Toimittajat ovat päässeet tutustumaan Lexus tehtaaseen Japanissa. 1400 yksityiskohdan laatu tarkistetaan auton valmistuttua, mikä on 200 enemmän kuin Toyota-mallien osalta.
Mielenkiintoista on, että 10 % maalatuista koreista hylätään tarkastuksen yhteydessä ja sen lisäksi vielä 30 % valmiista autoista. Tämähän toki selittää Lexuksen menestyksen laatututkimuksissa, mutta täytyy olla todella kallista hylätä 30 % valmistetuista autoista lopullisen laaduntarkistuksen yhteydessä.
http://www.carpages.co.uk/lexus/lexus-22-10-07.asp
http://thepassionatepursuit.com/2007/10/22/the-statistics-behind-lexus-pursuit-of-perfection/
Mielenkiintoista on, että 10 % maalatuista koreista hylätään tarkastuksen yhteydessä ja sen lisäksi vielä 30 % valmiista autoista. Tämähän toki selittää Lexuksen menestyksen laatututkimuksissa, mutta täytyy olla todella kallista hylätä 30 % valmistetuista autoista lopullisen laaduntarkistuksen yhteydessä.
http://www.carpages.co.uk/lexus/lexus-22-10-07.asp
http://thepassionatepursuit.com/2007/10/22/the-statistics-behind-lexus-pursuit-of-perfection/
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kuulostaa tällainen jälkikäteen tehtävä laaduntarkistus kokolailla antiikkiselta. Ja kalliilta jos koko autoja pannaan hihnan päässä hylkyyn.
Laatu ei synny valvomalla vaan prosesseissa, tolkuttivat laatusaarnaajat 15v sitten. Eipä ole Toyon prosessit kummoiset jos joka kolmas hihnalta työntyvä bilikka on roskaa.
Aika "eurooppalainen" suhtautuminen laadunvalvontaan sulla. Vaikka kuinka hiottaisiin prosesseja, niin ilman lopputuotteen valvontaa tulos on ihan yhtä tyhjän kanssa. Kallistahan se kyllä tavallaan on hylätä periaatteessa valmiita tuotteita, mutta erityisesti Lexukselle vielä kalliimpaa olisi päästää heikkolaatuisia yksilöitä maailmalle. Esim. MB oppi tämän ns. kantapään kautta.
Hylkäysten määräkin riippuu lähinnä siitä, että kuinka tiukat kriteerit läpäisylle laitetaan. Ilmeisesti Toyotalla ne on aika tiukat.
Jutussa lukee että autot joissa huomataan poikkeavuus etukäteen määritellyistä marginaaleista palautetaan hienosäädettäviksi. Ei niitä tietenkään "paaluteta".
Tuossa taidettiin mainita esimerkkinä kattoluukun sulkeutumisääni. Se on etukäteen tarkkaan määritelty ja ilmeisesti sen halutaan olevan täsmälleen samanlainen jokaisessa autossa.
Jos vaikkapa jossain autonäyttelyssä pääset tarkastelemaan jotain nykyisistä Lexus-malleista niin kannattaa nimenomaan kiinnittää huomiota ulkoiseen viimeistelyyn. Kaikki on millimetrin tarkkuudella kohdallaan ja saumat on voitu tehdä todella kapeiksi. Ero Lexuksen eduksi on helposti nähtävissä kun esim uusi BMW 3 ja uusi Lexus IS on pysäköity vierekkäin. Tällähän ei sinäänsä ole ominaisuuksiin mitään merkitystä, mutta jossain piireissä arvostetaan tällaistakin asiaa.
toihan on kuin neuvostoliittolainen kumisaapastehdas, tsägällä tulee joskus kelvollinenkin tuote.
Silloin kun uusimallinen ave tuotiin markkinoille piti (pääsuunnittelijan haastattelujen mukaan) sovitusten olla millin kymmenesosien tarkkudella ja olla äänetön ja hälyäänetön. Totuus oli kumminkin vähän toinen. Takakontin luukku silmin nähden epäsymmetrisesti, bensaluukku melkein 5mm ylempänä koripelleistä, kova rengasmelu jonka vuoksi Ruotsissa purettiin kauppojakin, nitisevät ja naksahtelevat sisustukset.
Ja sama mies suunnittelemassa Lekaa, Fuku, joka menetti kyllä aven kanssa kasvonsa minun silmissä. Ei kiitos enää kalliita kokeiluja, ei perze kestä, mieluummin rahat oikeaan premiumiin.
suoraan jos laatu on noin ala-arvoista. Lexuksen ulkoisessa viimeistelyssä ei ole mitään eroa Ladaan.
Tämän hetken valmistusprosesseissa vain sattuu virheitä, joita ei haluta päästää kuluttajille, sillä takaisin kutsuminen / takuukorjaus on kalliimpi vaihtoehto korjata autossa oleva pikkuvika... Parempi tehdä "ehjä" auto kerralla jottei tarvitse asiakkaan heti kuljetella autoaan huoltoon... Yllätyin itsekkin erään paikan taulusta jossa kerrottiin jollain tavalla viallisten tuotteiden määrästä(huomatut viat tehtaalla, sekä takuu aikan).
Japanissa autotehtaassa.
( Eri merkkisen tosin)
Tarkastuksessa hylättävät autot korjataan.
Kävimme katsomassa tarkastuksessa hylättyjä autoja , ennenkuin ne meni korjattavaksi.
Meille sanottiin kylläkin , että missä vian piti ko. yksilössä olla, mutta emme me sitä sittenkään löytäneet.
Viat olivat luokkaa: Lattiamatto hieman vinossa, takakontissa kiinnityskoukku pari milliä vinossa ( vaatii ruuvin löysäämisen ja uudelleen kiristämisen), tuulilasissa likaa yms.