Paperimiehet

Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta AHNEILLE paperimiehille! Sitä saa mitä tilaa. Miltä nyt tuntuu? Hahahaaaaaaa!!!!!
275809
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

muitakin kuin paperimiehiä,monta jää työttömäksi.

Äänestä

Tehtaiden alasajo vaikuttaa kaikkeen muuhunkin.

kuljetuksiin satamaan vähittaiskauppaa

ELI SINUNKIN TYÖHÖSI

IDIOOTTI

Äänestä
  • Ei muuten vaikuta työhöni millään lailla. Hihihiiiiiii!!!

    Äänestä

  • EkoMatti kirjoitti:

    Ei muuten vaikuta työhöni millään lailla. Hihihiiiiiii!!!

    EkoMatti on muodostunut maanjätteistä ja ajattelee paskalla.

    Äänestä

  • EkoMatti kirjoitti:

    Ei muuten vaikuta työhöni millään lailla. Hihihiiiiiii!!!

    työhös mut millä meinaat maksaa sen kunnallisveron mikä pamahtaa meijen kaikkien niskaa..pieni palkkaset on varmaa kurat housus!!!ja katse venäjään se on se pahan alku ja loppu

    Äänestä

Tosi paha isku Haminan seudulle. Tulee todellakin vaikuttamaan monien elämään.

Voi tätä maailman menoa. Ja täytyy sanoa että kyllä on kusta päässä sillä joka tälläisestä asiasta iloitsee. Tarviiko sitä olla niin kitkerän katkeran kateellinen jos joku tienaa "kuten paperimies". Ei se tähän asti ole ollut mitenkään minulta pois, jos joku tienaa enemmän kun minä. Se vaan on kaikilta pois jos tämän seutukunnan verotulot vielä laskee.

Äänestä

Kaikki nykyään niin tavalliset epätavallisissa työsuhteissa olevat sen mitä eniten halusitte. Tällä menolla vakaat työpaikat ja sääntöjen mukaan laaditut työehdot voidaan heittää kuitupuumetsään! Seuraavaa työnantajan siirtoa työajoissa, sairaan työntekijän eduissa, ym. ei ole estämässä edes Ahosen Jouko!

P.S. Eiköhän sairaanhoitajien työtaistelu voida nyt perua, kun päätavoitteet on saavutettu

T: Ei Paperimiehen serkkukaan

Äänestä

Enkä mäkään kyllä osaa mitään vahingoniloa näistä uutisista tuntea...

Tietysti herää mieleen kysymys, että mitä jos nyt lopetuslistassa olevien tehtaiden työntekijät tahtosivat jatkaa vaikka 70%:lla aiemmista palkoistaan...peruttaisiinko lopetukset? tuskin...

Äänestä

Olet täydellinen idiootti! Pitäs laittaa sunkin pakoputki paukkumaan.

Äänestä

Kurjalta tuntuu. Juuri hankittu asunto on varmaan myytävä, lapset joutuvat vaihtamaan koulua kun on lähdettävä työn perään muualle (jos on töitä muuallakaan), vaimolla työmaan etsintä edessä jos kimpassa pysytään, vanhat vanhemmat/appivanhemmat jäävät ilman apua kun muutetaan muualle, uuden elämän opettelu ei ole helppoa, muksujen kaverit jäävät tänne, myös omat tuttavat jne. Tahdotko tietää vielä muuta miltä tuntuu?

Äänestä

Voi apua näitä kateellisia.
Kyllä on kamala isku koko kaakonkulmalle!
Tsemppiä kaikille paperimiehille ja naisille!!

Äänestä

Tosta kirjotuksesta voi päätellä sun älykkyysosamäärän ja se on todennäköisesti alle 20. Btw... se vastaa kehitysvammaista.
Niin kuin täällä monet normaaleilla ihmisaivoilla on jo kirjoittaneet, se vaikuttaa Haminan/Kotkan kokoisella alueella aika laajalta. Ostovoima ja verotulot pienenee, jos ei löydy duunia niin muualle on muutettava ja sitä myöten asukasmäärä putoaa. Sekä vaikutukset satamiin ja muihin yhtiöihin jotka ovat tehneet yhteistyötä ko. firman kanssa voivat olla dramaattisia.

Äänestä
  • T: upm:n mies kuusaalta

    Äänestä

  • siitäs saitte apinat kirjoitti:

    T: upm:n mies kuusaalta

    KYLLÄ OIKEESTI YKS V:TUN APINA,OIKEESTI..

    Äänestä

Aika kivasti kasvoi piensijoittaja osakesalkku tänään. Mulla on 2000 StoraEnson osakketta, arvoa tullut tänään mukavasti 1000€ lisää. Tulikin näköjään veronpalutukset etuajassa.

:)

Kiitokset Härmälälle!

Äänestä
  • Käytkö kenties huorissa muutaman kerran?

    Äänestä

  • toivo meni kirjoitti:

    Käytkö kenties huorissa muutaman kerran?

    Jos muutama pikku tehdas joutuu kannattamattomuuttaan laittamaan lapun luukulle.
    Työnantaja on vissiin joutunut venymään aikojen saatossa ihan riittävästi, nyt vaan meni kuminauha poikki.
    Jos harmittaa niin kannattaa alkaa vaikka yrittäjäksi ja kokeilla, vielä kun aloittaa alalla missä työntekijäpuoli lakkoilee ja huutaa kioskinpitäjältä 100€/tunti palkkoja niin ei siinä paljon vaihtohtoja jää.

    Äänestä

  • kauheeta` kirjoitti:

    Jos muutama pikku tehdas joutuu kannattamattomuuttaan laittamaan lapun luukulle.
    Työnantaja on vissiin joutunut venymään aikojen saatossa ihan riittävästi, nyt vaan meni kuminauha poikki.
    Jos harmittaa niin kannattaa alkaa vaikka yrittäjäksi ja kokeilla, vielä kun aloittaa alalla missä työntekijäpuoli lakkoilee ja huutaa kioskinpitäjältä 100€/tunti palkkoja niin ei siinä paljon vaihtohtoja jää.

    Puhuu nakkikioskinpitäjä Martti.

    Äänestä

Tehtaan lopettaminen vaikuttaa varovaisten arvioiden mukaan viiteen ihmiseen/irtisanottu.
Alihankkiat, kuljetusyritykset, satama, ostovoiman pieneneminen, verojen nousu, kiinteistöjen arvojen putoaminen, rahotuslaitokset ja tietenkin perheellisillä koko ruokakuntaan.

Tämä oli kyllä paha isku koko kaupungille! On säälittävää juhlia toisten töiden loppumista, sattuu jokaisen haminalaisen nilkkaan.

Nyt kun vielä haminan vasemmisto saisi järjestettyä puheenjohtajansa toimesta kaupungille jättisakot eu tuomioistuimelta! Eiköhän näillä eväillä saada kaupunki lopullisesti nurin.

Tunnen kyllä myötätuntoa irtisanottavien puolesta. Ps.EN ole paperitehtaalla töissä.

Äänestä

monta vuotta olet?

tässä käy vielä huonosti monelle muullekkin alalle

Äänestä
  • Keneltä kysyt?

    Äänestä

  • Hyvä, että sinäkin olet käsittänyt sen. Taidat olla todellinen nero... tai ehkä oletkin kommari

    Äänestä

  • EkoMatti kirjoitti:

    Hyvä, että sinäkin olet käsittänyt sen. Taidat olla todellinen nero... tai ehkä oletkin kommari

    Pojan nulikka yrittää olla näsäviisas. Kyllä se elämä sinutkin vielä opettaa jos ei ole isiä joka maksaa kaiken. Olet ilmeisesti "sivari" ainesta ja suomen toivo. Minusta perussuomalaiset kuulostaa hyvälle. Ps.ei ole maihareita ja muuta lavasteita.

    Äänestä

  • Kommareita kirjoitti:

    Pojan nulikka yrittää olla näsäviisas. Kyllä se elämä sinutkin vielä opettaa jos ei ole isiä joka maksaa kaiken. Olet ilmeisesti "sivari" ainesta ja suomen toivo. Minusta perussuomalaiset kuulostaa hyvälle. Ps.ei ole maihareita ja muuta lavasteita.

    Hengitä välillä niin aivosi saavat happea. Niin ja lopeta se liimojen haistelu. Ehkä sinustakin vielä tulee yhteiskuntakelvollinen yksilö... epäilen kyllä

    Äänestä

  • En haluisi olla kyyninen tehtaan sulkemisen suhteen, mutta kyllähän tässä käy mielessä että... Tehtaalle/tehtaille on otettu aina jo siellä työskentelevien lapset ja sukulaiset jne. joskus harmitti ettei ollut itsellä mahdollisuutta päästä sinne, mutta nyt ei!! Ehkä se pilkka sattuikin nyt omaan nilkkaan. Isät opettaneet pojille ja tytöille kaikki mahdolliset kikat töissä kuinka helppoa rahaa sieltä tulee ja nyt näin. Ei ehkä koskettaisi joitakin perheitä näin totaalisesti jos joskus olisi otettu muitakin töihin. No nyt ollaan tyytyväisiä tähän omaan tilanteeseen! Vakihommat muualla johon tehtaan toiminta ei vaikuta... too bad!

    Äänestä

taas yks umpitollo ääliö lisää. Älykkyysosamääräsi ei taida yltää edes tämäniltaisen ulkoilmalämpötilan kanssa samoihin lukemiin?

Äänestä
  • Varo ettet nyrjäytä aivojasi, luuseri

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


EkoMatti kirjoitti:

Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta AHNEILLE paperimiehille! Sitä saa mitä tilaa. Miltä nyt tuntuu? Hahahaaaaaaa!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu