Hei olisi kiva kuulla noista Absenorin sivuvaikutuksista. Perheenjäsenellä vaihdettiin vanha epilääke (tosi mieto Hydantin) Absenoriin johtuen kilpirauhaslääkkeen yhteensopivuusongelmasta entisen kanssa. Nyt sitten on alkanut ilmestymään kauheasti sivuoireita jotka pelottaa koko perhettä; rintaa puristaa, sydän hakkaa, huippaa, kädet tärisee, ei saa nukuttua mutta väsyttää, pää on "kuin sumussa", on masentunut, hidas, energiaton, jne. Ja mites, ihmettelin kun kävin läpi tuotteen lääkeselostetta, se voi vaikuttaa just kilpirauhaseen, eikä tee hyvää maksallekaan (ongelma vanhan lääkkeen kanssa kun oli just että maksa-arvot heitti häränpyllyä).
Kuulostavatko sivuoireet "normaaleilta" Absenoriin, vai onko kyse jostain muusta? Lääkärireissu tuli tänään sydämen vuoksi (kyseessä reilu 50-vuotias henkilö), joten hieman arvelluttaa. Mutta ihan normaalisti tuo sydän hakkasi, ei ollu mitään normaalista poikkeavaa.
Nyt omalääkäri sitten kirjoitti unilääkereseptin että sais unta palloon, ja miettii et vaihdetaanko takaisin vanhaan lääkitykseen, vai mitä tehdään...
Kuulostavatko sivuoireet "normaaleilta" Absenoriin, vai onko kyse jostain muusta? Lääkärireissu tuli tänään sydämen vuoksi (kyseessä reilu 50-vuotias henkilö), joten hieman arvelluttaa. Mutta ihan normaalisti tuo sydän hakkasi, ei ollu mitään normaalista poikkeavaa.
Nyt omalääkäri sitten kirjoitti unilääkereseptin että sais unta palloon, ja miettii et vaihdetaanko takaisin vanhaan lääkitykseen, vai mitä tehdään...
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itsellä ei ole kyseisestä lääkkeestä kokemusta, mutta kuvailemasi oireet ovat samat mitkä yleensä epilepsialääkitystä aloittaessa. Itsellä nuo samat oireet kestivät 2-3 viikkoa (lääke Neurotol Slow, vaikuttava aine Karbamatsepiini), ja sitten alkoi olemaan normaalimpi olo.
Lääkäri varmasti osaa neuvoa mikäli on jotain keinoja miten auttaa tuossa tilanteessa ja jos oireet tuntuvat todella voimakkailta.
sydämen tykytyksen ja alakuloisuuden sekä käsien tärinän lisäksi sain itse ihmeellisiä hysteerisiä itkukohtauksia ja siitä ei meinannut tulla loppua vaikka kuka oli vieressä lohduttamassa ja ne alkoivat kuin salama kirkkaalta taivaalta vaikka olin ihan iloinen niin yhtä´äkkiä saatoin alkaa itkeen.
Minulle se absenor ei passannut, koska olin ihan loppu aina itkemisen jälkeen joten lääke purettiin pois ja vaihdettiin uuteen.
Rivatril lääke aiheutti minulle myös samoja itkukohtauksia.
Jaksamista Teille, Ottakaa yhteyttä lääkäriin ja keskustelkaa asiasta =)