Meillä on kaksi n.15vko ikäistä pentua, tyttö ja poika. Niillä on outo tapa. Kun ovat käyneet ruokakupilla syömässä, niin lähtiessään molemmat kaapivat etukäpälillä syömisympäristöä ruokakuppien suuntaan. Aivan kuin kaapisivat hiekkalaatikolla. Mitä se tarkoittaa??
kissan outo tapa
cha'tsiih!!
9586
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ovat silloin kylläisiä. Kaikki kissat tekee niin..
Tarjonnasta.
Kumpikos näistä selityksistä nyt pitää paikkansta?
Jos ne söivät ja sitten peittelivät ruokansa, niin se tarkoittaa, että maha tuli täyteen ja hyvä ruoka piilotetaan seuraavaa kertaa varten.
Jos ne vain haistelivat ja maistelivat ja sitten peittivät, niin tällä kertaa tarjoilusi ei tyydyttänyt niiden hienostunutta makuaistia :) Mutta kyllä se saattaa joskus maistua. Kissa pitää vaihtelusta ruuassa.
meillä on myös kaksi pentua tyttö ja poika ikää n 6kk. tekevät samaa ensin syödään ja sitten peitetään. mielestäni he peittävät ruuan kun ovat kylläisiä jos kävisi niin kuin meillä välillä että käydään kupilla, mutta ei syödä vaan peitetään niin silloin ei tarjoulu tyydytä. näin se minusta menee jos kissaa ei ruoka miellytä ei se sitä syö ensin kyllä se peittää sen samantien
2 vuotias kolli on semmoinen, että peittelee ruuan joko syömisen jälkeen tai jos ei tykkää. jos se siitä ei tykkää nuuhkaisee kerran ja ihan kun suuttuneena alkaa kaapia kuppiaan =) Joskus se vaikka ei muka tykkää niin silti tunnin päästä se maistuu. monesti tekee niin että kun on käynyt kakalla se peittää laatikon, wc-pöntön sekä vielä viimeisenä ruokakipponsa =) Outo!
Toiset kissat tekee sitä siksi, että säästävät lopun ruuan ja "piilottavat" sen. Toiset kissat tekevät sitä peittääkseen pahan hajun kun eivät tykkää ruuasta. Meillä tehdään jälkimmäistä. Jos tarjolla on pahaa ruokaa, niin kuovitaan vaan päälle ja jätetään siihen.
Eli kaapiminen tarkoittaa sekä kylläisyyttä että tyytymättömyyttä. Tämä selkis. Sen verran tuosta tyytymättömyydestä, että mikäli sapuska ei kerrallaan kelpaa niin ei myöskään tule parempaa. Tottapahan myöhemmin tulee nälkä ja paremman puutteessa meneevät syömään. Tämmöistä periaatetta meillä. Eivät nuo ole kyllä paljoa jättäneetkään syömättä.
Kissa vain peittää ruokansa,ettei kukaan muu syö sitä.