ladan kojelauta

gfgdh

miten ladan kojelauta on kiinni tai siis mistä?eli monta mutteria pitää avata että lähtee? olen jo jonkin aikaa yrittäny repiä irti mut ei lähe.tarkoitus olisi korjata vuotava hana tai joku letku mikä siel ny vuotaakaa. olisin erittäin kiitollinen jos joku tietävä neuvoisi

10

992

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitäis...

      olla kovinkaan monella ruuvilla. Itse en ole sitä irroitellut. Kantsii ensin katsoa ladan korjauskäsikirjasta. Vois löytyä kirjastosta.
      Sitäpaitsi luulen ettei vuotavan lämmityslaitteen hanan takia kojelautaa tarvitse irroittaa. En tiedä. Joku asiantuntija vois kertoa tarkemmin.

    • Ladamallin???

      Mikä? vuotaa? missä?
      Noilla antamillasi tiedoilla ei ole mitään arvoa, koeta hyvä ihminen selittää, mitä tietoa haluat, varmasti saat oikeita vastauksia!

      • 2105

        on malli ja luultavasti se hana vuotaa tai joku letku.tiputtaa vettä hanskalaatikon alla olevaan tilaan.


      • Avulias
        2105 kirjoitti:

        on malli ja luultavasti se hana vuotaa tai joku letku.tiputtaa vettä hanskalaatikon alla olevaan tilaan.

        Jos olet unohtanut hanan auki, pistä se kiinni. Eikö tuota asiaa ole sinulle opetettu kotona.


      • Exladailija
        Avulias kirjoitti:

        Jos olet unohtanut hanan auki, pistä se kiinni. Eikö tuota asiaa ole sinulle opetettu kotona.

        ...tuleepi kapyysiin hyvin pian kylmä, tämän tiedän kokemuksesta (talvella ikävää)

        Lämmityslaitteen lämmönsäädinhanaa vaihtaessa ei tarvitse purkaa kojetaulua, mutta rintapellin fylliä pitää hiukan repiä. Hana vaihtuu kyllä kotikonstein, mutta on kerrostalon pihassa, pimeällä ja pikkupakkasessa lystiä hommaa.

        Vaihdoin kerran kaverin kanssa sen 1200:seen ja kun omastani alkoi yksi kaunis syksy vuotamaan, vein oikein monttöörille. Ei ollut kallis vaihto, eikä ollut hartiat kipeinä seuraavana päivänä......


      • purku
        2105 kirjoitti:

        on malli ja luultavasti se hana vuotaa tai joku letku.tiputtaa vettä hanskalaatikon alla olevaan tilaan.

        riittää niin näet sen lämmityslaiteen hanan ja se on kiinni kahdella 6mm mutterilla joissa 10mm kanta.

        Muistin mukaan tuota hanskalokeroa ei ole pakko purkaa, mutta helpottaa paljon, kun näkee sen hanan


      • vettä
        purku kirjoitti:

        riittää niin näet sen lämmityslaiteen hanan ja se on kiinni kahdella 6mm mutterilla joissa 10mm kanta.

        Muistin mukaan tuota hanskalokeroa ei ole pakko purkaa, mutta helpottaa paljon, kun näkee sen hanan

        paljon kun irrottaa hanan?mistäköhan saisi uusia.vai ihan normi varaosaliikkeestä?


    • ST1:n baarin apuoppilas

      Kuulostaa Ladan tyyppivialta, vuotava lämmityslaitteen hana. Missään Lada-mallissa (Kalinasta en tiedä) ei tarvitse kojelautaa irrottaa hanan vaihdon vuoksi. Kirjastosta löytyy ohjekirjoja, joissa kerrotaan yleisimpien kohtien korjaus "räjäytyskuvien" kera. Kannattaisi ehkä kuitenkin ostaa sellainen itselle, siitä on todella apua tee se itse korjaajalle.

      • Katsastusaseman värvätty

        Ladassa on vuodot harvinaisia. Yksi syy on jo se, että ei ole turhaa ilmastointilaitetta. Länsiräppänöissä kesähelteillä ilmastointi saattaa helposti aiheuttaa kylmästä vedestä vuotoja ohjaamoon.


      • ST1:n baarin apuoppilas
        Katsastusaseman värvätty kirjoitti:

        Ladassa on vuodot harvinaisia. Yksi syy on jo se, että ei ole turhaa ilmastointilaitetta. Länsiräppänöissä kesähelteillä ilmastointi saattaa helposti aiheuttaa kylmästä vedestä vuotoja ohjaamoon.

        Länsiautoistani yksikään ei ole vuotanut mistään. Kaikki palstalla parjatut asiat ovat toimineet niissä moitteetta. Ladassahan niitä toimintoja ei olekaan (Kalinassa sentään joitakin).

        Ladoista takavetoisista jokaisesta (3 kpl) jouduin vaihtamaan lämmityslaitteen hanan. Yhdessä kahteenkin kertaan. Samarassa sama juttu. Samoja ongelmia on ollut muillakin tuntemillani Ladan omistajilla. Muita jäähdytysnesteen vuotoja ei omissani ilmennyt. Mutta tuo lämmityslaitteen hanan vuoto oli tyyppivika, niin yleistä se on. Ei se silti sitä tarkoita, että se kaikissa Ladoissa vuotaisi.

        Samarassa vuoti myös lämmityslaitteen tiivistys, joten sadekelillä oli aina lammikko etumatkustajan jaloissa. Saihan tiivistyksen korjattua, mutta olisihan sen voinut tehdä alun alkaenkin kunnolla. jo tehtaalla. En nimittäin ole ainoa, joka on ko. asiaa tuskitellut.

        110 osalta on palstalla valiteltu letkujen heikkoa laatua. Oma tuttavuuteni päättyi Samaraan, joten omakohtaisesti en voi sanoa mitään 110:stä. Aivan perätöntä juttu ei ole, asiasta ovat kertoneet tutut Ladan omistajat. Olen hieman ihmetellyt, miksi siinä mallissa mentiin taaksepäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4353
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      1996
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1657
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1353
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      889
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe