Peltikatto vs. huopakatto hintaero?

Pete

Kuinka paljon enemmän maksaa huopakatto verrattuna peltikattoon? Mitä muita mahdollisuuksia on kuin ponttilaudoitus huovan alle? Pitäisi mansardikattoinen tehdä.

7

9972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hanslankari

      ...on laittaa ponttaamaton lauta...

    • topi

      huopakaton alle voi kiinnittää myös yhtenäisen riittävänpaksuisen vanerilevytyksen.huopakaton teossa pitää muistaa että lumikuormat ovat suuremmat kuin pellillä joten kestääkö katon rakenteet(mikä katto aikaisemmin).pellin ja huovan neliöhinta ei ole kovin suuri mutta vaneri maksaa enemmän kuin peltikaton alle tulevat ruodelaudat.(tiilikuvioisessa pellissä n.400mm välein riippuen valmistajasta). joten loppukustannuksissa uskoisin peltikaton olevan hiukan edullisempi ja kevyempi.pelti on myös nopeampi laittaa.pelti vaatii aluskatteen jos ei ole vanhaa päre tai huopakattoa alla.

      • Pete

        Kiitos vastauksista, talo mikä kattoa kaipaa on uudisrakennus...Ja lisää saa kommentteja tulla.


      • rakjamppa

        Tuo lumikuorma on ihan hömppää. Onko joku nähnyt uutisen, että omakotitalon katto pettäisi lumen alla? Omakotitalon katon turvakertoimet ovat ainakin viisinkertaiset verrattuna johonkin halliin.


      • kuormitus

        Asia ei ole niin yksinkertainen. Ehkä talo ei lumen alla romahda, mutta rakenteet kärsivät. Rivitalojen siipirakennukset ovat vielä riskialttiimpia. Sitä paitsi nykyisistä lumisateista ei kukaan voi sanoa mitään varmaa, niin painavaksi kaikki on mennyt.


    • elämä.on.painavaa

      Kaikki katot mitoitetaan samalla lumikuormalla, Etelä-Suomessa se on 180 kg/m2. Tämä tarkoittaa että pienen omakotitalon 200 neliön katolla on yhteensä 400 miestä tasavälein (90 kg/mies). Katto kestää paljon enemmän kuin lunta koskaan kertyy. Mitoituksessa otetaan huomioon myös taipumat, ne eivät ole haitallisen suuria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      64
      5602
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      20
      4217
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2906
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      153
      2181
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1916
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      126
      1749
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1377
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      68
      1154
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1126
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      77
      978
    Aihe