Omistan Zafira 1,9 CDTI vm. 2006. Olen ihmetellyt jonkin aikaa moottoritilasta lähinnä sisälle kuuluvaa outoa rohinaa. En tiedä onko sattumaa,mutta märällä kelillä ääni on paljon voimakkaampaa silloin kun sitä ilmenee. Kylmänä ongelmaa ei esiinny ja kuten olettaa, huollossa eivät olleet saaneet vikaa päälle. Onko muilla ollut vastaavanlaista probleemaa.
Outo "rohina"
2
802
Vastaukset
- zafira b 2006
Joo, rohinaa kuuluu.... paikallistin "vian" ilmastointilaitteen kompuraan, kokeile kun auto käy tyhjäkäyntiä ja kytke ilmastointi päälle/pois niin huomaat että sieltähän se rohina kuuluu. siis älä sammuta puhallinta vaan ilmastointi vaan pois päältä siitä näyttötaulusta ac/ on off autossani on automaattinen ilmastointi. huolto kohta jossa myös vaihdetaan kytkinlevy! eivät saaneet kytkimessä kylmänä esiintyvää ravistusta pois joten siihen vaihdetaan koko kytkin takuuseen!! Opel laatua!
- ZaF
Juuri kertomallasi tavalla paikallistin rohinan ilmastointilaitteen kompuraan, mutta en ehtinyt laittaa sitä tänne palstalle. Suurin ongelma oli saada vika päälle ja toteennäytetyksi Opelin huollolle. Nyt kompura on tilauksessa Saksasta ja saataneen aikanaan vaihdettua.
Kiitos kuitenkin vastauksesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774622- 1801907
- 1241610
- 1251144
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161081- 351036
- 78933
- 52896
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78872- 4838