Itsestään hajonnut

Iittalan lasinen kynttilänj...

Mistä voi johtua, kun noin hieman alle kymmenen vuotta sitten hankittu Iittalan matala lasinen kynttilänjalka (tuikulle ja kooltaan pienehkö, nimeä en nyt saa valitettavasti millään päähäni) hajoaa aivan itsestään kenenkään siihen koskematta?

Olin yksin kotona ja yhtäkkiä kuului kovaääninen lasin kilahdus, katselin ympärilleni ja huomasin kyseisen kynttilänjalan olevan keskeltä haljennut kahteen yhtä suureen osaan. Onneksi olin kotona, sillä muuten en olisi uskonut silmiäni ja olisin olettanut jonkun hajottaneen sen. Onko kyse siis jostakin lasissa jo valmiiksi olevasta virheestä, vai missä vika? Huono kohtelu ei varmastikaan voi olla syynä, sillä olen aina kohdellut lasiesineitä asianmukaisesti.

2

422

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jumala.

      Kuulostaa tosi oudolta. Ehkä parempi kysyä asiaa Iittalan asiakaspalvelusta. Kerro mitä vastattiin, kiinnostaisi minuakin tietää.

    • tehtaalle...

      Lasimassan tarvitsee olla masuunissa pitkiäkin aikoja erittäin kuumassa vielä muodonsaamisen jälkeenkin. Todennäköisesti ostamasi/käyttämäsi tuikku on ollut liian vähän aikaa jälkilämmössä tai sitten se on saanut muuten vain jostakin pintajännitykseen liittyvää rasitusta. Lasiesineiden rikkimeno itsekseen ei ole mikään tavaton ilmiö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      179
      1691
    2. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      896
    3. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      39
      862
    4. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      801
    5. 60
      658
    6. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      69
      620
    7. Olet niin tärkeä

      Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.
      Ikävä
      19
      561
    8. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      526
    9. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      36
      521
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      19
      511
    Aihe