No nyt on opeteltu ajamaam yhdellä koivella, ja se muuttuikin paljon helpommaksi kun tein täysremontin jarrtuihin (aiemmin piti oikealla jalalla painaa jarrua ihan tosissaan, vasemmalla meni vähän kevyemmin), ja kiinnitin irronneen verhoilun jarrupolkimen päältä sekä vaihdoin ylipaksun lattiamaton tavalliseen, niin johan rupoesi koipikin mahtumaan polkimille:)
Mutta kuuluuko automaatin nykäistä kevyesti vaihtaessaan kolmoselta neloselle, varsinkin reippaammin kiihdytettäessä (jos ajelee sotaveteraanityylillä niin vaihtaminen tapahtuu tasaisesti)? Jos tämä ei ole normaalia, mistä tälläinen kevyt nykäisy saattaa kieliä, automaattilaatikon pikaisesta täystuhostako?:)
Mutta kuuluuko automaatin nykäistä kevyesti vaihtaessaan kolmoselta neloselle, varsinkin reippaammin kiihdytettäessä (jos ajelee sotaveteraanityylillä niin vaihtaminen tapahtuu tasaisesti)? Jos tämä ei ole normaalia, mistä tälläinen kevyt nykäisy saattaa kieliä, automaattilaatikon pikaisesta täystuhostako?:)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eli onko kenelläkään kokemusta tälläisen CS 2.3T:n lastuttamisesta (speedparts steg1, 35hp ja 81Nm), ja sen vaikutuksesta moottorin luonteeseen ja automaatin kestoon?
Entä miten ajettavuus muuttuu, nousevatko paineet heti tappiin ja ajettavuus muuttuu agressiivisemmaksi, vai onko autolla mahdollista ajella edelleenkin rauhallisesti?
Ja sitten itseäni eniten kiinnostava asia eli laskeeko kulutus normaaliajossa, eli ilman kenkimistä?
Kyllä se tomaatti minullakin nykäisee kevyesti, jos kiihdytän "lusikka pohjassa", muuten kiihdyttäen ei.
täytynee vaihtaa öljyt ja suodatin laatikkoon, mutta osaisitteko sanoa kuinka saa kaikki laatikkoöljyt (~8l?) vaihdettua, kuulemani mukaan tyhjennyspropun (jos vm. 1993 mallissa sellaista edes on) kautta ei tule kuin 3l? Laatikossa on kuulemma jotkin jousisysteemit jotka hoitavat vaihtamiset jne, onko niiden säädättäminen ylivoimaisen vaikeaa? Minunkaan autoni ei nykäise ns. normaaliajossa, vaan painettaessa kaasua reippaammin.
Sieltä ei pidäkkään tulla kuin se 3-3,5 litraa. Älä edes yritä vaihtaa kaikkia öljyjä kerralla, se kun on erittäin vaikeaa (pitäisi levittää laatikon kuoret ja tyhjentää turbiini). Tyhjennystulppa on suodatinkannen alapuolella (tulpan momentti on 35Nm ja suodatinkannen ruuvien 8Nm). Laatikon täyttö tapahtuu mittatikun kautta.