Kaakkuriin on aloitettu useita taloprojekteja joissa on yt-neuvottelut työpaikan suhteen menossa, mutta silti otetaan velkaa ja rakennetaan linnunpönttömäinen talo naapurin räystäisiin kiinni. Siellä on kohta pankilla paljon huutokaupattavaa kun insinöörit joutuu kortistoon mikäli Kiina ei kelpaa työpaikaksi:)
Kaakkurissa tulee konkursseja
Ikävä kyllä faktaa.
122190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 29 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jatka sinä duunari vaan naama paskaisena niiden paskahommien tekoa, että saat edes sen verran palkkaa kasaan, että saat vuokran hikisestä vuokrakämpästä maksettua äläkä huolehdi muiden taloasioita.
Ei tuu jos nokialla menee hyvin ja it-ala ei mene kiinaan..
Valitettavasti merkit viittaavat samaan kuin 90-luvun alussa, sen verran on kovaa ollut meno, ikävä monelle perheelle tuleva ahdinko, edellisestä ei opittu tarpeeksi.
Kun on alettu käyttää lämmitykseen erilaisia kaasumuodostumia, kuten Ruskon kaatopaikan biokaasuja jne, niin mielestäni seuraavaksi kun inssit vapautuvat Nokialta, voitaisiin alkaa käyttää heidän hammasmätäänsä ja sitä suussa jylläävää rikkikaasumuodostumaa lämmitystehona. Toisin sanoen inssit laitettaisiin puhaltelemaan säiliöön mitä hajukaasut otettaisiin ja muokattaisiin lämmitykseen soveltuvaksi. Myöskin varastoiminen oliksi mahdollista. Siinä olisi insseille Nokian toiminnan kaltainen jatkotyöpaikka kunhan Nokia Kiinassa.
joka alkaa 3kk kuluessa. Sääliksi käy tuo tiivis rakentaminen ja nuorten liian suuret asunnot tylsille alueille ja jotka ei ole vielä sitä käytännöllisintä rakentamista. Joten tavaraa riittää myyjille pitköäksi aikaa
Taas tämä sama reppana kirjoittelee meidän maksamasta internet liittymästään hirveässä riittämättömyyden tunteessa. Onneksi Suomessa on meidän suurituloisten verorahoillamme maksamia terapeutteja juuri tuollaisia vähäosaisia varten. No, tyhjät tynnyrit kolisevat eniten...
Kuule, älä noin kauheasti ota stressiä Nokian insinööreistä. Niitä kun on jo joka puolella maailmaa tienaamassa isoja rahoja ei vain Oulussa. Niillä Nokian insinööreillä on hyvät palkat ja juhlavat bonukset, joten kyllä niillä on rahaa ostella taloja ja autoja. Eikö olekin mukavaa!
Siellä Kiinassakin niillä Nokian insinööreillä näyttää menevän hyvin ja hyvin tienaavat ja säästävät pahan päivän varalle. Sitten kun niillä on tarpeeksi rahaa niin ne tulee sinne Ouluun ja ostaa kaikki mökit ja talot ja sitten niillä on monta hienoa autoa ja niillä ne ajella pöristelevät ympäri kaupunkia.
Olen kuullut, että niillä Nokian insinööreillä on hyvin asiat oli ne sitten missä päin maailmaa tahansa. Iloitkaamme kaikki siitä, että suomalaisilla miehillä ja naisilla menee niin hyvin ja töitä riittää kymmenilletuhansille ammattitaitoiselle suomalaiselle insinöörille.
Huutakaamme eläköötä Nokialle ja sen suomalaisille insinööreille, he ovat tehneet valtavasti työtä ja menestyneet. Eläköön, eläköön, eläköön!
Mää en kyllä saatana vieläkään ole oppinut ymmärtämään sitä, että miksi se kateutta olisi jos totta puhuu? Niiden ummikoiden parhaaksihan minä asiani ilmaisen, että ajattelisivat vähän.
Minä itse en ole vain kuullut vaan nähnyt miten suhdanneherkkä ala it-ala on ja varsinkin Suomen kaltaisessa kalliissa maassa. Jo nyt asuntolainojen ottoa on älynneet muut ammattikunnat vähentää ja jäädä odottelemaan parempia aikoja ja varmuutta trulevaisuuteen, mutta ei nää yhdet.
Nimenomaan: Kiinassa ja ulkomailla tienaa ja sinne ala siirtyy, miksi siis rakentaa nyt suomeen konkurssin pelko perseessä!! Menkööt sinne ja tienatkoot ja tulisivat sitten oikeasti rikkaina Ouluun ja ajelisivat saatana vaikka helikoptereilla, mulle aivan sama,! Mutta siinä olisi erona se, että hommaisivat vehkeensä omilla eikä pankin rahoilla joissa korot nousee.
Minä en ainakaan osaa olla kateellinen inggenjööreille ta it-inggenjööreille joilla pitkäkestoinen ja heikkotasoinen koulutus ja tulevaisuus epävarmaa verrattuna minuun.
Lähinnä järkeä yritän takoa kaaliin!! Ja toivottavasti kun it-ala loppuu Suomesta millä hetkellä hyvänsä, niik kuin tulee käymään, niin nämä inggenjöörit tekevät liikkunsa ulkomaille eivätkä jää veronmaksajien eläteiksi, kun eivät osaa oikeita töitä tehdä.
Muutenkin mua niin vituttaa se niiden muita ammattikuntia arvostamaton asenne, ne kun ei muista aloista tiedä mitään kuin maanviljelystä ja nokan kaivelusta Nokialla. Ei niillä enempää ole ku mulla, vaan vähemmän. Mulla kun on omat ajatukset, järkeä, elämää, harrastuksia, perhe jossa aidosti rakastetaan jne. Niillä kun ei ole kuin ne suoritukset ja huonokuntoiset hampaat. Autona aikansa joku uitettu 00-luvun bemari, joka velkaantuessa vaihtuu sitten vanhaan johonkin ikäloppuun audiin:) Mulle siis auto on kulkuneuvvo, mutta niille se on joku egon pönkitys..Sitten ollaan tientukkona kun ei osata edes ajaa kun ei käytännönjärkeä löydy:))))
välillä on sellasta paskaa "inggenjöör" jutuissa, ettei
se ole enää normaalia.
Pahimmat onkin jo poistettu täältä.
Lääkkeet?
"Minä en ainakaan osaa olla kateellinen inggenjööreille ta it-inggenjööreille joilla pitkäkestoinen ja heikkotasoinen koulutus ja tulevaisuus epävarmaa verrattuna minuun."
"Ei niillä enempää ole ku mulla, vaan vähemmän. Mulla kun on omat ajatukset, järkeä, elämää, harrastuksia, perhe jossa aidosti rakastetaan jne."
Huh, katsokaa ja ihmetelkää mitä se kateus saa aikaan. Tällä kirjoittajalla on mitä ilmeisemmin lähipiirissään (sukulaisia, naapureita..) näitä menestyneitä ja ilmeisen varakkaita "inggenjöörejä", koska eihän muuten näin valtava kauna ja kateus ole selitettävissä. Ei se tyhjästä kumpua tuollainen viha, vaan tuo ihmispoloinen näkee joka päivä silmissään sellaista mitä ei vajavainen järki pysty käsittämään. Se näkee ympärillään vaan "inggenjöörejä" kaikkialla ja ne ahdistaa sitä kun ajelevat bemareilla ja audeilla ja sillä itsellään on vissiin vain polkupyörä kulkuvälineenä. Eihän kukaan normaali ihminen kiinnitä huomiota joihinkin bemareihin ja audeihin ja siihen kuka niitä ajaa. Ei se kiinnosta ketään, kun nykyään kuitenkin on niin helvetin hienoja autoja liikenteessä. Ihan se ja sama kuka on kuskina, samantekevää vaikka olisi Nokian "ingenjööri".
Miten jonkun toisen ihmisen autot ja talot ja velat ja ammatti ja työpaikka voi saada jonkun noin totaalisesti pois tasapainosta ja kirjoittelemaan täysin hulluja juttuja?
Mitä yhteistä on insinöörillä ja salamalla?? Siinä syy:)
Me hyvätuloiset maksamme kuule talomme muutamassa vuodessa velattomaksi, toisin kuin sinä, joka maksat pientä yksiötäsi pienestä palkasta vuosikymmeniä. Talojen lisäksi meillä on hienot mökit, josta sinä voit vain unelmoida. Älä syytä muita siitä, ettei älykkyytesi riittänyt päästäksesi opiskelemaan oikeaa ammattia. No, onneksi paskanlapioijiakin tarvitaan, ettet sinäkään elä pelkästään meidän verorahoillamme. Mehän kuitenkin käytännössä kustannamme sinulle kaikki yhteiskunnan palvelut. Näistä palveluista voisit aluksi käyttää mielenterveyspalveluita.