Millaisia kokemuksia on tiilitalon rakentajilla. Olisi kiva keskustella kokemuksista. Itse rakennan parhaillaan tiilirunkoista pihasaunaa ja todennäköisesti ensivuonna täystiilitaloa. Osallistuitteko itse tekemiseen? Oliko yllätyksiä? Onko naapurit kommentoineet poikkeavaa rakentamista? Onko rungon varauskyvystä ollut hyötyä? onko puhtaaksimuurattuja pintoja
Täystiilitaloista
tiilirakentaja 08
61186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Moi, keväällä muutettiin täystiilitaloomme (130mm punatiili 150 mm mineraavilla 50 mm tuulensuojalevy 40mm tuuletusrako 85 mm julkisivutiili). Huoneistoala vajaa ~180m2. Toistaiseksi ei valittamista. Talvella nähdään miltä energialasku rupeaa näyttämään. Meillä on talo yhdessä tasossa. Puhtaaksi muurattua seinäpintaa on suht'paljon. Halkaistu sokkeli on tietenkin töisevämpi kuin puhtaasti betoninen.
Lattivalu tehtiin heti sokkelin jälkeen jotta saatiin rungon muuraukseen sileät lattia, johon voi suoraan nostaan tiililetkat, niin säästyi paljon siirtotyötä ja siirrot voitiin tehdä tasaisella pinnalla. Meillä oli mielestämme pätevät muurarit, jotka muurauksen edetessä laittoivat sähköputket seiniin. Itse osallistuimme siivoustyöhön ja muurausvaiheessa telineiden siirtoon ja tiilien pinoamiseen valmiiksi aamua varten. Eristystyö tehtiin itse, jotta oltiin varmoja huolellisuudesta. Aika hidasta hommaa, eritoten niiden tuulensuojalevyjen laitto useamman ramlalangan läpi yhdellä kertaa. Onneksi vuoden 2006 kesä oli ennätyskuiva, joten työilmat oli mitä parhaimmat. Jos joskus tulisi tehtyä toinen talo (en kyllä usko), niin kyllä sekin olisi täystiilitalo.
Itse meinaan käyttää tavanomaisia tiiliä juuri tuon puhtaaksimuurauksen vuoksi. wienerbergerin ja Maxitin ratkaisut olisi tosin helppoja.Sinulla myös on ilmeisesti normaaleilla tiilillä muurattu eikä tiiliharkoilla kun puhtaaksimuurattua löytyy. Kuinka isot huonekorkeudet on ja jouduttiinko käyttämään rungossa teräsjäykisteitä ja laitettiinko vaakasaumoihin raudoitusta. Ja vielä että käytettiinko aukkojen ylityksessa teräsbetonipalkkeja?
...mutta ne puhtaaksimuuratut seinät on muurattu Tiilerin Ruukin tiilestä (ns. käsinlyöty). Ruukin tiili on umpitiiltä ja kovaa kuin mikä. Tämä aiheutti muurarille päänvaivaa saada sähköputkille roilot, mutta kyllä sekin onnistui. Terästä oli suunnitelmissa kolmeen varviin (alas, keskelle, ylös), joskin noiden tarpeellisuudesta on erilaisia mielipiteitä. Aukkojen ylityspalkit valettiin työmaalla ja nostettin käsin paikoilleen.
...makuuhuoneissa on kattotuolien alapinta 3.0 metrissä ja katon alaslasku, joten huonekorkeus 2.7 m. Alaslasketussa katossa kulkevat ilmanvaihtoputket lämpimällä puolella. Yhteistilat tilat ovat viistokattoisia korkeudet vaihtelee 2.8 - 3.6 metriin. Talo on yhdessä tasossa.
Tiilitalon paras puoli on lämmön varauskyky yli 15 vuoden asumiskokemuksella arvioituna. Erityisesti aurinkoisilla ilmoilla aurinko lämmittää suurista etelään suunnatuista ikkunoista ja lämpöä riittää seuraavaan aamuun asti aika vähäisellä lisälämmityksellä vaikka kovakin pakkasyö. Toiseksi tärkeimmäksi eduksi asetan huoltovapaan julkisivun. Ei tarvitse joka vuosikymmen maalata. Rakentaminen tietysti kalliimpaa koska kaikkien reikien ja kolojen tekeminen vaatii järeämpiä menetelmiä kuin kipsilevyseinissä. Tiilet ja laastit aika edullisia, mutta työkustannukset teetettynä tietysti korkeat. Nyt saattaisin etsiä tiilipintaisen betonielementtiratkaisun kun aika ei enää riittäisi muuraustyöhön jos taloa alkaisin rakentamaan. Satunnaisesti lämmitettävään rakennukseen en kyllä kivimateriaaleja käyttäisi, koska suuri varauskyky vaatii usean päivän lämmittämisen jos lämpö päässyt laskemaan hyvin alas esim käyttämättömänä olleissa lomarakennuksissa.
Itse haen suurta varauskykyä kun pääasiallisena lämmitysmuotona pitäisi olla tulisija.
Muurailitko itse kaikki seinät? Taidat kuitenkin muuten olla muulla alalla kun nyt et enää ehtisi omaa taloasi muuraamaan. Muurari voi olla tosi kiireinen myös mutta ei koskaan niin kiireinen ettei omaa taloaan ehtisi muuraamaan
Sanoit että nykytilanteessa betonielementti voisi olla paikallaan. eikö Tiiliharkoista olisi kilpailijaksi? Maxitilla on nämä kalkkitiiliharkot ja wienerbergerillä poltetut tiilet. Niiden avulla seinää saa sen verran nopeasti että seinän tekeminen kutistuu aika pieneksi osaksi rakentamisessa. Enää ei voi työläydestä valittaa verrattuna muihin vaihtoehtoihin
Sanoit että sinulla on suuret etelän puoleiset ikkunat. Itse olen kuitenkin päättänyt välttää niitä suunnitelmissa. Länsi-puoli tosin on ehkä vielä pahempi suunta. Iso lämpöenergia ikkunoista tulee kesällä ja sillonhan lämpö on haitaksi. Onko sinulla ollut talo helteellä kuuma?
Tosiaan lomamökit tehdään yleensä melko massiivisia hirsitaloja ja monella on ongelmia kun sen lämpö pitäisi saada nousemaan. Tiiilitalo varauskyvyssä vielä ihan omalla tasolla.