Tai oikeastaan raitatiikkilattia, onko kellään kokemusta kyseisen rakentamisesta. Eli tulisi veneen sisätiloihin, ajattelin että hommaisin ohuen vanerin johon liimaisin rimat kiinni ja saumaisin sen jälkeen ja hioisin ja lakkaisin. Onko periaate oikea eli liimaus vanerin päälle? Mitä muita puulajeja voisi käyttää kalliin tiikin lisäksi, joku halvempi joka kestäisi petsattuna ja lakattuna? Nykyiset matot pitäisi vaihtaa ja ajattelin samalla uusia lattian tyylikkään näköiseksi.
Tiikkikansi
Ville
4954
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Marssi kauppaan ja osta valmista raitateak vaneria niin pääset huomattavasti helpommalla,ja ehkä myös halvemmalla.
Tyhmä kysymys mutta myydäänkö tuollaista valmiina missä on valkoiset saumat tiikkirimojen välissä? Ja mitään tietoa mistä sitä voisi Helsingin seudulla kysellä?
Kyseleppä jalopuuvanereita myyvistä liikkeistä,sieltä pitäisi löytyä.
Turussa ainakin Starkki myy sitä noin 100€/m2
Terve,
itselläni ei ole kokemusta ko. lattian rakentamisesta, mutta olen kyllä sellaista suunnitellut. Itse olen ajatellut käyttää tammea, joka lienee merkittävästi tiikkiä halvempaa. Mika Vanhalan sivuilta http://mikavanhala.com/venesivut/veneet/kiiski02/ löydät hyvät ohjeet.