Andromedan eunukit

TuhoonTuomittu

Kun viimeksi kävin Andromedassa, minut lopultakin kastroitiin. Näin sain oikeuden liittyä Andromedan Eunukkipataljoonaan. Vaimoni ei ollut iloinen asiasta, mutta ostin hänelle marsilaisen hieromasauvarobotin.

Aiomme Eunukkipataljoonallamme hyökätä neljänteen ulottuvuuteen 1900-luvulle ja kehottaa Rolf Hitleriä (Adolfin isä, ehkä) menemään munkkiluostariin, eikä tunkea sitä elintään joka paikkaan. Ainakaan sinne mistä Adolf tulee ulos. Ehkä perehdytämme hänet anaaliseksiin, tosin sitten saattaisi syntyä Sarasvuo.

3

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scarabaeus

      Sukellus siis kirjokannelle.

      Sulautuminen tähtisikermiin, Andromedan valtaväestön kujeisiin …muistetaanhan kuitenkin varmuuden vuoksi hymyillä vain tutuille, ja matkatavarat parasta sujauttaa muovikassiin, ja vähän sassiin. Mitään käteiskassaa sielläkään turha pitää povitaskussaan mukanaan luottokorteista puhumattakaan. Vai olisiko se sittenkään kovin uskottavaa ilman kolikkoakaan kuljeskella tähtisumuissa? Sittenhän ei voisi heittää edes lanttia, eipä taitaisi olla mitään kanttia vaihtaa tyhjätaskuna raittia, tai pysähtyä edes huilaamaan.

      Voi matkustajaparkaa, on siinä sitten taas uutta sarkaa, ei naurata arkajalkaa, sillä

      Andromedan
      ostosparatiisien
      kevytkenkäiset
      pikkugansterit
      tavarahamsterit
      pikkunilkkien koplat
      täysin moraalittomat
      parantumattomat
      häntäheikit
      pyrähtelevät
      seksuaalisissa
      pyörremyrskyissään
      joiden jäljiltä mikään
      ei niin mikään
      sielläkään
      jää ennalleen

      änkyttämättä huutavat
      painajaismaisesti
      meuhkaavat

      ole aina valmis
      ole
      tiikeri

      Iskemätön tyyppi!


      Sellaista sammakkoa kuin hän, on aivan turha edes esitellä tähtitaivaan alla.
      Hänestä ei kukaan olisi innoissaan. Tiedättehän tapauksen. Taikasammakko. Yht´äkkiä lammen rannalla olisikin taas vain höyhenet, ja sammakko loikkinut tiehensä yön pimeydessä. Tuo koikkelehtiva rontti! Tuo taikamaan velho, huijari. Suuri huijari. Tuo mielenvierre. Illuusio.

      Oi Andromedan tähtitomuun heittäytyvät sammakot !

      parasta kun
      voi vain tähtitomuun hukkua
      nukkua
      uneksia tuhannesti uneksia
      ahdistukset vierittää kiven alle
      kauas kotikontuiselle Pohjoisnavalle

      eikä muuta olekaan

      onnen iskut onnenomiaan
      kulkemaan polkujaan
      kuin matkamies nurisematta
      edeten unien huumassa

      kurjat lemmentuskat unohtaen
      eteenpäin vain rientäen
      ja kuitenkin yhä uudelleen

      Oih! ... joko voihkitaan jos ei palaakaan!

      antaisi jo olla
      turha liikaa mietiskellä
      elon kurjuuttahan vain tää

      väärin hylätty
      väärin uneksittu

      vaan eipä menetetä
      suuntavaistojamme vielä
      ajelehditaan avaruudessa

      Pegasos

      tuo uljas runoratsu ehkä
      salamana karautellen
      koht´sillään saapumaisillaan

      siis vielä odotellaan
      kun ei ole latinlatia
      hopeataalaria
      ilmaan heittämällä arvuutella
      kruuna vaiko klaava
      ollako
      vai
      ei

      • Skeba

        Vaan taipuu valonsädekin kun lujaa mennään.
        Täällä ei sentään pelätä että
        päin seinää mennään.
        Tai että vastaan tulee vettä.

        Mutta kävimmehän kastroimassa pappa Hitlerin.
        Vaan taisi olla väärä äijä tuo,
        Adolf syntyi kuitenkin.
        No, paree sekin kuin tuo Sarasvuo.

        Mutta runoilut hetkeksi sikseen. Tarina jatkuu, kenenkään uskomatta, että totta tämä on. Käyntimme ajassa v. 2007, jotain lokakuun paikkeilla jäi historiaan; kävimme nimittäin kirjoittamassa jatkokertomusta jollain ihme suomi-palstalla.

        Ei siitä hyvä tullut, mutta tulipahan huono. Meillä Andromedassa ei enää kirjoiteta, se on helvetin vanhanaikaista, kuten kiroilukin.

        Vaimoni aikanaan kirjoitteli jotain saatanan scifiä, mutta nyt hänkin sulkeutuu huoneeseensa robottinsa kanssa.
        MITÄ VIRKAA MINULLA ENÄÄ ON?


      • scarabaeus
        Skeba kirjoitti:

        Vaan taipuu valonsädekin kun lujaa mennään.
        Täällä ei sentään pelätä että
        päin seinää mennään.
        Tai että vastaan tulee vettä.

        Mutta kävimmehän kastroimassa pappa Hitlerin.
        Vaan taisi olla väärä äijä tuo,
        Adolf syntyi kuitenkin.
        No, paree sekin kuin tuo Sarasvuo.

        Mutta runoilut hetkeksi sikseen. Tarina jatkuu, kenenkään uskomatta, että totta tämä on. Käyntimme ajassa v. 2007, jotain lokakuun paikkeilla jäi historiaan; kävimme nimittäin kirjoittamassa jatkokertomusta jollain ihme suomi-palstalla.

        Ei siitä hyvä tullut, mutta tulipahan huono. Meillä Andromedassa ei enää kirjoiteta, se on helvetin vanhanaikaista, kuten kiroilukin.

        Vaimoni aikanaan kirjoitteli jotain saatanan scifiä, mutta nyt hänkin sulkeutuu huoneeseensa robottinsa kanssa.
        MITÄ VIRKAA MINULLA ENÄÄ ON?

        Oukkidoukki !
        saippualla suut jo pestään
        noitumatta äkseeraamatta
        virkaheittoina virumatta
        sulkeudutaan kaikki robottien suosioon
        siis uskotaan tai ainakin kuvitellaan
        jos ei huonost´ kää niin sit hyvin... kää
        kun tähtipöly pölähtää !

        ... ja matka jatkuu.

        Tömähdys tähtipölyyn, joka ei koskaan horisontin alapuolelle laskeudukaan.

        Taakse jäivät tutut maisemat. Andromeda kahleissaan ypöyksin taivaankaarelle singottuna saarelle ilman turvajoukkojaan. Siellä kyhjöttää kuin varas varkaiden vartijana vajoten omiin mietteisiinsä, hillitysti päätään nyökäytellen, jokseenkin helpottuneena huokaillen, sillä taakse jäivät kuumat ahtaat kadut, outo sakki, jutut kateellisten. Täältä katsottuna Tellus näyttää pannukakulta, mikä lieneekään avaruuden kattilanpesä. Hah! Sen muisteleminenkin saa nyt mielessään vain pikkiriikkisen hermostunutta kuhinaa, kuin mielenvierteistä äkkinäistä yltiöpäistä jylinää, kuin hirviön laahaavaa läähätystä, suuren huijauksen jyrinänä voimistuvaa raahautuvaa tummien varjojen silmänlumeista sähköisen pikselikästä hörhöhattaraa. Vaan kuinka ollakaan, niinkuin yhä lähistöltä kuuluisi eunukkien ja seireenien kaunista laulantaa... levollisena ja rauhoittuneena, jopa tyytyväisenä kuunnellen, helisevää jäiden soittoa, lähestyvää pumpulimaisten poutapilvien kultareunapurppuraa ... kuin kivenä kalliolla hymy hyytyneenä ihmettelee ihmeissään, miten täällä voikin olla niin viileän kostea sää.

        Tallella on muistot vain. Kalliojyrkänteellä kahlehdittuna viruen kiltisti ja määrätietoisesti odottaa, katseessaan nuo kirjokannen kuviot kuin kirkkaan älyn valon kajahdukset yhä kauemmaksi kaikoten. Paleltaa. Riittääkö kunhan pitää verensä liikkeellä kohtaloonsa taipuen. Ei pysty irrottamaan menneitä mielestään. Yhä intohimoisesti haluaisi nähdä auringon, vehreät hunajantuoksuiset kukkaniityt, pitkät valkoiset hiekkarannat, inhimilliset kohtaamiset taivaanrannalla.

        Pimeys

        Enneuniin uskoen, tietäen, nuo oudon mystiset tähtitaivaan eläimelliset kuviot himerrellen alati punovat juonikkaita juonteitaan, kuin muistin sekamelskaiseen irtolehtipainokseen. Vai onko se sittenkin radioaaltoisena pallona kutistettu kallo?

        Yhä yltyy tuulenhuminat, mistä ne tulevat, minne ne menevät... niin julmana meri myrskyää, tulvana velloo äärelle saaren, kohoten ylemmäksi yltäen jo rantakallioon. Kuin kauhun kaikuna kilkaten kahleiden raskas kolke iskeytyen jyrkänteiden kumuun. Saarrettuna ahdistuksen ilme tähtisilmissään vimmatusti kaukaisuuteen kaihoten, etsien merkkiä, odottaen pelastusta. Voi tätä pakastuvaa hämärää, huurteisen kosmista säteilyn värinää. Tuhannen tuhannesti uneksitut kierrot Pohjantähden ympäri, ja täällä vastakkaisella puolella jokin outo leppeä tuulenhenkäys tupruttaa kummallista plasmaa... hiukkaspuuroa... mutta tuolla kaukana... kaukana tuolla jossakin loistaa nyt kutsuvana yhä kirkas täysikuu hopeisenhohteisena, niin täynnä intoa ja uteliaisuutta.

        Kuutamokeikka

        Reissussa iloisina taas... toisella siivet kantapäissään ja toisella siivet selässään... edeten valosta valoon hiukkaskuurona laukaten tähtiavaruudessa matkaamassa tuo oiva runoratsu Pegasos lentävä hevonen ja isäntänsä Perseus, kuin tilauksesta kiviselle rannikolle tuultentappuroina saapuen.

        maailmankaikkeudessa
        haistellaan tulevia tuulia
        ei tarvita navigaattoria
        ei nopeusvaroitinta

        määrättömästi kirkkaan valkoista valoa

        ei tieosuuksien nopeusrajoituksia
        ei ylinopeussakkoja

        rajattomasti yltiöpäistä värisevää sytkettä
        lentoa
        vapaana vapaana vapaana


        Niin äärettömät avaruudet paratiisien, tähtikuvioiden säkenöivät kohtaukset kirjokansien. Kuin huojuvat eksoplaneetat sykkien nuo siivekkäät taruolennot miltei viimetingassa laskeutuen luokseen pilkkopimeästä aineesta sukeltaen. Katseiden tähtisikermät vapaana valosta valoon avaavat metallikahleet, jotka helähtäen alas kalliolta sinkoutuvat, mennessään leimuten tulentuiskeina kipinöiden.

        Sukellukset hyvänolon virtaan

        Pyörteisen pyörivinä hyrrinä, nopeammin... nopeammin kuin kiertolaisten lanteiden laulut... kirjokannen taikamattoon takertuvat elämän tuulet ja tyvenet... taivaanrannat tavoittaen tähtikirkkaan yön tähtösinä tuikkivat. Niin vapaina toisiinsa nojaten kauas karauttavat runoratsun laukkaan utuiseen. Kuunsiltaa keinuen, yhdessä sulattaen jäiset vedet vellomaan pyörteisinä koskina laskeutuen maailmanmerille.

        ei enää pelkoa prinsessa
        kun saapui valkealla ratsullaan
        ohikulkumatkallaan
        prinssi rohkea

        turhia vaelluksia ei olekaan
        ja rakkaudessakin
        on aina vain alkuja

        Ah! ... tää loppumaton haaveiden ja unelmien taika !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      172
      2004
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      82
      1450
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1394
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      10
      1137
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1046
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      973
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      40
      842
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      94
      834
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      805
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      765
    Aihe