Agaporniksista

18wKiinnostunut

Olen nuori neitonen, ja kovin kiinnostunut agaporniksista. Kokemusta linnuista minulla on vain undulaateista. Niitä on minulla ollut 13 vuotta :)
Nyt olen kuitenkin miettinyt, että voisi siirtyä hieman haasteellisimpiin lintuihin. Agat ovat todella kauniita ja mitä nyt olen niistä tietoja lukenut, niin voisi olla ihan minulle sopiva lintu.
En kuitenkaan ihan vielä voi agoja hommata, elämäntilanteen takia, mutta ajattelin, että jos jotkut ihanat ihmiset voisivat kertoa omia kokemuksiaan agaporiksista, kertoa vähän, että millainen lintu se nyt oikeasti sitten on ja että voisinko minä sellaisen hommata. Ja mikä minua on ihmetyttänyt, niin olen usein lukenut, että agaa voi ihan yksinkin pitää.. onko tämä totta?
Kertoilkaa :) kiitos jos etukäteen.

5

764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...,
      • paljon..

        ihan mahtava sivu :) Kiitoskia :)


    • -aga-

      Jos sinulla on vielä undulaatteja, älä ota muita papukaijoja silloin.

      Agapornikset erottuvat joukosta ehkä vilkkautensa, tarmokkuutensa, hieman voimakkaamman äänensä vrt pikkupapukaijat ja sen, että niiden nokille on tarjottava enemmän puuhaa kuin muille. (Esim. Kirjat lentohetkinä saattavat joutua kärsimään.)

      Muuten ovat aivan hurmaavia perhekuntalintuja eli ei suositella yksineläjiksi.

      • ei..?

        Miksi ei muita lintuja, kun on undulaatteja? Mulla siis vieläkin on nuo undut, enkä aio niistä edes ikinä luopua... Miksei samaan aikaan muka voisi hankkia muita papukaijoja? :o


      • SisarAasa
        ei..? kirjoitti:

        Miksi ei muita lintuja, kun on undulaatteja? Mulla siis vieläkin on nuo undut, enkä aio niistä edes ikinä luopua... Miksei samaan aikaan muka voisi hankkia muita papukaijoja? :o

        Ehkäpä edellinen kirjoittaja tarkoitti ettei ainakaan samaan häkkiin. Agapornikset on hirveen reviiritietoisia ja jos ne pistetään samaan tilaan muiden lintujen kanssa, voivat ryhtyä väkivaltaisiksi: nokkia, purra varpaisiin...

        Meillä kotona agapornispariskunta ja toisessa häkissä nymfi. Ei mitään ongelmaa. :) Lintuja ei tietenkään päästetä yhtäaikaa ulos (etteivät mene vahingossa toisten häkkiin, ala tappeleen yms.) Kyllä sen reviiri käyttäytymisen huomaa, kun nymfi on vapaana ja saattaa laskeutua agojen häkin päälle niin toinen kaijanen hyökkää heti varpaisiin kiinni häkin sisäpuolelta. Onneksi osaavat itsekin varoa, ettei tarvi jatkuvasti olla perään kattomassa. Ei ne mitään tyhmiä elukoita ole. :)

        Ja vielä...
        Mikäli olet vielä agaporniksia hommaamassa (oli viimeisin viesti nimittäin melko vanha!) niin varoitan heti, että niillä on sitten kova ääni. :D Meillä ei napurit ole vielä valittaneet, vaikka kerrostalossa asutaan, mutta se voi tulla ongelmaksi talossa, jossa on ohuet seinät. Tietenkään linnut eivät yöllä laulele, kun niillä on peitto häkin päällä= tietävät että on yö. Mutta jotkut naapurit voivat olla herkkiä koville ja korkeille äänille. Lisäksi voihan se häiritä itseäkin. Esimerkiksi päänsäryssä niiden pikku kaijasten "laulu" voi sanan mukaisesti ottaa päähän. ;) Mutta itse en meidän lintuja vaihtais pois. Ovat todella ihania seurata ja niistä on iloa vaikkeivat (ainakaan meillä) niin kesyjä olekaan. Oikein mukava seurailla niiden touhuja ja jutella niille. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1431
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1271
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1206
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      201
      1065
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1045
    Aihe