Viime marraskuussa Warner julkaisi kokoelman "Kunnian päivät 1983-86", joka sisältää Dingon täydellisen 1980-luvun tuotannon - studioalbumien lisäksi boksilla on ennenjulkaisemattomia demoja sekä live-versioita.
Alustavasti olen Warnerille ehdottanut, olisiko mahdollista tulevaisuudessa julkaista Kunnian päiville eräänlainen jatko-osa, joka käsittäisi Dingon 1990-luvun tuotannon. Nimenä boksilla voisi olla esim. "Dingomania II", joka olisi CD/DVD-kokoelma, samantapaisesti kuin vuonna 2004 julkaistu "Dingomania"-kokoelma.
CD-versio voisi olla kooste kaikista Via Finlandian (1994) kappaleista muista 1990-luvulla levytetyistä kappaleista. Mukana voisi siis olla esim. "Perjantai", "Hyvää yötä Jan" (harvinaisuus!) yms.
DVD-versio olisi tyyliltään samanlainen kuin "Dingomania"-DVD. Eli konserttitaltiointi (tai mahd. useampi) 1990-luvulta, TV-haastatteluja tms.
Boksi olisi varmasti hyvä veto Warnerilta senkin vuoksi, ettei "Via Finlandia"-albumin saatavuus ole enää hyvä. Myös "Hyvää yötä Jan"-kappale on erittäin harvinainen, eikä sitä ole julkaistu muissa yhteyksissä kuin "Lastemme huomiselle"-yhteiskokoelmalla 1993. Samalla äänitteellä oli vuonna 1993 nauhoitettu live-versio kappaleesta "Kulkuri ja kaunotar".
Boksi 1990-luvun tuotannosta?
4
1048
Vastaukset
- Pistoolisankari.
Olin 80-luvulla ihan hillitön Dingofani ja siksi tuo nimiehdotus Dingomania II kirvistelee. Ei jumalauta, 80-luvulla voitiin puhua maniasta oli se sitä luokkaa mutta 90-luku hoh hoh. Väitteelle nauraisi variksetkin.
Parempi nimi DVD:lle olisi "Dingon antimania-aika: vain varjo entisestä" - seuraavanlainen?
CD-levy voisi sisältää esim. seuraavat kappaleet:
1. Levoton tuhkimo (remix -92)
2. Perjantai
3. Sinä ja minä (remix -93)
4. Hyvää yötä Jan
5. Kulkuri ja kaunotar (live -93)
6. Elämäni sankari
7. Via Finlandia
8. Bussipysäkki
9. Ruma Ankanpoika
10. Rhonda Rhonda
11. Ameriikassa (laulaa Quuppa)
12. Juna lähtee
13. Tupakkatie
14. Laulu tulevaisuudelle
15. Värejä
16. Inshallah rock
17. Beibi saapui kaupunkiin
18. Nähdään taas
ja jotain muuta, jos arkistoista löytyy... - krits
En jotenkaan jaksa uskoa ihan noin laajaan asiaan, kun 90-luvulta ei mitenkään hirmuisesti edes ole materiaalia. Ja nimi dingomania ei sovi 90-luvulle ollenkaan, ei se mitään maniaa ollut. Mutta ihan hyvä juttu tuollainen olisi.
- kepa...
Jaa että kokoelma 90 luvun tuotannosta=)
90 luvulla dingolta tuli yksi uusi levy, jokainen järkevä tajuaa että siitä ei kokoelmaa saa tehtyä:)
Asia olisi eri jos olisi tullut vaikka 5 uutta studiolevyä kuten vaikka YÖltä tuona aikana.
Tuleeko 2000 luvun kokoelmalle purppuraa levy alsuta loppuun:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst21714210Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i556028Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58695183Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2933940Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1413668PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1263667Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.852170Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171527Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1601343Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3341299