Teollisuus lähtee Suomesta ja verotus

Kuinkahan kauan menee, ennenkuin todella huomataan, miten tärkeä suomalainen teollisuus on ollut meille kaikille.

Nokian miljarditkin saattavat olla joku kaunis päivä muisto vain, kun amerikkalaisten omistama firma siirtää pääkonttorinsa pois täältä kalliin työvoiman Suomesta.

Viimepäivien uutiset Metson YT-neuvotteluista ja nyt Stora Enson lakkautukset ovat vain pieni osa sitä suurta muutosta, joka on nyt meneillään.
4411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

JOS SUOMEN KANSA TIERÄS MITÄ TULOSSA.TÄÄ ON SILEIKKIÄ VAAN,NOKIA ON TYHJÄN PÄÄLLÄ PELKKIÄ DIKI MERKKEJÄ VAAN.SUOMEN VALTO MYY OMAISUUTTA,SAA TILALLE DIKI RAHAA,MISSÄ RAHAT?

NYT MENNÄÄN PITKÄLTÄ JA SYVÄÄN,,TÄÄ ON TOSI TUUTTE NÄKEEN TÄN KAIKEN.
LAMA PUREE

Äänestä

Nykyisillä suurjohtajilla ei ole minkäänlaista selkärankaa eikä isänmaallisuutta. Ennen "patruunoille" oli kunnia asia hoitaa yhteiskunnallinen vastuu. Työllistää suomalaisia ja pyörittää sitä kautta yhteiskuntaa. Nyt kaikki tuotanto siirretään vain rahan ahneuden takia halvempiin maihin, joissa ei tarvitse välittää ympäristö seuraamuksista hevon.... Ja poliitikot ovat huolissaan vaan maatalous tuista kun samaan aikaan myydään pohjaa koko suomalaiselta hyvinvointi yhteiskunnalta. Eikä kovin kummoista yhteiskunnallista vastuuta osoita ay liikekään, kun ei saada palkankorotus vaatimuksia pysymään edes jonkinlaisessa linjassa. No ei mitään väliä, kato kohta itänaapuri ostaa koko suomen ja meistä tavallisista pulliasista tulee pelkkää roska sakkia. Että kannatti se vuosisatojen kuluessa kehittää oma kieli,kehittyä itsenäiseksi valtioksi , puolustaa sen itsenäisyyttä jopa taistelemalla siitä verisesti, kehittyä osaavaksi teollisuus maaksi ja myydä sitten koko paska sen takia , että pari ahnetta saapi hyvät oltavat. HYVÄ SUOMI HYVIN PYYHKII

Äänestä
  • kuka on rahanahne. Jengi on kiertämässä veroja 0,75 %-yksikön takia että kukas se ahne paska oikeesti on?

    Äänestä

  • Siittäjäpatruuna kirjoitti:

    kuka on rahanahne. Jengi on kiertämässä veroja 0,75 %-yksikön takia että kukas se ahne paska oikeesti on?

    Suomalainen verotus on se, mistä on kiittäminen teollisuutemme mahalaskua! Juuri verotuksen takia suomalainen työ on kallista ja ostovoimamme on heikko.

    Halvemman veron perässä juoksijat ovat vain osa markkinataloutta. Jos Lindelöf ei osaa soittaa orkesteriaan kunnolla, yleisö häippäsee. Ei ketään kiinnosta maksaa tumpuloinnista. That's life!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kiristyy samaa tahtia! kirjoitti:

Kuinkahan kauan menee, ennenkuin todella huomataan, miten tärkeä suomalainen teollisuus on ollut meille kaikille.

Nokian miljarditkin saattavat olla joku kaunis päivä muisto vain, kun amerikkalaisten omistama firma siirtää pääkonttorinsa pois täältä kalliin työvoiman Suomesta.

Viimepäivien uutiset Metson YT-neuvotteluista ja nyt Stora Enson lakkautukset ovat vain pieni osa sitä suurta muutosta, joka on nyt meneillään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu