Ei Mitään järkeä yhdistymisessä... Kaustinen Kokkolaan ja Veteli Perhoon ja sitä kautta Keski-Suomeen... KAIT ???? Muuten onko KUKAAN "tavallinen" kansalainen selvillä MIKSI NÄITÄ YHDISTYMISIÄ pitää tehdä ???? Rahan takia?? Niin tehtiin koulujenkin lopetus...: EI SÄÄSTÖJÄ !!!!! Kuntalaiset: HERÄTKÄÄ KUNTA OLETTE TE !!! EI VIRKAMIEHET TAI VALTIO !!!!! ILMAN KUNTALAISIA EI OLE KUNTAAKAAN.... VAI....
Kaustinen + Veteli.....
9
1378
Vastaukset
- ei oo pakko
Siksi kun muutamat kiihkomieliset ovat sitä mieltä, että näin pitäisi tehdä. Onneksi on vielä niitä vanhoja luotettavia luottamushenkilöitä, jotka osaavat katsoa vähän nenäänsä pidemmälle, on kokemusta ja näkemystä. Toivottavasti yhteenmeno ei toteudu!
- rauhassa
Veteliläisillä ei ole mitään hinkua liittyä perholaisten kanssa porukkaan, koska mitään yhteistä ei ole ollut eikä tule olemaan. Perholaisethan ovat tähänkin saakka olleet muusta jokilaaksosta eristäytyvää sakkia ja niillä on oma uskontokin, joka määärää kunnan ja kaikkien kuntalaisten asiat.
Antaa siis perholaisten hakea kumppaneitaan sieltä päin, mistä he ovat niitä tähänkin saakka hakeneet.- Jippijaijei!
Perholaisia emme ole, kaustislaisiksi emme halua tulla, olkaamme siis veteliläisiä..
- meitsi kyllä
Taitaa mennä silleensä että kaustinen haluaa vetelistä maksumiehen.. Kunnat yhdistyy ja saa valtiolta 4.5milj.e ja rahat menee kansantaiteenkeskukseen koska se ei tuota muuta kuin miinnusta. Ei Veteli hyödy yhdistymisestä mitään. Ja epäilen että halsuaa ei otettu nyt mukaan koska he haluaisivat palveluita veteliin joka on lähempänä kuin kaustinen. Sen takia kaustinen ei halunnut halsuaa neuvotteluihin koska kaustiselta vietäisiin palveluja pois.
- poljin eino
Kansantaiteen keskukseen tilataan urkuharmooni,maksaa 5000000€.
- Ulkokaustislainen
Kaustinen laski 2000-luvun alussa väärin kehityksensä. Ei tehty kasvukeskusta. Oosinharju myöhästyi ja Alpo Puumala vastusti viimeiseen asti kerrostalon rakentamista, koska se ei sovi hevosenlannan, ketunvirtsan ja high techin kolvinhajun piiriin, missä viulu soi.
Kaustisella on yksinkertaisesti ollut väärä luulo itsestään. Kun Kaustinen pelkistyy kaltaisekseen maalaiskunnaksi, jossa väkiluvun SÄILYTTÄMINEN osoittautuu vaikeaksi, tulee Vetelistä luonnollinen keskuspaikka niin Kaustiselle kuin Halsuallekin.
Veteli on pedannut asiat hyvin. Siellä on - paperilla - pätevämpi johtokin alkaen kunnanjohtajasta ja teknillisestä johtajasta päätyen muihin viranhaltijoihin.
Kaustisella ainoastaan palolaitos ja maataloustoimisto ovat pelanneet korttinsa oikein.
Kaustisella ongelmana on johtamiskriisi ja kaiken huomion laittaminen sivukoulukysymykseen sekä kansantaiteenkeskukseen. - Auditor
poljin eino kirjoitti:
Kansantaiteen keskukseen tilataan urkuharmooni,maksaa 5000000€.
Kaustisella on kautta aikojen suurilla hankkeilla paikattu Kansantaiteenkeskuksen kiinteistömenoja. Kun jutut tulevat vanhentuneiksi viiden tai kymmenen vuoden kuluttua, olisi hyvä, jos joku - aivan vain historiankirjotusmielessä - tarkastaisi Kaustisen EU- ja kulttuuriprojektit ja kirjoittaisi kirjan EU-aikakaudesta, jolloin rahaa käytettiin löysin rantein siksi, että Lestijärven mukaan ottaminen takasi Kaustisen seutukunnasta harvaanasutunut 1-tukialueen.
- vetelin viljho
Ulkokaustislainen kirjoitti:
Kaustinen laski 2000-luvun alussa väärin kehityksensä. Ei tehty kasvukeskusta. Oosinharju myöhästyi ja Alpo Puumala vastusti viimeiseen asti kerrostalon rakentamista, koska se ei sovi hevosenlannan, ketunvirtsan ja high techin kolvinhajun piiriin, missä viulu soi.
Kaustisella on yksinkertaisesti ollut väärä luulo itsestään. Kun Kaustinen pelkistyy kaltaisekseen maalaiskunnaksi, jossa väkiluvun SÄILYTTÄMINEN osoittautuu vaikeaksi, tulee Vetelistä luonnollinen keskuspaikka niin Kaustiselle kuin Halsuallekin.
Veteli on pedannut asiat hyvin. Siellä on - paperilla - pätevämpi johtokin alkaen kunnanjohtajasta ja teknillisestä johtajasta päätyen muihin viranhaltijoihin.
Kaustisella ainoastaan palolaitos ja maataloustoimisto ovat pelanneet korttinsa oikein.
Kaustisella ongelmana on johtamiskriisi ja kaiken huomion laittaminen sivukoulukysymykseen sekä kansantaiteenkeskukseen.Kansantaiteenkesku,kuinka monta vuotta sitä on pakkorahoitettava?Määttälän paskamonumentti.Tehkää siitä eläkeläisille päivätoimintakeskus.
- Anneli_veteli
Ulukopaikkakuntalaisena ei voi ku ihimetellä. Kuinka monta kertaa teijän, veteliläiset, pitää ottaa turphan ennenku uskothan. Jos kuntaliitosta puuhathan, otethan följhyn halsua tai patana! Olhanko Veteliä ja Kaustista vielä yhistämäsä? Tietääkö joku paremmin? Tein kuitenkin taas aiheesta runon. Sen voi löytää osoitteesta: http://www.youtube.com/watch?v=bgLzTNpoGu4
Ottakaa kantaa ja pistethän keskustelu virheille!
nimim. Järki käthen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1446232Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1933864PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4792743- 312741
- 2012365
- 1852043
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1341495- 581314
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.371294Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?891064