http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Asuntoministeri Vapaavuori lisäisi vuokratalojen rakentamista/1135231261174
"Varakkaammilla ihmisillä on aina mahdollisuus hoitaa omat asunto-olonsa, ja yhteiskunnan vähävaraisten osalle on olemassa tukijärjestelmät. Silloin väliinputoajaksi tulee palvelualojen pienipalkkainen työvoima", Vapaavuori sanoi tiistaina Helsingin Sanomille.
= VUOKRALAISET PIENIPALKKAISIA
"Vuokriin on selkeää korotuspainetta. Se johtuu siitä, että vuokrat ovat nousseet hitaammin kuin asuntojen hinnat ja kysyntä vuokra-asuntoja kohtaan on nyt kasvamassa."
= VUOKRAT NOUSEE PIPONA
"Varakkaammilla ihmisillä on aina mahdollisuus hoitaa omat asunto-olonsa, ja yhteiskunnan vähävaraisten osalle on olemassa tukijärjestelmät. Silloin väliinputoajaksi tulee palvelualojen pienipalkkainen työvoima", Vapaavuori sanoi tiistaina Helsingin Sanomille.
= VUOKRALAISET PIENIPALKKAISIA
"Vuokriin on selkeää korotuspainetta. Se johtuu siitä, että vuokrat ovat nousseet hitaammin kuin asuntojen hinnat ja kysyntä vuokra-asuntoja kohtaan on nyt kasvamassa."
= VUOKRAT NOUSEE PIPONA
Vastaukset 13
Vanhimmat
varautua tulevaan. Eli ei muuta kun toista jobia hankkimaan. Lehdenjako voisi sopia sulle. Saisit nousta portaita ihan pipona, smolanderina ja oliko vielä kautokeinonakin. Nousis kuntoskin ihan simona, lippalakkina ja pelkosenniemenä.
Mulla on hyvä kunto.
"Vuokrat ovat nousseet hitaammin kuin asuntojen hinnat ja kysyntä vuokra-asuntoja kohtaan on nyt kasvamassa."= Vuokra-asuminen on kiistatta edullisempaa, kuin kuplahinnoitellussa velkaläävässä.
On ihan sama paljonko vuokrat nousee. Yhteiskunta maksaa, onhan vuokralaiset niin kaikki pienituloisia ettei omaan ole varaa -niinkuin tuulipuvuilla (joiden korot maksaa yhteiskunta)
Olenko keksinyt ikiliikkujan? Saanko talouden Nobelin :-0
> On ihan sama paljonko vuokrat nousee. Yhteiskunta maksaa, onhan vuokralaiset niin kaikki pienituloisia ettei omaan ole varaa -niinkuin tuulipuvuilla (joiden korot maksaa yhteiskunta)
Tulihan se tunnustus sieltä, kun tarpeeksi potkittiin. Tähän astihan palstan vuokraluuserit ovat kehuskelleet suurilla tuloillaan, uittobemareillaan ja kesämökeillään.
No, onneksi nämä vuokraluuserit tullaan sijoittamaan huitsin nevadaan, kun rapistuneita vuokrakasarmeja aletaan purkaa ja korvata modernimmilla. Ei hyödyttömiä loiseläjiä kannata kehä kolmosen sisäpuolella hyysätä, vaan varataan työpaikkojen lähellä sijaitsevat asunnot työssäkäyville.
hinnat oli pilvissä, mutta silti kuplahintaan ostaneet selvis (kaikki tosin ei selvinneet...) lainoistaan puolessa ajassa ja kaksinkertasilla koroilla nykyseen verrattuna? Että voisko niissä nykyihnnoissa mitenkään olla sitä ilimoo? Miettikääpä laina-aasit sitä, eläkkeellä omassa, rempan lomassa. BUHAHAHAHHAA
Ovat kypsyneet kun kämpät eivät tuotakkaan enempää, kuin pankkitalletus... Seuraa rajuja vuokrankorotuksia. Kuntienkin vuokralaloissakin vuokria nostetaan, "perusteina" korjaustarve, kohonneet huoltokustannukset yms... yms...
JES! ei muuta kun vuodenvaihteessa korotuskirjettä postiin! Minä kun perin vuokrani Eeroilla. Nämä suonikkaat on sitten asia erikseen.... Tästä on jo päätetty meidän "läskien vuokraisäntien kesken" Kiinteistöyhtiöthän ovat jo aloittaneet mm. liikehuoneistojen rajut korotukset... asunnot seuraa perässä!
Olette oikeassa sijojojottajat! Meidänkin kunnallisessa rivarivuokramurjuyhtiössä vuokrat nousee 2,3% ensi vuoden alusta. Kauheeta, pitäskö hakee pankista kulutusluottoa, kun ei ole nyt muita velkoja; täytyy laskeskella illemmalla.
"Vuokriin on selkeää korotuspainetta. Se johtuu siitä, että vuokrat ovat nousseet hitaammin kuin asuntojen hinnat ja kysyntä vuokra-asuntoja kohtaan on nyt kasvamassa."
Miksiköhän kysyntä vuokra-asuntoja kohtaan on kasvamassa? Olisiko siksi että kaikki tietävät romahduksen alkaneen ja haluavat myydä omansa tai ei ainakaan ostaa tällaisena hetkenä romahduksen kynnyksellä?
Jokainen vähänkin laskutaitoinen osaa kalkuloida että vuokralla on näillä hinnoilla halvempaa ja järkevämpää asua. Alat kohta kuulua vähemmistöön kun vielä jumitat velkaläävässäsi etkä tajua paeta.
kämpässä. Vaikka vuokralla asuvilla kaverilla onkin saunaa ja parveketta ja oma auto, on minusta todella kiva asua alkuperäiskuntoisessa 70-luvun lähiökämpässä. Ja kyllähän tän arvo nousee laina-aikana (25 vuotta) kovasti, eikö nousekin?
ei ole suuriin vuokriin varaa, pienipalkkaiset pakenevat helsingistä. kuka sitten siivoaa, on kaupan kassalla ja ajaa bussia...?
1. Rakennetaan lisää vuokra-asuntoja = pienempi vuokra, vapautta valita
2. paljon vuokra-asuntoja = Hinnat laskee omistusasunnoissa -30 -50%
ei kannata rakentaa näillä kustannustasoilla kannattamattomia vuokrakasarmeja. Pannaan hankkeet jäihin ja rakennetaan sitten taas kalliimpia kovanrahan asuntoja, kun kysyntä jälleen elpyy. Tonttimaan hinta eikun nousee, miksi rakentaa siihen mitään huonolla katteella ?
Rakennusfirmoilta ei helposti raha lopu, ei niillä ole mitään pakkoa kiirehtiä kannattamattomien hankkeiden vuoksi.