Tarkistakaapa ihmiset ihmeessä kyseisen puljun lähettämät laskut tarkkaan. Meidän taloon tuli maksukehotuksia laskuista, jotka oli vuosilta 2003-2005. Kyseisiä laskuja on jo aikoja sitten korjailtu sinne ja asiat olisi pitänyt korjaantua, vaan eipä ne ole vieläkään saaneet sitä laskutustaan
kuntoon. Meidän tapauksessa yrittävät laskuttaa talosta, joka ei ole meidän eikä siinä ole asuttu vuosikymmeniin. Kaipa tässä pitää alkaa laskuttamaan niitä jo omasta tuhraantuneesta ajasta ja mielipahasta. Onneksi sattui olemaan jopa niin vanhat laskut ja kuitit tallessa, joten kaipa tässä olisi hyvä syy alkaa rassautumaan vaikka Kuluttajavalituslautakunnan tai muun vastaavan tahon välityksellä.
kuntoon. Meidän tapauksessa yrittävät laskuttaa talosta, joka ei ole meidän eikä siinä ole asuttu vuosikymmeniin. Kaipa tässä pitää alkaa laskuttamaan niitä jo omasta tuhraantuneesta ajasta ja mielipahasta. Onneksi sattui olemaan jopa niin vanhat laskut ja kuitit tallessa, joten kaipa tässä olisi hyvä syy alkaa rassautumaan vaikka Kuluttajavalituslautakunnan tai muun vastaavan tahon välityksellä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eko-kymppi yrittää maksattaa omat reskontramokansa asiakkailla lähettelemällä perusteettomia laskuja.
Onkohan edes kyse reskontravirheestä?
Olisikkohan tässä rikosilmoituksen paikka?
Lukekaapa päivän Kainari, voisi hieman valaista asiaa.....
Jaa että lukekaapa kainari.
Entäs kun talouteen ei tule kainarin kaltasita roskaa.
Ja toisekseen mikäpä Ekokympin tiedotuskanava se on niiden omille virheille?
Jos on, niin miksi eivät tilaa minulle ilmaiseksi sitä kainaria, ja joka talouteen mihin niitä vikalaskujakin lähetellään.
Jakaisivat joka talouteen tiedotteen että kaikki onkin vaan ihan kokeeksi lähetettyä pilaa, kenen huumorintajut kestää.
Tietysti voisivat mieluummin olla lähettelemättä niitä perusteettomia laskujaan, mutta eiköhän semmonen taas ensi vuonna kopsahda luukusta niinkuin jo ties kuinka monta kertaa ennenkin.
Eli ihan on täällä melkein sama tilanne kuin aloittajalla.
Mietityttää vain kuinka paljon ihmiset sen enempää katsomatta maksavat nämä vikalaskut. Epäilenpä että kassavirtaa tulee sisään ihan näinkin, joskin turhaa työaikaa menee kyllä setvittelyyn ruhtinaallisesti enemmän.
K ä s i t t ä m ä t ö n pulju - aivan ufo.
useaan kertaan/turhaan? Tai mitä Kainarissa oli? Meillekin tuli lasku roskapöntön tyhjennyksistä vuodelta 2002. Liekö eko-kymppi käynyt tyhjentelemässä virtuaalista roskapönttöä, koska kiinteistössä ei ole oleskeltu ko. vuonna ja roskapönttökin on ollut varastossa.
"Näitä laskuja ei viedä ulosottoon iän kuuna päivänä"....
Meillekin laksu tuli, mitä tuosta.
Aiheeton joka tapauksessa.
Perseestähän tuo yhtiö onkin, ei kai se muuten roskia hämmentäs.
Soittakaa sinne asiakaspalveluun niin asiat selevijjää jos on vielä viikonlopun jäliltä epäselevää ja muisttikkii harottaa.... 8D))))))))
Myös Koti-Kajaani kirjoitti asiasta, ja kertoi että tuhansissa kodeissa näitä laskuja ihmetellään.
k.o. puljussa käydessäni - puhelimellahan sinne oli turha yrittää - vihaisia naamoja oli jonossa.
Ja sama jatkuu vuodesta toiseen - ja artikkelin mukaan oikein kuluttaja-asiamieheltä oli saatu hyväksyntä moisten laskujen lähettämiseen.
Onhan se tämäkin eräänlainen tapa pitää työllisyyttä yllä- tunaroidaan niin saatanasti että kohta pitää palkata lisäväkeä niitä tunarointeja hoitelemaan, jotka sitten tunaroivat lisää, ja työllistämisen kasvun jatkumo on taattu.
Ja mitään korvauksia eivät lupaa asiakkaalle puhelukuluihin eivätkä vaivannäköön. Eivätkä edes sitä etteikö sama vieläkin toistuisi.
Ei tätä voi käsittää. EI.
Tekemään tutkintapyynnön joko Kajaanin poliisille ja jos niille ei kelpaa, niin sitten KRP:lle.
Rikosepäilynimikkeenä jatkettu petos, sillä rahat joita on saatu väärillä laskuilla, on tuskin palautettu maksajalle.
Suomessa on ennenkin annettu tuomioita olemattomien laskujen lähettelystä.
Olen samaa mieltä asiasta, jotta rikosilmoitus täytyy tehdä ekokympistä. Ei tämä muuten lopu. Laskuja kyllä tulee joka vuosi vaikka kuinka asiat on sovittu. Emme edes omista lomamökkiä josta lasku tulee. Sitten kun yrittää soittaa ekokympille niin EI VARMASTI VASTATA. Hermot tässä menee.
Tänään oli sitten Eko-Kympin toimitusjohtaja kirjoittanut Kainuun Sanomien yleisönosastolle. Koin kirjoituksen jossain määrin röyhkeäksi. Annettiin ymmärtää,että laskuissa on "jonkin verran" epäselvyyksiä. Sitten tulee liirunlaarumia tietokoneohjelmien sopimattomuudesta.
Minä olen maksanut joka ikisen sentin, mitä sinne puljuun kuuluukin, mutta vääriä laskuja vain tulee. Sitten vedotaan soittamaan asiakaspalveluun. No, pääsihän sinne puolen viikon yrittämisen jälkeen lopultakin läpi. Alkaa tuntua, että asiakaspalvelun pahoittelut ei enää riitä.
Kyllä myös epäilyttää sekin, että kyseiset turhat laskut voivat olla myös tahallaan tehtyjä. Kuinka paljon firmaan tulee sisään rahaa näiden laskujen kautta? Ei taideta palautella rahoja, jos on sattunut aiheettoman laskun maksamaan? Lisäksi, kun laskuissa on vain mainittu jonkun viiden vuoden takaisen laskun numero, eikä siinä ole sitä sen kummemmin eritelty, uskon osan harhautuvan laskun maksamaan, vaikka se olisi väärä.