Neuvokaa nyt hyvät ja viisaat! Netissä tulee nyt jatkuvalla syötöllä semmoisia mainosruutuja näkyviin tai mitä lie kyselyitäkin... En tosiaankaan osta maastokenkiä tai vastaa (jaa, keljuuttani voisinkin vastata) teineille osoitettuihin uteluihin. Siihen ruutuun mun muutenkin hitaan koneeni ja vanhan järjestelmän (Windows98) harmiksi pomppii kaikkea turhaa mainosta jne... Voiko niitä mitenkään estää? En uskalla kovin paljoa sohia tätä konettani kun ei ole ketään joka sitten korjaisi erehdykseni. Osasinkohan esittää asiaanikaan. Eihän tuohon ongelmaan kukaan kuole, en edes minä, mutta harmittaa tuommoinen tuputtaminen kun en enää taida ihan kaikkea tarvita mitä myynnissä on. Jos vaan joku auttasi, niin olisin kovasti kiitollinen!
Kuka auttaisi mummua?
Sirkka71
3281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
vertaisohjaajana aina silloin tällöin törmää vastaaviin pyyntöihin...
Ehdotankin heti alkuun, että otat kaveriksi jonkun osaavan "naapurin nörtin" tai muun vastaavan.
Sitten asennatte sen IE:n (Internet Explorer nettiselain) tilalle FireFox selaimen, ja lisäksi koneelle myös Spywareblaster niminen ohjelma. Blasterin ja muita tietoturvaohjelmia saa mm. tuolta: http://koti.mbnet.fi/pattaya1
Tässä vaihessa kysynkin, että onhan sinulla sekä palomuuri-, että virustorjuntaohjelmat käytössä? Jos et tiedä mitä ne ovat ja et tiedä onko ne koneella niin sitten nettiselailu HETI SEIS! ja pyydä joku auttamaan sinua. Jos et ketään muuta keksi, niin soita lähimpään työväenopistoon jollekin ATK-opettajalle ja kysy tietääkö hän jonkun joka voisi auttaa.
Meitä vertaisohjaajia on monessa kaupungissa/kunnassa...
:)
Käytössä on Zyxel-palomuuri ja virustorjuntana Avast Antivirus - muusta en tiedä. Sitten käytössäni on ainakin semmoinen kuin EasyCleaner, eli se Hellstenin juttu, jolla poistan turhia tiedostoja ja sen rekisterinkorjaustoiminnon ajan silloin tällöin läpi. Aika usein ajan läpi Scan Diskin ja levyn eheyttämisen.
Aika hyvin olen pärjännyt vaikka olenkin aika epävarma. Veljeni suositteli minulle jo sitä fireboxia, mutta hän on semmoinen vanha määräilijä etten oikein tahdo aina jaksaa uskoa hänen horinoitaan;) Täytyy kait jo uskoa kun sinäkin sanot niin.
Sinulta tuli hyviä neuvoja. Tulostin vastauksesi ja koitan touhuta asiaa ja apua itselleni. Koneeni on hidas - niin kuin minäkin ja eiköhän palvelimet ole pian niin nopeita ettei tämä minun aparaattini enää kelpaa muualle kuin ongelmajätteeksi. Sitten saan jäädä nuolemaan näppejäni.
On tämä ollut mukavaa touhua ja mielestäni olen oppinut paljon tämän käytöstä ja muutenkin netti on tuonut eteeni paljon uusia asioita ja syvällisempää tietoa jo vanhoista jutuistani. Toivottavasti saan pitää jatkossakin tämän ilon ja hyödyn, mutta taitaa ajan hampaat viedä tämänkin.
Kiitos sinulle ideoistasi. Taidan ujuttaa itseni kansalaisopiston riesaksi. Siellä on vain niin turkasen hidasta se touhu, kun taso on niin kovin heittelevää. Oma vikanihan se on kun olen tämmöinen eräänlainen erakko ja omapäinenkin kaiken lisäksi.
Kiitos! Otan ohjeistasi vaarin!
T:Sirkka
Minullea oli samainen käyttöjärjestelmä, mutta viime vuoden kesällä KompuutteriFrendini neuvoi mua kiireenvilkkaa ostamaan sen uuden, harkinnan alla jo olleen tietokoneen. Miksikö? Siksi kun kyseisen käyttöjärjestelmän päivitykset v.2006 heinäkuussa loppuivat.
Mahtavatkohan ongelmasi johtua tästä?