Apua Apua Apua
Miten häädän välikatolla rapistelevat hiiret? Vintillä on jo kolme sähköllä toimivaa hiirenkartkoitinta, mutta niistä ei ole apua. Hiiret rapistelevat katolla ja tuntuu, että kohta putoavat niskaan.
Miten häädän hiiret
4
671
Vastaukset
- ykää
hiirenloukulla? :D
- ollut koko kesän
Hiirenloukut on ollut koko kesän pyytämässä. Kolme muovista. Nyt kävin ostamassa neljä vanhanaikaista rautaista loukkua. Kesällä hiiriä ei ole mutta nyt kun ilma kylmenee etsiytyvät metsähiiret lämpimään. Talo on vasta viisi vuotta vanha ja tuntuu, että hiiret syö koko välikaton. Yök. Rotanmyrkkyä en ole vielä uskaltanut laittaa, kun pelottaa, että ruumiit mätänee sitten villoissa. Yök.
- ;DD
ollut koko kesän kirjoitti:
Hiirenloukut on ollut koko kesän pyytämässä. Kolme muovista. Nyt kävin ostamassa neljä vanhanaikaista rautaista loukkua. Kesällä hiiriä ei ole mutta nyt kun ilma kylmenee etsiytyvät metsähiiret lämpimään. Talo on vasta viisi vuotta vanha ja tuntuu, että hiiret syö koko välikaton. Yök. Rotanmyrkkyä en ole vielä uskaltanut laittaa, kun pelottaa, että ruumiit mätänee sitten villoissa. Yök.
Mites tuo elektroninen karkoitin?
- kultainen_unelm
Ne tulloo tupahan nukkuu talvensa, kesäällä painuvat mehtään ja syssyllä muistavat missä lämmin tupa ompi. eli eipä muuta ku tarkkailemaan niiden öisi seikkailuja ja ettimään niiden luikahtamis koloja. Lainaat naapurin kissaa. tukit kolot ettei hiiret pääse takaisin.
Tai 10 l saavi kulkupaikan lähelle ja sinne ruokaa aamulla sulla on hiiriä. Älä laita sankoon muuta ko ruokaa esim. nakin paloja, ruoan jämiä nokare pari. Kato ettei sangossa ole juovia (eli litra merkkejä tms.) mitä pitkin hiirulaiset voi tarttua ja kavuta pois. Ni kato ne ei pääse ylös. Vaihda ruoka tuoreeseen aamuisin. Sit voit ite listiä ne, jos siltä tuntuu. Kova isku päähän. Kauhee. Mitä mä menin kirjottaa. No laita siihen ruokaan vaikka sitä myrkkyä jos pahalta tuntuu tai vie naapurin kissalle, se hoitaa sen. on aika turhaa päästää ne elävänä luontoo, ku ne tulee takas tupahan sieltä mistä on tulllukki ja hiiret ei lopu talostas ikänä =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2723459Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1221816Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2701539- 731453
- 771396
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001130Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531116- 631011
- 22977
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893