Taidatko englannin siten, että kykenisit kääntämään erilaisia suomenkielisiä tiedotteita ja tekstejä englanniksi, toki maksua vastaan?
Jonkin asteinen tietämys ympäristöalaan liittyvistä asioista ja sanastosta englanniksi on välttämätöntä, jotta pystyy tekstien sanoman kääntämään luontevalle, idiomaattiselle englanninkielelle.
Ota yhteyttä mailitse jos kiinnostuit ja koet soveltuvasi kyseiseen tehtävään.
feynnman[at]suomi24[piste]fi
(Huomaathan korvata yllä olevassa osoitteessa hakasulkumerkit sisältöineen asianmukaisilla merkeillä..)
Haetaan kääntäjää: suomesta
5
1685
Vastaukset
- ...
et kirjoittanut osotettasi ihan niinkuin se pitääkin? Tämä #ilmoituksesi" kuulosta melkein huuhaalta koska mainitsit että pitää osata kääntää IDIOOTTIMAISELLE englanninkielelle. Ei kukaan oikea ilmoituksen jättävä käytä tuollaista kieltä. Ja jos tämä on oikea ilmoitus, niin tarvitset harjoittelua miten niitä tehdään!
- Sari...
...idiomaattiselle englanninkielelle ei IDIOOTTIMAISELLE...
idiomaattinen jollekin kielelle tms. ominainen - Aloittaja
olet tarkemmin lukenut koko ilmoituksen. Tosiaan, idiomaattisuus ei ole sama kuin idioottimaisuus. Edellinen tarkoittaa sitä, mitä edellinen vastaaja jo kertoi ja jälkimmäisen voinee ajatella liittyvän sinuun.
Kysy vaikka kavereiltasi, miksi sähköpostiosoitetta ei kannata nettiin kirjoittaa "niinkuin se pitääkin".
Koska tämä mitä ilmeisimmin oli vakavissaan kirjoitettu viesti sinulta, tarvitset enemmän harjoittelua luetun ymmärtämisen suhteen ja enemmän asioista selvää ottamista.
- Heksi82
Olen lukenut muutaman kurssin Ympäristöalasta ja Opiskelen englanniksi jo viidettä vuotta Arcadassa. Sopisin varmasti hyvin kääntäjäksi, mikäli olet vielä vailla kääntäjää. -Heksi
- Kääntäjä+
Yritin lähettää viestiä ko. sähköpostiosoitteeseen, mutta sain virheilmoituksen. Tällaista sähköpostiosoitetta ei löytynyt. Yritän uudelleen, jos osoite tulee korjattuna näkyviin (ja kyllä, korvasin oikeat merkit kohdilleen).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2445631NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1375145Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku284908Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1282183- 4041857
Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova521777HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a951715Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann181712- 951438
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3961388