Omistan Zafira 1,9 CDTI vm. 2006. Olen ihmetellyt jonkin aikaa moottoritilasta lähinnä sisälle kuuluvaa outoa rohinaa. En tiedä onko sattumaa,mutta märällä kelillä ääni on paljon voimakkaampaa silloin kun sitä ilmenee. Kylmänä ongelmaa ei esiinny ja kuten olettaa, huollossa eivät olleet saaneet vikaa päälle. Onko muilla ollut vastaavanlaista probleemaa.
Outo "rohina"
ZaF
2862
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joo, rohinaa kuuluu.... paikallistin "vian" ilmastointilaitteen kompuraan, kokeile kun auto käy tyhjäkäyntiä ja kytke ilmastointi päälle/pois niin huomaat että sieltähän se rohina kuuluu. siis älä sammuta puhallinta vaan ilmastointi vaan pois päältä siitä näyttötaulusta ac/ on off autossani on automaattinen ilmastointi. huolto kohta jossa myös vaihdetaan kytkinlevy! eivät saaneet kytkimessä kylmänä esiintyvää ravistusta pois joten siihen vaihdetaan koko kytkin takuuseen!! Opel laatua!
Juuri kertomallasi tavalla paikallistin rohinan ilmastointilaitteen kompuraan, mutta en ehtinyt laittaa sitä tänne palstalle. Suurin ongelma oli saada vika päälle ja toteennäytetyksi Opelin huollolle. Nyt kompura on tilauksessa Saksasta ja saataneen aikanaan vaihdettua.
Kiitos kuitenkin vastauksesta!