ikkunan tiivisteet

Terve.

Miten veneen ikkunoiden tiivisteistä irtoavan mustan saa estettyä? Onko edessä väistämättä uusien tiivisteiden vaihto, vai voiko tiivisteet käsitellä jollakin aineella, joka estää mustan irtoamisen. On meinaan ikävä, kun vaatteet ja kansi on alituiseen mustana.
4737
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Oma näkemyklseni aiheesta on, että musta väri ei ole peräisin tiivisteistä vaan se yksinkertaisesti muodostuu pintojen valumavesistä, jotka ohjautuvat tiivisteiden reunoja myöten tiettyihin paikkoihin kapealla alueella. Perustan näkemykseni siihen, että näitä mustia rantuja esiintyy myös omassa veneessäni, jonka lasit on varustettu alumiinikehyksillä. Rantujahan esiintyy myös kyljissä valuma-aukkojen kohdilla, mutta niissä vesi ilmeisesti levittyy laajemmalle alueelle, jolloin värikin vaalenee. Varsinkin kaupunkialueilla ilmassa ja sateessa on paljon nokea ja pölyä, jota tulee myös sateen mukana alas.

Äänestä
  • Minä olen kokenut harmillisena kun vahaamisen yhteydessä irtoaa mustaa tiivisteistä. Vähänkin kun rätti koskettaa kumia niin jo on rätissä mustaa joka siirtyy seuraavaan paikkaan. Olisin tyytyväinen jos jollain olisi jotain neuvoja takataskussa ongelman ratkaisuksi.

    Äänestä

  • Aina vahatessa kun rätti koskettaa tiivistettä niin rättiin tarttuu väriä joka sitten leviää.
    En ole keksinyt pulmaan muuta kuin että yritän olla mahdollisimman varovainen. Vaihdan rättiä heti jos osuu tiivisteeseen.

    Äänestä

  • harmistunut kirjoitti:

    Aina vahatessa kun rätti koskettaa tiivistettä niin rättiin tarttuu väriä joka sitten leviää.
    En ole keksinyt pulmaan muuta kuin että yritän olla mahdollisimman varovainen. Vaihdan rättiä heti jos osuu tiivisteeseen.

    nimenomaan em. mustasta itsekin haluaisin päästä eroon. veneessäni tiivisteet ovat jo aikaa nähneet, mutta toimivat kuitenkin. huomasin tuossa kesän aikana, että kannella liikuttaessa mustaa leviää tiivisteistä kannelle esim jalkojen välityksellä. vahattaessa ja pestäessä mustaa irtoaa heti, jos ei ole riittävän tarkkana. onkohan ongelman poistamiseen muuta keinoa, kuin tiivisteiden vaihtaminen? luulisi siihen löytyvän jotain ainetta jolla sen vois hoitaa? onko tietoa kuinka kalliista operaatiosta puhutaan, jos vaihtaisi suoraan alumiinitiivisteet?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kippari kirjoitti:

Terve.

Miten veneen ikkunoiden tiivisteistä irtoavan mustan saa estettyä? Onko edessä väistämättä uusien tiivisteiden vaihto, vai voiko tiivisteet käsitellä jollakin aineella, joka estää mustan irtoamisen. On meinaan ikävä, kun vaatteet ja kansi on alituiseen mustana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu