Vauva 3 kk on lauantaista asti kakannut tosi paljon, siis todella monta kertaa päivässä. Kakka on normaalia vihertävämpää, hieman limaista ja haisee happamalta. Onko tämä ripulia? Vauva ei kuitenkaan oksenna eikä vaikuta muutenkaan sairaalta. Lääkärissä on käyty, käski vaan seurata vointia ja imettämään paljon ettei kuivu. Loppuviikolla uudestaan lääkäriin jos ei kakkaaminen lopu.
Ripulia vai jotain muuta?
Vau Va
3519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä ripulin huomaa kun se sitä on. Silloin usein vaippa falskaa kun kakka on niin löysää. Saako vauvasi pelkkää rintaa? Oletko itse syönyt jotain uutta ruoka-ainetta joka voisi tehdä vauvalle mahanväänteitä ja tuota erikoista kakkaa?
Vauva saa pelkkää rintaa. En ole kyllä mielestäni syönyt mitään tavallisuudesta poikkeavaa... ainut erilainen syötävä oli lauantaina iltapäivällä hampurilainen, ja illallahan tuo kakkiminen sitten alkoi... mutta en usko että tämä voisi pelkästään tuosta johtua.
Meillä rotavirus sai kakan vihreäksi, limaiseksi ja pahanhajuiseksi.