Miten häädän hiiret

Vintiltä

Apua Apua Apua
Miten häädän välikatolla rapistelevat hiiret? Vintillä on jo kolme sähköllä toimivaa hiirenkartkoitinta, mutta niistä ei ole apua. Hiiret rapistelevat katolla ja tuntuu, että kohta putoavat niskaan.

4

644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ykää

      hiirenloukulla? :D

      • ollut koko kesän

        Hiirenloukut on ollut koko kesän pyytämässä. Kolme muovista. Nyt kävin ostamassa neljä vanhanaikaista rautaista loukkua. Kesällä hiiriä ei ole mutta nyt kun ilma kylmenee etsiytyvät metsähiiret lämpimään. Talo on vasta viisi vuotta vanha ja tuntuu, että hiiret syö koko välikaton. Yök. Rotanmyrkkyä en ole vielä uskaltanut laittaa, kun pelottaa, että ruumiit mätänee sitten villoissa. Yök.


      • ;DD
        ollut koko kesän kirjoitti:

        Hiirenloukut on ollut koko kesän pyytämässä. Kolme muovista. Nyt kävin ostamassa neljä vanhanaikaista rautaista loukkua. Kesällä hiiriä ei ole mutta nyt kun ilma kylmenee etsiytyvät metsähiiret lämpimään. Talo on vasta viisi vuotta vanha ja tuntuu, että hiiret syö koko välikaton. Yök. Rotanmyrkkyä en ole vielä uskaltanut laittaa, kun pelottaa, että ruumiit mätänee sitten villoissa. Yök.

        Mites tuo elektroninen karkoitin?


    • kultainen_unelm

      Ne tulloo tupahan nukkuu talvensa, kesäällä painuvat mehtään ja syssyllä muistavat missä lämmin tupa ompi. eli eipä muuta ku tarkkailemaan niiden öisi seikkailuja ja ettimään niiden luikahtamis koloja. Lainaat naapurin kissaa. tukit kolot ettei hiiret pääse takaisin.
      Tai 10 l saavi kulkupaikan lähelle ja sinne ruokaa aamulla sulla on hiiriä. Älä laita sankoon muuta ko ruokaa esim. nakin paloja, ruoan jämiä nokare pari. Kato ettei sangossa ole juovia (eli litra merkkejä tms.) mitä pitkin hiirulaiset voi tarttua ja kavuta pois. Ni kato ne ei pääse ylös. Vaihda ruoka tuoreeseen aamuisin. Sit voit ite listiä ne, jos siltä tuntuu. Kova isku päähän. Kauhee. Mitä mä menin kirjottaa. No laita siihen ruokaan vaikka sitä myrkkyä jos pahalta tuntuu tai vie naapurin kissalle, se hoitaa sen. on aika turhaa päästää ne elävänä luontoo, ku ne tulee takas tupahan sieltä mistä on tulllukki ja hiiret ei lopu talostas ikänä =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      251
      6922
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4933
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4471
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4276
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3763
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      118
      3665
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3626
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      24
      3523
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3303
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      55
      2448
    Aihe