http://www.taloussanomat.fi/rakentaminen-ja-asuminen/2007/10/25/Asuntohinnat k%E4%E4ntyneet laskuun Ruotsissa/200726617/382
Kyllä nyt on kyyti kylmää. Ja huomatkaa, että korkotaso on ruotsissa meitä alhaisempi... Q3 tulee näyttämään närhen munat tuulipukukansalle!
Kyllä nyt on kyyti kylmää. Ja huomatkaa, että korkotaso on ruotsissa meitä alhaisempi... Q3 tulee näyttämään närhen munat tuulipukukansalle!
Vastaukset 127
Vanhimmat
Täältä Turun seudulta ei saa tavallista pientaloa enää edes rahalla. Sen sijaan komeron kokoisia yksiöitä ja isoja lukaaleja on tyrkyllä ylenmäärin.
Pelkästään Etuovessa on Turussa 146 omakotitaloa myytävänä. miksi väität että "Täältä Turun seudulta ei saa tavallista pientaloa enää edes rahalla"???????
Hän tarkoitti varmaan että "normaalilla rahalla", itse olen kauhulla katsonut noita omakotitalojen hintoja , mitkä tuntuvat Turussa olevan 400.000€ ja ylöspäin.... Milläs lähihoitaja semmoisen ostaa?? Tällähetkellä sitten etsinnässä kaksio tai kolmio, muttei kerrostalossa, mutta kun niistäkin saa pulittaa reilusti yli 100.000€ niin pankkikin jo sanoo ei. Kyllä täälläkin kohta tiputaan ja kovaa :) Asuntojen hinnat tippuvat vuodessa REILUSTI ja velkojen korot nousevat ja siinä sitten ihmetellään miten asuntoja maksellaan.. Naureskelee katkera vuokralainen :)
asuva korkeasti koulutettu oikeasti matalapalkkainen mies.
Täällä Pohjois-Pohjanmaalla ei ole kyllä tarjolla kuin RINTAMAMIES""taloja,ja niilläkin hintaa
100the,ei silti,vesi tiiviitä taloja,vesi pysyy sisällä...kunnon taloja ei ole,ja jos joku sattuis löytymään??niin 150the hintaa,,mitä ovat maksaneet 50 -luvun lopussa ja 60-luvulla?hyvä jos 200th markkaa?
MIHIN OLLAAN MENOSSA?toivottavasti ruotsista tulee TAAS malli elämälle...
Onko sitä pakko sotkea joka paikkaan?
mutta kuvasi perusteella minä voisin liittyä sinuun!
Äänetstä Suomen kaikkien aikojen kusipäisin iltapaivälehti
Ota asioista selvää ennen valitusta !!!!!Tehy ei ole sama kuin Super. T : Omassa kaksioissa asuva perushoitaja "kalliissa Turkuses"
Mitä etsit - sitä helposti löydätkin. Sopivasti järkeä mukaan lehtivalintaan, niin kyllä lukeminen tulee mielekkääksi. Erämiehet lukevat metsässtyksen ja kalastuksen ammattilaislehtiä. Lääkärit lukevat Duodecim ja Lääkärilehteä. Teologit lukevat laajasti ymmärtääkseen kaikkia kansalaisia. Monet ovat lakanneet lukemasta juttuja entisistä mäkihyppääjistä tai Ruususen unesta. Siis Iltalehden korvaa Hesari tai jokin muu saman konsernin julkaisema, esim. Áamulehti.
Ollaan kuulolla.
En ole TEHY hoitaja, valitettavasti, vaan SUPERin lähihoitaja, verojen jälkeen jää käteen alle 1000€ vuokriin ym, vaikka teen töitä öisin ja viikonloppuisinkin. Että jos ei kuitenkaan auottaisi ennen kuin kysytään jookos. Ja mitäs pahaa siinä on jos ihmiset duunin tekemisestä tienaa?? Itse en päiväkään tekisi tolla palkalla töitä kaikenmaailman hullujen taudinkantajien kanssa :D
PAPERITEHTAIDEN SULKEMINEN ON LAMAN ALKUSÄVEL
KUKA HELVETTI MAKSSA HOITSUJEN PALKAT?
'VALTION JA KUNTIEN VIRKAMIEHETKÖ ?=??
Korruptoituneet poliitikot ja grynderit ovat yhdessä tehneet perheellisen elämän helvetksi. Kyse on muka laillisesta ryöstöstä ja ihmisen orjuuttamisesta. Koko asuntoala on täysin läpimätä ja korruptoitunut. Moni taho rosvoaa alalla ns. ilmaista rahaa ja peni ihminen maksaa ja kituu. On aika tehdä jotakin.
Satojen tonnien asuntolaina on uskollinen kumppani, se ei jätä heikompinakaan hetkinä.
Suomessa inflaatio kiihtyy huomattavien palkankorotusten takia. Elinkustannukset nousevat, myös asuminen ja asuntojen hinnat.
Suomessa pankkikilpailu kiihtyy uusien "pankkien" myötä; korkomarginaalit pienenevät. Sitä paitsi korot ovat olleet laskussa jo jonkin aikaa...
Kuitenkin omistusasuminen on aina periaatteessa kannattavaa vaikka korot nousis ja hinnat laskisivat.
...mutta käytännössä ei. Nyt rommaa ja rajusti.
Lyödäänkö vetoa asiasta. Se nyt on nimittäin niin että pakko on välillä laskea että voisi taas nousta uudelleen.
Valitettavasti mikään ei voi nousta taivaankaton läpi!!!!!
Vuodenpäästä nautiskellen asunnon ostoon.
Hinnat ovat tippuneet vähintään -20 %.
se on taas tätä tätä tätä tätä...Nyt on vaan paljon pahemmin asiat,kun romahtaa,pankit ovat myöntäneet lainoja suomessa parikymppisille kampaaja-asentaja pariskunnille...että tästä 300000 ekun laina...ettete varmaan sairastu ikinä ,eroa,ja jne jne...SITTEN kun paniikki alakaa NIIN on hauska nähdä sama mikä 17 vuotta sitten.PANKIT ja KIINTEISTÖVÄLITTÄJÄT osoittavat kumpikin toisiaan sormella että,TOI sen alotti..KUMMATKIN TODELLISUUDESSA TAAS OVAT RAHAT KÄÄRINEET! että tältä pohjalta...
...Enpä ole se keneltä asiaa kysyit, mutta todellakin löisin ehdottomasti vetoa sen puolesta, etteivät hinnat tule laskemaan esim. tulevan parin vuoden sisällä. Markkinat ovat jäähtyneet, enkä usko suurempaan nousuun, mutta laskua ei tulla vuositasolla näkemään.
Tällä hetkellä talouden fundamentit ovat niin kerta kaikkisen vahvat, ettei laskun puolesta puhu mikään. Voi olla, että vaikkapa vuoden päästä tilanne on toinen, mutta sitä ei ole näköpiirissä.
Eli vastaus kysymykseen, löisin vetoa ettei laskua tule ja jos yhden suhde yhteen olisit tuosta asiasta vetoa lyömässä, niin voit olla varma, että ns. tosivedonlyöjät tulisivat lyömään huikeita vetoja ei-laskun puolesta. Ei-lasku, kun vain on tällä hetkellä selvästi todennäköisempää kuin lasku ja todennäköisyyksiin perustuu kaikki vedonlyönti.
En usko, että asuntojen hinnat laskevat! Ja, mikäli hinnat laskevat, pistän asuntoni vuokralle huippuvuokralla ja odottelen sitä, että myyntihinnat ovat taas pilvissä... Näin tekevät monet muutkin, viisaat...
ja saat siitä huippuvuokraa. missä itse ajattelit silloin asua? halvalla veneen alla?
Asuntoni on myynnissä, koska menin naimisiin ja puolisollani on asunto. Ajattelin asua puolisoni luona; vai onko se sinusta jotenkin outoa?
et tuossa äsken puhunut mitään siitä että menet asumaan jonkun muun "nurkkiin". ja vähän luulen että et sinä sielläkään ilmaiseksi saa asua.
Mieti vähän, mitä kirjoitat? Halvemmaksi tulee asuminen yhdessä paikassa kahteen paikkaan verrattuna. Kyse on nyt siitä, että myynnissä oleva asuntoni maksaa nyt tietyn summan, enkä siitä tingi sentin vertaa, tulipa minkälainen hintaromahdus tahansa. Odottelen oikeaa myyntihetkeä, ja tuon odottelun aikana nautin vaikkapa vuokratuloista!
Toihan on loistoidea! Sulla on varmaan ollu kansantaloustiede pääaineena kauppaOpistossa. Ja tuli varmaan luettua laaja sivuaine rahoituksesta kaupan päälle. Noilla eväillä on varmaan päässy pitkälle. Voi jumalauta.
Suomalaisten ongelmana on kateus!
Kymmenen vuotta sitten alettiin kaupata pitkiä lainoaja (30v) . Mainostettiin , että rahaa jää muihinkin asioihin , kun ei tarvitse lyhentää asuntoa, niin nopeaa. No kaikista tuli hetkessä rikkaita. Asuntojen hintoihin laitettiin tämä laina-ajasta saatu hyöty ja asunnot kallistuivat keinotekoisesti.
Nyt, palkankorotukset ainoastaan huonontavat suomen kilpailua, koska suomessa työ, sitä kautta tavara kallistuu ja näin ollen ulkomaankauppa tulee huononemaan.
Äkkipyrähdykset maksetaan aina. Kuinka usea velallinen voi sanoa rehellisesti voivansa jäädä työttömäksi viideksi vuodeksi? Historiassa on useita tapauksia , että näin on käynyt.( Tuotantoa siirretään muualle)
Liika velkaantuminen on aina huonosta! Tämä on totta ja tosiasiat ovat ikäviä.
Tuskin pääset elelemään ilmaiseksi toisen nurkkiin ja keräämään vuokratulot omaan pussiin. Jollei asuinkumppanisi ole totaalinen uuno, niin hän ottaa sinulta käypää vuokraa. Saathan itse vuokratuloja muualta.
ei vittu.. väännetäänkö rautalangasta teille Urpoille!
Nyt maksamme 2 asunnosta yhtiövastiketta yhteensä 260 euroa. Yhteen muuttamisen jälkeen maksamme yhtiövastiketta yhteensä 130 euroa. Lisäksi saamme lisätuloja siitä vuokraamastamme asunnosta, mikäli se ei mene kaupan tämänhetkisellä listahinnalla. Koeta jo ymmärtää hyvä taukki, että menot tällä pariskunnalla puolittuvat ja lisätuloja tulee vuokralaiselta... Uskomatonta, millaisia taukkeja näillä keskustelupalstoilla on!
Olenkin odotellut milloin saa taas asuntoja ostettua käteisellä ... vuoden kahden kuluttua näemmä kun hinnat ovat pudonneet 30% tai enemmän.
itse asut? Jonkun toisen asunnossa huippuvuokralla vai? Jos olet velaton asunnon omistaja, niin eihän sun kannata tehdä mitään, vaan asua siinä asunnossasi tyytyväisenä. Eihän sulla siinä raha mihinkään katoa. Korkeintaan voit ihmetellä kun muutaman vuoden päästä sinun asuntosi tämän päivän hinnalla tulee saamaan paljon hienompia asuntoja.
mitä se on haluaisitko maistaa tai edes haistellaaaaaaa ...
Hyvä että vielä fiksujakin löytyy.. En usko myöskään mihinkään suureen lamaan, markkinatalous on ala sekä ylä mäkeä.. keskustan asuntojen hinnat tulevat kuitenkin pysymään lähes samassa.. suurin vaikutus on merenranta tonteille rakennetuilla pilvilinnoila joiden omistajilla ei ole varaa pitää asuntojaan tulevan korkokaton alla.. Asunto on aina hyvä sijoitus, itse kuitenkin asut siellä niin miksi panostaa lcd televisioihin kun voisit panostaa vaikka isompaan olohuoneeseen ja saunaan.. omasta viihtyvyydestä ei mielestään hintojen pelossa tulisi pelästyä.. Oma on kuitenkin aina oma.. eikä vuokra asunto..
Miksi maksaa muille kun voi maksaa itselleen.. en tiedä vielä ihmistä joka olisi sanonut omaa asuntoaan tai sijoitus asuntoaan huonoksi sijoitukseksi..
Tossa 90 luvun kieppeillä, kun se viimeisin asuntokupla laukesi, vuokrakämppää löytyi pilvin pimein.
Kaverit kertoivat että esim. institutionaalisille kämpänomistajille ei tarvinnut kuin soittaa, ja luukku löytyi alta aikayksikön - hyvin sopuhintaan.
Tässä reissujen takia olen hieman jälkijunassa, mutta kumma kun tästä SE ilmiöstä ei ole täällä pamistu enempää!
Muutenkin mitätön Jungerin M$ YLE on väkisinkin tehty niin pitkäspiimäiseksi paskaksi ettei sitä viitsi katsoa kuin kerran pari viikossa, ja uutisetkin ovat näkyjään taas uuden tyylin sensuurin jaloissa. Probleemia ei tässä maassa ole, paitsi se - kelle saataisiin punaisin nenä.
Mutta kyllä tämä SE juttu hiipuu lahden yli aivan väkisin: Todellisten arvokämppien hinta pysynee paikoillaan, mutta taviskansan lukaalien poskettomat hinnat tulevat alas - ja rytisten.
Jos mennään ihan mummon markkoihin, kuka piru vielä euroon siirryttäessä kuvitteli että tavallisen lähiöluukun hinta pyörii reilusti päälle millin tienoilla?
Onhan tätä "kehitystä" nähty muuallakin euroopassa, mutta kannattaa muistaa että tietyissä
hyvin tärkeissä maissa kämppien hintakehitys on ollut hyvin maltillista.
tulee laskemaan Staissa, paitsi Eirassa, Kampissa ja Kaivopuistossa
Huom ,velkapotti on nyt noin 110 mrd EUROA.
V. 1991 samainen potti oli myös 110 mrd,
mutta "vain" MARKKAA.
Olen 27v nuori mies. Korkeakoulututkinto. Vakio työpaikka. Palkka kokonaiset 2000e kuussa bruttona---> huom. koulutus.. Ei omaisuutta eli lainaa pitäisi ottaa jos omistus asuntoa hamuilee.. Tällä hetkellä vuokralla ja 500eemeliä kuussa perus vuokraan.
Kysymys:
Miten näillä tuloilla voi edes harkita asunnon ostoa Helsingistä?? Keskustan kämpät maksaa noin 130-200eemeliä mistä minä tykkäisin. Pankki lainaisi 100 tonnia rahaa mun tuloilla.. sitten vain laskemaan kk korot siihen yhtiövastike muut omistusasunto kulut.. hmm.. vaikka matikkapäätä ei kauheesti ole, niin eikös olo ala jo oleen ahdas?
Ok. meen sit kaupungin ulkopuolelle.. Asunto silti maksaa 90 tonnia. Työmatka pitenee.. onko varaa ostaa auto...? Haluatko päivässä istua 2 tuntia bussissa?
Onko kumma et nyky nuori, jolla ei ole varakasta isiä tai äitiä helppaamassa esim "ennakkoperinnön" muodossa, ei oikein usko tällä hetkellä tulevaiusuuteen jossa vielä uskaltaa haaveilla asunnosta?
Eiköhän odotella noita tulojen kasvamista ja/tai asuntojen hintojen laskua.
Moi,
Siis, jos haluat edullisia, hyväkuntoisia asuntoja niin laajenna etsintääsi helsingin keskustan ulkopuolelle. Keskustasta et saa alle 150t mitään 1h/kk isompaa asuntoa, jos sitäkään.
Jos haluat oman yksiötä isomman asunnon edullisesti, niin sun pitää hieman muuttaa noita kriteereitä.
Noi 2h bussimatka on ihan naurettavia väittämiä pk-seudulla. Katsoisit asuntoja vaikka junaradan ympärillä olevia asuinalueita vantaan puolelta. Esimerkiksi pääset Helsingistä Tikkurilaan alle 17 minuutissa junalla.
Laita vaan reilusti hanskat tiskiin!
Lopetat työt ja asut ilmaiseksi. Autoakaan ei enää tarvita...
Käteen jäävä rahamäärä ei paljoa tipu...
Jos tulee nälkä, niin käyt tekemässä viikon pimeita raksahommia, pääset viikon työllä samaan kuukausiansioon kuin töitä tekemällä...
Olisi aikaa soittaa kitaraa ja deittailla tyttöjen kanssa ;)
Hmm toi kuulostaa melko lupaavalta tulevaisuudelta:D
Hipiksi siis.. Naisia ja rahaa!!:))
tutkinto, mikä ei ole oikea korkeakoulututkinto. Paljasta tutkintosi vain!
Olenko lukihäiröine ja kenties muutenkin vajaa, kun tuossa uutisessa ei mainittu kertaakaan sanaa romahdus?? Jäähtymisestä ja paikallaan polkemisesta kerrottiin kyllä. Toki ymmärrän, että tuhnu saa jo tästä pienet, joten se käännetään sujuvasti romahdukseksi...
Järkikin sanoo romahdusta yritetään piilotella mahdollisimman kauan. Onhan vielä mahdollista joku ylimääräinen euro saada.
lehti yrittää ottaa viimeiset eurot?
siis miksi ihmeessä minun pitäisi myydä pois sijoitusasuntoja jotka olen ostanut silloin kun ne oli halpoja? yhteensä niitä on meikäläisellä kymmenen kappaletta. nytkö minun pitäisi myydä ne pois ja maksaa 28 prossaa vero voitosta?
miksi ihmeessä minun npitäisi myydä kun niissä on hyvät vuokralaiset? päinvastoin jos laskevat, niin sitten haen pankista lisää lainaa ja ostan uusia. pitäähän ihmisten nyt jossain asua.
Naurun päästän myös minä niille, jotka tällä keskustelupalstalla kehuskelevat sitä, että he aikovat odotella asuntojen hintojen romahtamista ja hyötyvänsä siitä! Kiihtyvä inflaatio antaa mahdollisuuden nostaa myös vuokria normaalia enemmän! Maksakoot em. kehuskelijat "hintaromahduksen" extravuokrana!
no mä oon jo omakotitaloni myyny reilu vuos sit ja sain puolet voittoa siitä minkä maksoin ja nyt asun vuokralla ja odottelen niitä hintojen laskuja:) alas tulevat hinnat n.1/5-3 vuoden sisällä.sit on halpoja omakotitaloja myynnissä kun nuoret ensiasunnon ostajat niitä myyvät:)
haist ahne kukkanen!!!
Ei kiinnosta vuokrat ja teidän korotukset.
Asuntojen hinnat ovat nousseet 10 vuotta. Nyt on laskun aika, joka on varma asia. Sitten ne taas nousevat. Niin se vaan menee.
on tulossa.Jos on asuntoja halvalla aikoinaan ostanut niin kohta kun romahdus tulee vuokralaisia riittää.Onnittelu oikein osuneesta sijoituksesta.
Noilla sijoituksilla tulet pärjäämään. Katsi vain luottotiedot tarkkaan ja varmista työpaikalta, että vuokralainen OK.ONNITTELUT LOTTOVOITTAJA
Eräs tuttuni sanoi samaa 10 vuotta sitten. Vieläkin asuu kalliissa kaupungin vuokratalossa ja on maksanut jo pienen omakotitalon hinnan vuokrana. Pirun halvaksi tulee. Onnea vaan yritykselle ;)
Asunto menee kaupaksi jos hinta on sopiva. Kysyntä ja tarjonta määrää hinnan.
Missä tuntuu 20% lasku kun asunnon arvo on noussut muutamassa vuodessa 30%
0,8*1,3=1,04. Eli melkein samoissa hinnoissa oltas ku ennen jos noin onnellisesti kävis.
Moni ottanut liikaa asuntolainaa. Myyvät asuntonsa pois, kun joutuvat liian tiukille. Myyvät halvemalla mitä maksoivat. Huomaavat maksaneet asunnostaan liikaa. Kiitos vedätyksen.
Odotellaan rauhassa, kauppa on seis nyt ja seuraavaksi hinnat alkavat laskea.
Varmasti asuntojen hinnat laskevat yleisesti Suomessa mutta Helsingin seudulla lasku tulee olemaan minimaalinen, koska asuntoja on A) tarjolla liian vähän, B) muuttovoitto on jatkuvaa ja C) vuokrat ovat aivan järkyttävän kalliita...
ja kun hinta laskee ei ostajia, kun odotetaan että kuinka paljon laskee.
"Ei se ole tyhmä joka myy vaan se joka ostaa".
80 - 90-luvun taitteessa oli näitä ikuisen kasvun ja hinnan nousun puolestapuhujia niinikään vaan miten kävi. Tällä hetkellä tilanne on se, että asuntomarkkinat ovat ylikuumentuneet ja varmaan lähivuosina nähdään kuka maksaa "viulut". 90-luvun kaltaista romahdusta tuskin tulee, koska talouden muut fundamentit ovat kunnossa, mutta jonkinlainen korjausliike tullaan varmasti näkemään.
olihan tuolla hesassa etuovellakin kerrostaloasuntoja myynissä yli 3000 kpl.
Se, että ylipäätään tällaisia keskusteluita käydään yhä enemmän on yksi tyypillinen merkki siitä, että markkinat alkavat olla hermostuneet ja epävakaat - hinnat tulevat laskemaan ja nyt haetaan hyväuskoisia maksajia tälle touhulle.
"Rakennuslehden tilaaman markkinakatsauksen mukaan Helsingin seudulla on myynnissä uusia asuntoja enemmän kuin kertaakaan sitten 1990-luvun alun lamavuosien, yhteensä 3267 asuntoa"
lehtiä ja tilastoja: A, ylitarjonta on kovaa ja B, 2007 vain Vantaa (halvimmat kämpät) ja kehyskunnat ovat muuttovoittajia. Espoo ja Hki muuttotappiokuntia (jo pitkään). Ja C: vuokra-asuminen on edelleenkin halpaa suhteessa ostamiseen.
Kyllä hinnat laskee koska ei tällä menolla palkansaajilla ole järkeä muuttaa Helsinkiin, kaikki liian kallista. 90 luvun alussa oli sama tilanne ostin silloin sijoitusasunnon, sellaisella hinnalla, että jos hinnat laskee yhtä alas niin olettepa helisemässä, jos on pakko myydä. Asun maalla ja kerään hyvät vuokrarahat kun siellä pitää joidenkin pakosta asua. Kun hinnat laskee ostan taas halvalla ja pistän vuokralle. Näin tulee käymään se nähdään jos eletään.
Turhaan te sitä asuntojen hinnanlaskuu odotatte, hinnat nousee esim. täällä porissakin koko ajan edelleen....ja mitä hemmettiä hintojen pudotusta edes odottaa ?? .. se juna / asunnon tarve on yleensä jo mennyt jos esim 10 vuotta odottaa / siirtää asunnon ostoo ..lapset on kerinny kasvaa isoiksi jne...eli älytöntä homma kaiken kaikkiaan!
nyt alkaa näyttää hyvältä, hinnat tulee laskee kesää mennessä 20-30% . kohta kiinteistövälittäjätkin alkaa kertoo totuuksia, ja pankit että asuntolainoja ei otetakkaan niin kiivaasti, pankit alkaa kytätä, riittääkö vakuusarvot lainalle, vai pyydetäänkö lisää vakuuksia sukulaisilta jne, vai pannaanko kämppä myyntiin . et sillee. yö unet on rauhallisia.
kun joka lehdessä aletaan sanoa samaa, asuntokauppa seis ja hinojen laskua odotettavissa, kuka uskaltaa enää ostaa?
Tulee hinnan laskeen asunnoista. Kaikki viittaa siihen teolisuus siirtyy ulkomaille, kotimaiset tehtaat suljetaan, mikään ei ole kannattavaa toimintaa.... Nettiyhtiöt vie työpaikat myös
ulkomaille jne...
Laskekoot hinnat,mutta taloani en myy.Lainaa on 200 tuhatta,jos tulee tiukkaa syön näkkäriä.Kerranhan täälä porskutellaan:)
Suomessa tullaan läpikäymään tämän vuoden lopussa jo jonkinmoisia hinnanalennuksia ja Q4 on jo pakkasella koko maassa. Ensi vuoden Q1 ja Q2 ovat jo sitten silkkaa murhaa.
Keväällä kun pitäisi myydä vanha, "pieni" kerrostalokolmio ja ostaa rivari niin odotan hyötyväni jos asuntojen hinnat laskevat.
Nyt tuon vanhan kerrostalokolmion arvo on aika vaatimaton, n. 130 000 euroa, kun taas sen rivarinpätkän hinta on siinä 300 000 eurossa eli väliä on melkoisesti.
Jos hinnat laskee vaikka 10%, niin minun asuntoni hinta putoaa 117 tonniin, mutta sen rivarin hinta 270 tonniin joten lainaakin tarvitsee ottaa vähemmän!
Kysyntäkin noille vanhoille kerrostaloille lienee sitten suurempi, kun se uusi hieno tuleekin liian kalliiksi maksettavaksi...
Toivossa on hyvä elää.
vaan pysähtyy tähän mitä nyt on ja pysyy siinä taas jonkin aikaa. Ei laske ainakaan.
..ainakaan Hesassa, eikä muutamassa vuodessa.
Samaa hoettiin 90-luvun alussa. Ei tule ikinä
laskemaan. Ja kuinkas kävi ?
Totta kai ne laskee, mutta oikeasti siihen tarvitaan kunnon pulssi: Eli keinottelijat tulevat pelimarkkoineen mukaan ja nähdään 15-20% vuositason nousuja kuten kultaisella 80-luvulla. Sitten rytisee. Tällä menolla hinnat korkeintaan jäävät lillumaan hiljaa alaspäin eikä rommauksesta pääse hyötymään kuin odottelemalla väh. viisi vuotta.
Laskee varmasti.myynti pysähtynyt monin paikoin.se mikä menee ylös tulee myös varmasti alas,eli asuntojen hinnat tulevat putoamaan ...ja reippaasti.
On totta että kalliiden asuntojen myynti on hidastunut, mutta sen voin kokemuksella sanoa että pienempien, edullisten asuntojen kohdalla hidastumista ei todellakaan näy vaan kauppa käy koska kysyntä on todella suurta.
Jos olet myymässä hyväkuntoista asuntoa jossa velaton hinta on alle 150t joka sisältää talonyhtiön kaikki suuret remontit ja asunto on pk-seudulla, kulkuyhteyksien äärellä niin on hyvin on varmaa että asunto menee kaupaksi muutamassa viikossa.
Nyt jos asuntojen hinnat laskevat, niin hintojen lasku tulee näkymään juuri näissä yli 150t euron asunnoissa, se on varmaa.
ei juuri ole kaupan. Tietysti riippuu siitä mitä tarkoitat pienellä, mutta pikkukaksio saunalla ja parvekkeella ei irtoa 150 tonnilla. Vielä...
Kyllä sellaisia on kaupan, ne vain tahtoo mennä kaupaksi lähes samantien kun tulevat julkiseen esittelyyn. Jos ikinä siihen saakka edes pääsevät.
Vanhemmista talonyhtiöissä tuo saunallinen pikkukaksio on aika harvinaisuus, ja sen takia jos asunnosta löytyy sauna, sekä samalla parveke tulee hintaa välittömästi lisää.
Kaupungin vuokra-asunto rules!
...haluaa asua kaikenmaailman idioottien seassa (ei ne kaikki ole), joilla ei välttämättä ole edes hallussaan miten julkisissa tiloissa pitäisi käyttäytyä. Ja siinähän maksatte toisen asuntoa..jää varmaan hilloo enemmän kurkusta alas vedettäväksi..
euron kämppien hinnat laskavat vaikka 10 %, eikö se tkoita sitä, että sen, mitä on ennen saanut 170000:lla saakin sitten sillä 150000:llä. Eli kuka sitten ostaa sitä 150000:nen kämppää, jos tarjolla on parempi,josta hinta on pudonnut....
...persaukisten ja toivossa elävien spekulointia ja haaveilua. Totta kai asuntojen hinnat elää pitkässä juoksussa. Nyt ei vaan enää ole -90-luvun maailmanlaajuista talouskriisiä ja toista Neuvostoliiton luhistumista näköpiirissä.
Nyt olisi aika heittää harhaanjohtavien barometrien julkistaminen,niistä ei ole kuin rahoitusyrityksille hyötyä.Asiakas joutuu useimmiten kärsijäksi.
Kohta me köyhätkin saadaan ökytaloja pilkkahintaan. Köyhätkin pääsevät kohta asumaan mukavasti, kun yli varojen eläneitten rakentajien taloudet kokevat konkurssin. Entiset talolliset muuttavat meidän vuokrakäppiin ja me köyhät elellään herroiksi.
Asuntolainaa tällähetkellä 79000e , rahastoissa sekä tavoitetilillä varallisuutta noin 27000e.
poikamies tällähetkellä ammatti duunari. Onko hyvin vai huonosti?
..,mutta oletko ajatellut ruveta elämään jossain vaiheessa? Elämä kuluu nopeasti
Mies 37
Asuntolainaa 77 000e ja Kakkosasunto vuokralla asunnon arvo noin 55 000e
Presson mukaan helsinki reippaasti miinuksilla vetäen koko pääkaupunkiseudun hinnat roimaan pudotukseen. Tanskan ja Ruotsin suuntaus voi toistua täälläkin.
mistä Pressosta tämän löytää?
http://presso.kauppalehti.fi/p/l/i/digilehti/
Päivän 23.9 numero, sivu 51.
Presso tietää, että hinnat jo laskussa pks suunnalla.
Presso: Hinnat lähtivät laskuun
"Suomessa yleinen euribor 12kk -viitekorko on lyhyessä ajassa noussut kahden prosentin tasolta 4,7 prosenttiin. Tämän ja siihen ynnätyn pankin marginaalin on pakko vihlaista monen asuntovelkaisen lompakossa.
Kuluttajien velkaruuvi alkaakin olla pohjassa. EU-alueella velkaantuneisuusaste on noussut kuudessa vuodessa 90 prosentista 140 prosenttiin.
Asuntorakentaminen on selvästi hidastumassa ja myyntiajat ovat pidentyneet, mitkä ehkä kielivät asuntomarkkinoiden vähittäisestä hyytymisestä.
3341 toteutuneen kaupan perusteella näyttäisi siltä, että nimenomaan Helsingin hintataso olisi rauhoittumassa. Tämän vuoden kehitys kuvataan viivagrafiikassa. Helsingin kauppojen suuri volyymi painaa samalla koko pääkaupunkiseudun keskihinnat laskuun."
suomi on suojattu talous eli ei koske suomea niin kuin ei koske lintuinfluenssa bse jne jne....
Vaikka Harrisburgissa täytyy ikkunat sulkea
Voi Suomessa aina huoletta kulkea
Harrisburg on jossain toisella planeetalla
Ei sellaista voi sattua
Koivun ja tähden alla
Voiko täydellisyyttä olla olemassa missään muodossa
Tottahan toki, muun muassa Olkiluodossa
Ei mikään oo niin viisas kuin insinööri
On täydellisiä
Joka nippeli ja rööri
Uraani halkeaa
Ja tuottaa lamppuun valkeaa
Mutta millään muilla mailla
Kuin Suomella se ei oo riskiä vailla
On erehtymättömyyttä meillä melko valikoima
On UKK, YYA sekä Imatran Voima
Ei mikään vaara meidän kuvioihin mahdu
Jollei sitten Kiinassa
Suomi-ilmiötä tapahdu
Että näin......
Hinnat tulevat putoamaan puolella.Nykyiset hinnat ovat niin poskettomia.Kohta kaikki raukat myyvät hädissään, mutta kukaan ei osta.
Ihana aika koittaa,kulutus vähenee ja se vaikuttaa ilmastonmuutokseen.
Mahtavaa, tätä olen odottanut jo vbuosia.
Nenä pystyssä kulkijat ovat ko9hta polvillaan.IHANAA
Todella nautittavaa. ORGASTISTA
Suomea hinnat laskee? Onko konkreettista tietoa tai vain toiveita laskusta? Toiveita laskusta tällä palstalla on esitelty niin kauan kuin tämä palsta on ollut olemassa. Olen etsinyt asuntoa jonkin aikaa, mutta laskua en ole havainnut hintapyynnöissä muuta kuin normaalit tiputukset silloin kun kauppa ei käy nopeasti eli hintapyyntöjen ylilyönnit näyttäisi vähän korjaantuneen. kokonaan toinen juttu on näkyykö kehitys toteutuneissa hinnoissa. Myyntiajat kyllä näyttäisi pidentyneen ja tarjontaa on nyt hyvin, siinäkin tosin alueellisia eroja.
Olet onnellisessa asemassa, jos olet nyt ostajana. Paitsi siinä tapauksessa, että sinulla on vaihdokki, joka pitäisi uuden ostoksen rahoittamiseksi myydä. Todellisuudessa tässä maassa nopeaa kauppaa on tehty lähes aina vain kasvukeskuksissa, syrjäkulmilla on purettu, jopa kokonaisia kerrostaloja. Oikeasti myyntiajat ovat älyttömiä. Tilastoharha perustuu siihen, että se viimeinen välittäjä joka kohteen myy, merkkaa sen oman myyntiaikansa tilastoon. Todellisuudessa sitä on voinut aiemmin myydä jo useampi yrittäjä ilman tulosta. Raakasti alakanttinen tarjous sisään vaan, jos kohde kiinnostaa. Se on ainoa tapa toimia! Mitä alempia tarjouksia alkaa tulla, sitä nopeammin kupla puhkeaa ja tätä kankkusta päästään parantelemaan. 90- luvun alussa romahti ja siinä se pudotus taisi olla noin 40%. Korjausliike ennen uuden nousun lähtöä kesti noin 92-96, eli: oli siinä hyvää aikaa "käydä ostoksilla"...
Ostin just yksiön 19M2 Töölöstä 2 milj e.
Välittäjä lupas et vuoden pääst saa varmaan 3 mil e.
Että ähäkutti vaa, meikä meinaa rikastuu
Nyt rommaa. Onneksi myimme ajoissa. Kohta ostetaan halvalla ja tehdään arvioni mukaan 80 000 euron tili!
Mekin myytiin ajoissa ja tehdään jotain myös 70000-90000 tili.
Onneksi olkoon vain sinullekin.
kyllähän asuntojen hinnat saisivat laskea roimasti tästä hintatasosta.jo rintamamiestalon ostavan tarvisi olla miljonääri mutta aika harva on.
Olen saanut tietooni asiakirjoja joista käy ilmi seuraavaa:
-asuntojen hinnat tulevat putoamaan yli 40%
-korot tulevat nousemaan vielä 2,5%
-suomen hallitus on jo valmistellut kriisipaketin
-lama-aika alkaa joulu-tammikuussa 2007-2008
- suomi eroaa EU:a vuonna 2011
-katastrofit uhkaavat ihmiskuntaa
-suomalaiset ovat ylilihavia
-naiset elävät puutteessa
-lottovoitto on pienentynyt eurojen tullessa
-jos syö hernekeittoa pierettä
-jos saa turpaan vituttaa
jne
Enpä ostaisi vanhaa homeista rintamamiestaloa tai 70-luvulla rakennettua matalaa tiilihomepesää 100.000 egellä, vaikka täällä Kemin alueella asunki ja hinnat ovat lähestymässä Helsingin tasoa. 100.000 egeä ja sillä rakentaa jo uuden omakotitalon ainakin täällä päin maata.
Olen koulutukseltani ekonomi ja olen seuraillut Suomen taloutta jo 30 vuoden ajan.
Voin aivan varmasti sanoa että asuntojen hinnat tulevat tippumaan vähintään 110 %
Eli puhumme totaalisesta romahduksesta. Kaikki osakkeen omistajat joutuvat maksamaan 10 % asunnonsa ostohinnasta valtiolle plus että käteen jää arvoton asunto.
Et sillein..
Spekuloidaan vaan. Jotkut täällä puhuvat 50 % jne...
Herätkää hyvät ihmiset.
jos rakennus tavarat ei halpene ei myöskään vahnat talot. talojen hinnat nousee sitä mukaa kun rakentaminen kallistuu. eihän kukaan rakentas jos vähän käytetyn saa paljo halvemmalla. toki ihmiset tietää mitä rakentaminen maksaa ja sen mukaan määrää hinnan vanhalle.
Tarvitseeko yliopisto matematiikkaa?Kysynnän ja tarjonnan laki?Rakennuspuoli hiipuu,tarvikkeet halpenee,asuntoja ennätysmäärä myymättä,asuntojen hinnat laskevat.Vaikeaa?
Olen huvikseni joskus katsonut kotipaikkakuntani asuntojen hintoja. Maaseutu on noussut ruususen unesta asuntojen hinnoissa: minusta ne on tuplaantuneet aika lyhyessä ajassa. Ei ne voi paljon laskeakaan, sillä maksaahan se rakentaminen "korpeenkin", koskapa rakennuskustannukset nousevat.
Näin mie olen hunteerannu tämän asian. metsän ja peltomaan arvokin nousee, kun polttoaine aletaan kasvattaa pelloissa. Sitäpaitsi "kaikkihan" haaveilevat korvessa asumisesta. EU:ssa luokitellaan jo asuinpaikkojen arvo hiljaisuuden mukaan: kuinka kaukana pääteistä jne, eli sitä arvokkaampi mitä mutkaisemman tien päässä tönö.
miettikääpäs sitä siellä Hkissä.
Voisivat asuntojen hinnat tulla alas semmoinen 50%. Tällä hetkellä saa kaikista säälittävistä/naurettavista koirankopeista maksaa uskomattomia hintoja.
Tuulareiden aivot ymmärtämään paljonko euroilla heitä on kusetettu.Kauhun hetket voimistuvat kun ikilainat ei lyhene sentilläkään.Nyt korkojen pitäisi olla jo 7% tienoilla,inflaation hillitsemiseksi.Sitä tuskin kauan tarvitsee odottaa,riittääkö edes 7%?????Kusetus on päätetty viedä loppuun asti.
hintojen pudotukselle. Mitä useampi tosiostaja alkaa tarjota reilusti alle pyyntihintojen, niin tilanne korjaantuu. Eihän kukaan vapaaehtoisesti alenna, mutta monet ovat pakon edessä tai kahden asunnonloukussa. Uudesta on tehty kauppa tai sitova tarjous ja oma makaa tyhjänä käsissä. Jos myytävänä oleva kohde on tyhjä, niin se kertoo jo jotain.
Ei ole todellakaan sopiva aika ostaa nyt asuntoa.
2004 : 5040 kpl
http://web.archive.org/web/20040415005726/www.oikotie.fi/default?exit=apt_newsearch
2005/huhtikuu : 6067 kpl
2005/lokakuu : 6248 kpl
2005/joulukuu: 6392 kpl
2006/tammikuu: 6700 kpl
2006/kesäkuu: 8381 kpl
2006/heinäkuu: 9019 kpl
2006/syyskuu: 9718 kpl
2006/lokakuu: 10200 kpl
2006/joulukuu: 10693 kpl
2007/maaliskuu: 11430 kpl
2007/heinäkuu: 12983 kpl
2007/lokakuu: 13206 kpl
http://www.oikotie.fi/s/apartments/new?mainNavi=apartments&subNavi=apartments_new
Mitä toiveajattelua: Niin kauan kuin Kepulaiset ja Kokomustat ovat hallituksessa, ei Suomessa asuntojen hinnat laske, oli markkinalogiikka mikä tahansa. Kepulainen itsekkyys on vahvempi voima kuin vapauden markkinoiden lait!
Oletko liimaa haistellut?Omituista että viimeksikin sama hallituspohja tuhosi hetkessä hyvinvointi valtion!Tai rippeet mitä siitä jäi,tuhoaa tämä hallitus!Jos velkaa on se ei tee ketään varakkaaksi.Tosiasia on se että rikkailla on vain verotus syistä velkaa.Velkavankeudessa rypevä tuulari on porvarista kaukana.Tosin liian moni tuulimuuli ikivelkainen näin luuli,olevansa porvari!Taas kerran,valitettavasti.
Asuntojen hinnat pyllystä, Suomi on edelleen kylmä pohjoinen maa jossa 5.2 milj ihmistä. Kun korkea suhdanne häipyy ja velkaraha loppuu kulutuksesta ,, työt sekä sjoituukset häipyvät leudommille maille.. good bye kupla-asuntojen ostajat !!
Tässä romahdusohjelma :
http://areena.yle.fi/toista?id=878809
Ja tässä katsojamäärät :
http://www.finnpanel.fi/tulokset/tv/vko/viimeisin/yle2.html
Olkaa hyvä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000001337&posting=22000000030141260
riemuitkaa oi veljet ja sisaret LAMA on täällä taas.
LAMA on elämän parasta aikaa.Asuntojen hinnat romahtavat, kulutusjuhlat loppuvat,siunattu köyhyys yleistyy.Ihminen ymmärtää taas ihmistä.Ihanaa
Taas< on LAMA, että on ihanaa.Ihmiset ymmärtävät taas rahan ja ruoan arvon.Bemarit ja Mersut palautuvat rahoitusyhtiöille jotka menevät konkurssiin.Pankinjohtajien vatsahaavat aukeavat.Ihanaa LAMA ihanaa
Vaikka tekee kipeeä ,Ihanaa LAMA ihanaa
http://www.shoppi.uni.cc/site/page.php
Ei ne täällä laske isoimmissa kaupungeisa ainakaan. Nousu saattaa nyt hidastua, josta seuraa se että ne jotka eivät ole oikein pysyneet mukana tuossa hinnanousussa laskevat pennosensa ja ostavat sen toiveasuntonsa koska tietävät että mikäli nuo lähtisi pienoiseen laskuun niin he eivät saisi haluamaansa koska taistelu niistä kohteista on sen verran kova. Ne halutut kohteet ovat ennenkaikkea ns hyviä osoitteita ja niistä kannattaa maksa jos aikoo saada mitä haluaa. Helsingissä näitä alueita ovat mm punavuori, katajanokka ja etutöölö.
toi on sitä samaa löpinää, joita yrittää syöttää kahden vuoden sisällä ostaneet ja jotka yrittävät nyt myydä asuntoa.
Tein miljoonani edellisessä lamassa jolloin ostin ylihinnoiteltuna olleita asuntoja. Oikeaan laskeneeseeen hintaan pankin rahoilla. Vuokra tuotot oli hyvät. Sitten taas välittäjät myivät asunnot kovalla ylihinnalla.Kaikki onkin taas kertaalleen myyty.Varat ovat talletuksina kokeakorkoisilla tileillä, joita pankki on puolestani sijoittanut ja lainaillut taas ylihintaisten asuntojen ostoon. Rikastumiselle ei tässä maaassa ole mitään esteitä. Paras esimerkki on Nalle Wahlroos Sampo konsernin pääomistajan.
Toki oikein ajoitetuilla sijoituksilla ja kaupoilla voi rikastua jopa täällä Suomessa. Siinä olet oikeassa. Tavallisella palkansajala vain on vaikeuksia ostaa edes sitä ensimmäistä asuntoa, jonka sitten voisi myydä eteenpäin jne.
Eli paras keino rikastumiseen on periä ensin sopiva pääoma, jota sitten voi kartuttaa lisää. Näinhän Nallekin on tehnyt, lapsuudenkotikin kutenkin keskivertoa varakkaampi jne.
Nalle Wahlroos on muuten sitä mieltä, että asunnot Suomessa eivät nykyään ole ollenkaan ylihintaisia.
Myymättömien asuntojen suma kasvaa Helsingissä
Torstai 25.10.2007 klo 14:57 (päivitetty pe 10:50) Kauppalehti Online
JUHA TÖRMÄLÄ/KL
Uusien asuntojen hurja tarjonta pääkaupunkiseudulla on johtamassa myymättömien uusien asuntojen määrän kasvuun.
Tällaiseen tulokseen on päätynyt Rakennuslehti STH-Group Ky:n tekemän seurannan perusteella.
Helsingin seudulla on nyt myynnissä uusia asuntoja enemmän kuin kertaakaan sitten 1990-luvun alun lamavuosien. Määrä on kaikkiaan 3267 asuntoa.
Katsauksessa todetaan, että myymättömiä asuntoja on vielä kohtuullisen vähän eli 11,3 prosenttia myytävistä uusista asunnoista.
Uusista asunnoista arvioidaan olevan kuitenkin selvästi nyt ylitarjontaa.
Myytäviä asuntoja riittää nyt pääkaupunkiseudulla 12,3 kuukaudeksi, kun vuosi sitten oli myynnissä 9,4 kuukauden kaupantekoa vastaava asuntomäärä.
Tilanne on heikoin Vantaalla ja Espoossa: lukemat ovat 12,7 ja 12,6 kuukautta. Helsingin lukema on 11,9 kuukautta.
Kesällä kauppavauhti hiljeni ja Helsingissä myynnissä olevien uusien asuntojen myyminen kestäisi yli 15 kuukautta. Espoon lukema on yli 14 kuukautta. Vantaan asunnot olisi myyty vajaassa 11 kuukaudessa, jos uusia kohteita ei aloitettaisi.
Helsingissä uusien asuntojen kauppa on vähentynyt kevättalvesta 36 prosenttia ja taso on sama kuin vuosi sitten.
Nyt Helsingissä tehdään kuitenkin vuositasolla lähes 700 asuntokauppaa vähemmän kuin helmi-kesäkuussa. Vantaan halvemmat asunnot käyvät paremmin kaupaksi.
Pekka Uotinen
[email protected]
358-10-665 101
Kauppalehti Online
Jos maan väkiluku vähenee, niin asuntoja ei tarvitse rakentaa, vaan korjata ja mitä tulee korjauksiin ne tulevat, joka vuosi kalliimmiksi.
On turhaa puhua lamasta. Minulla sitä ei koskaan ole ollut, vaikka yhden kerran oli korko vähän aikaa 15%. Tietenkin koko maailmassa asunto ja rakennusfirmat ovat vähän tappiolla, mutta rakentaminen jatkuu. Saman tyylinen keskustelu on nyt ruotsissa. Tuntuu vain kateus ym. olevan asian takana. Tänä iltanakin tuli puhelu, jossa nuori mies halusi ostaa yhden kiinteistöni. Myyn, ehkä ensi vuonna saa nähdä. Kaikille, ei syytä huoleen. Tänään illalla tiedämme asiasta paremmin.
lama tulleee lama tulleee
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=123&conference=4500000000000240&posting=22000000030150132