Moikka,
Voisiko joku kertoa,mitä käytännössä tarkoittaa Kärppien nuorille pelaajille tarkoitettu kolmen vuoden juniorisopimus?Lähinnä kiinnostaa,käyvätkö pelaajat koulua Oulussa vai vaan pelaavat?(Jos muuttavat Ouluun muualta esim. 15-vuotiaina)
Paljon kiitoksia vastauksista!
Kärppien juniorisopimus
2
2781
Vastaukset
Ymmärtääkseni juniorisopimus koskee harjoittelua ja pelaamista Kärppien juniorijoukkueissa. Käytännössä se merkitsee myös asumista Oulussa, sillä harjoituksia ja pelejä on päivittäin. Sopimukseen voi kuulua jonkinlainen rahallinen korvaus, mikä lienee kuitenkin on suhteellisen vaatimaton summa. Sopimus kattaa tietysti vakuutukset ja varusteet.
Juniorisopimus ei koske edustuksen liigapelejä, vaan niitä varten laaditaan uusi sopimus. Tämä koskee vain lahjakkaimpia A-junioreita.
Useimmat Kärppien pelaajat käyvät Kastellin urheilulukiota Oulussa. Lukioiän ylittäneet joko keskittyvät jääkiekkoon tai hakeutuvat ammatilliseen koulutukseen. Vaihtoehdot ovat pelaajakohtaisia ja riippuvat paljolti pelaajan lahjoista. Juniorimaajoukkueissa esiintyneet pelaajat yleensä keskittyvät lukion jälkeen jääkiekkoon ja he yleensä harjoittelevat kesät miesten liigajoukkueen ringissä.- azs
Kiitos vastauksestasi, siitä oli paljon apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?503087Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n502300Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari692201Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa952077Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh651805Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä191765Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr781547Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http441331Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1371287Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1661089