis oli...ei kovin vihreitä paikkoja näkynyt. Mutta taas mennään helmi-maaliskuussa ja millään en malttais odottaa :). Mutta mikäli kuumuus ja hikoilu normaalisti tuskastuttaa, niin en suosittele maaliskuuta- mielummin joulu-tammikuu.
Hei, et kai vaan tarkota että jouluna on luvassa vähemmän lämpööööööö.. yhyyy! Tahdon aurinkoo! Mutta kun on lomaa vain jouluna eikä vasta maaliskuussa!
Vastatkaa ny, jouluna Phuketissa olleet, että onko luvassa sateita/poutaa/epävakaata/ukkosta??? Vai saisimmeko kunnon paahdetta jo jouluna!
Olin viime joulun ja uudenvuoden (3viikkoa) Patongilla ja ainoastaan lähtöpäivänä satoi;)
Aamusta iltaan yli 30 astetta!
etteikö olisi kuuma! Varmasti on...VOIN LUVATA!Sateet vaan vähän helpottaa välillä- virkistäviä :)
Kyllä sitä siihen lämpöön tottuu aika nopeasti, ja se ilmasto on jotenkin sellainen, että se ei ole polttavaa.
Se on ihan sama milloin sinne menee yleensä lämpötilat pyörivät reilu 30 astetta, kesällä on ilmat vain epävakaisempia. Joulun seutu on ilmojen suhteen sopiva, mutta matkat taas huomattavasti kalliimpia.