sen verran itsekkäältä touhu vaikuttaa.
satanistit eivät varmaankaan auta
12
1314
Vastaukset
- Asmodeus666
Heikot sortuu vahvempien tieltä.
Ei laisinkaan tietenkin autetaan hädässä olevia ja kunnioitetaan muita eläviä. Itse huomaan monasti juttelevani pikkulinnuille ja oraville. :) - qwertyuiopåasdfghjkl
Riippuu kuka sitä apua tarvii ja siitä että mitenkä paljon ponnistelua/uhrautumista minulta vaatii auttaa toista. Näin se varmaan menee muutenkin suurimmalla osalla ihmisistä.
- Striking-Fire
Pitkälti samoilla linjoilla, mutta haluaisin lisätä, että paljon vaikuttaa myös sävy, jolla avunpyyntö esitetään.
Eli jos tulee: "vittu, heitä ege!", ni vastineeksi saa keskisormea jne. - kehitysmaassa?
Striking-Fire kirjoitti:
Pitkälti samoilla linjoilla, mutta haluaisin lisätä, että paljon vaikuttaa myös sävy, jolla avunpyyntö esitetään.
Eli jos tulee: "vittu, heitä ege!", ni vastineeksi saa keskisormea jne.kirkot auttavat esim. afrikkalaisia. Satanistit eivät taida raottaa kukkaroaan?
- prkl616
kehitysmaassa? kirjoitti:
kirkot auttavat esim. afrikkalaisia. Satanistit eivät taida raottaa kukkaroaan?
Koitat yleistää "satanistit" joku satanisti saattaa auttaa heikompia (saaden siitä esim. hyvän olon itselleen/saaden toisen kiitollisuuden velkaan itselleen/ihan muuten vaan) ja joku toinen ei.
auttaessaan satanisti kuitenkaan ei ajattele pääsevänsä taivaaseen ollessaan ns. hyvä ihminen vaan tekee sen itsekkäistä syistä. - olet!
prkl616 kirjoitti:
Koitat yleistää "satanistit" joku satanisti saattaa auttaa heikompia (saaden siitä esim. hyvän olon itselleen/saaden toisen kiitollisuuden velkaan itselleen/ihan muuten vaan) ja joku toinen ei.
auttaessaan satanisti kuitenkaan ei ajattele pääsevänsä taivaaseen ollessaan ns. hyvä ihminen vaan tekee sen itsekkäistä syistä.Ihminen tekee KAIKEN itsekkäästä syystä!
- Light-bearer
kehitysmaassa? kirjoitti:
kirkot auttavat esim. afrikkalaisia. Satanistit eivät taida raottaa kukkaroaan?
Tätä perustelua kuulee usein kirkkoveron puolesta: kirkko tekee hyvää humanitaarista työtä etc. Tosin varsinkin kehitysavusta puhuttaessa unohdetaan kirkon olleen kiljuen mukana tuhoamassa kehitysmaiden taloutta kolonialismin aikana eikä nykyinen kehitysapu tunnu paljoa auttavan. Tunnustetaan ne tosiasiat, kirkon apu on lähinnä lähetystyötä.
Ja ei, en anna rahaa hyväntekeväisyyteen kovin helpolla. Edelliseen sotaveteraanikeräykseen tosin heitin muutaman euron ja hyvin soittaneelle katusoittajalle samaten. Kerjäläiset eivät tosin saa senttiäkään, heitä varten meillä on sossu. - syistä
prkl616 kirjoitti:
Koitat yleistää "satanistit" joku satanisti saattaa auttaa heikompia (saaden siitä esim. hyvän olon itselleen/saaden toisen kiitollisuuden velkaan itselleen/ihan muuten vaan) ja joku toinen ei.
auttaessaan satanisti kuitenkaan ei ajattele pääsevänsä taivaaseen ollessaan ns. hyvä ihminen vaan tekee sen itsekkäistä syistä.sen tekee myös uskovaiset. Ei uskovaiset noudata raamatun sanaa ollakseen ns. hyviä ihmisiä, vaan ne eivät vaan halua joutua helvettiin. Itsehän ne sanovatkin, että haluavat noudattaa jumalan sanaa, että pääsisivät taivaaseen. Eli uskiksetkin pelaavat vaan omaan pussiinsa ja tämä tekee niistä tekopyhiä.
- Striking-Fire
kehitysmaassa? kirjoitti:
kirkot auttavat esim. afrikkalaisia. Satanistit eivät taida raottaa kukkaroaan?
Mitäpä jos alkaisit käyttää aivojasi ja lopettaisit yleistämisen?
Satunnaisesti saatan antaa euron tai pari hyväntekeväisyyteen ja eräälle luonnonsuojeluyhdistykselle
menee joka kuukausi pieni osa palkasta.
Mutta ei, en mieti yökausia, että mitä mahtaa ihmisille Afrikassa tänään kuulua.
Itseasiassa en ole kiinnostunut pätkän vertaa ihmiskunnan tulevaisuudesta.
Emme ole tärkeä rotu muuta kuin itsellemme, maapallo todennäköisesti toimii ilman meitäkin.
- darcee
Kuten aiemmissakin vastauksissa, totean minäkin, että tällä kertaa yleistetään aika rankalla kädellä. Kaikki satanistit eivät jaa samoja ajatuksia, tai arvoja. Kuten esim. kristityt, myös satanistit ovat yksilöitä. (Yllätys? ;)) Jokaisella yksilöllä on oma ajatusmaailmansa, arvomaailmansa, persoonallisuutensa, jne.
Satanismin(ehkä voi myös laajentaa koko vasemman käden polun filosofiaan?) ydinajatus (ja korjatkaa/kommentoikaa toki, jos olette eri mieltä) ei suinkaan ole käyttäytyä itsekkäästi. Tavoite on ennemminkin ajatella Itse Omalla Järjellä ja olla Itsenäinen. (Joskin jokainen yksilö toimii aina oman etunsa mukaan ja tämä pätee kaikkiin ihmisiin, sekä eläimiin.)
Itsekkäistä syistä myöskin kirkko lahjoittaa kehitysmaille. Rahallisen/muun vastaavan tuen tarjoaminen on vain naamioitua lähetystyötä, joka tuhoaa väestöjen alkuperäiskulttuureja. Kirkko levittää uskontoaan -> saa lisää kannattajia -> kirkolle lisää rahaa ja kansallista valtaa/kannatusta. Lähetystyöntekijät yksilöinäkin ajavat omaa asiaansa, sillä ihmisten uskontoon käännyttämisen seurauksena he uskovat pääsevänsä ikuiseen paratiisiin. - Darwin's Sun
En ainakaan sinua.
Hail Darwin! - Iron maiden
ei kaikki satanistit ole mitään yhteiskunnan kermaa. taitaa olla aniharvat, jos yksikään.
monet satanistit on teinejä, ketkä uhoaa kotona vanhempien luona, tai sitten ihan keskitasoduunareita siinä missä muut.
ja siitä darwinista, mistä joku tässäkin threadissa pisti nimen esiin ja mihin usein viitataan. jos sosiaalidarwinismi menisi täydellä painolla, ei satanistit olisi niitä, ketkä nuolisi kermat päältä. kyllä ne olisi jotain puhtaan rahanahneita pukumiehiä joita ei mikään satanismi kiinnosta.
anton laveyltä vietiin talo alta ja ei ollut varaa pistää edes hammaskalustoa kuntoon vanhoilla päivillään. siinä yhdessäkin dokumentissa siltä puuttuu saatana etuhammas! aika eliittiä.
darwin oli itsekin selkeästi alfa-male.
nykyään kukoistaa hintelät atk-nöhvöt ja raharikkaat. mitään tekemistä luonnonvalinnan kanssa.
jos tuossa yhdessä threadissa oli esillä satanismin ja nihilismin/misantropian/fasismin välinen linkki ja jännite ja ristiriita, niin toinen vastaava löytyy tästä satanismin suhteesta yhteiskunnalliseen menestykseen, mammonaan ja pärjäämiseen. ei kaikki satanistit ole tuossa edes keskitasoa, vaikka niitäkin tietty on.
me ollaan maan eliittiä. vai miten se meni?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849