Nyt Myllykoskella ja Anjalassa paperijullien olisi pikkuhiljaa aika unohtaa 70-luvun meininki ja herätä tähän päivään. Tehtaita voidaan siis sulkea!
Töissä olisi syytä keskittyä työn tekemiseen, tulos tai ulos.
Jos se ay-sonta jätettäisiin taka-alalle, ulkoistettaisiin pääluottamusmiehet eikä jokaisesta uudesta nappulasta vaadittaisi lisää rahaa työnseisauksen uhalla, voisi tulevaisuuskin olla toisenlainen.
Varmaa on, että kerran kun rauta kylmenee, on turhaa kenenkään toivoa sen käynnistyvän uudelleen.
Töissä olisi syytä keskittyä työn tekemiseen, tulos tai ulos.
Jos se ay-sonta jätettäisiin taka-alalle, ulkoistettaisiin pääluottamusmiehet eikä jokaisesta uudesta nappulasta vaadittaisi lisää rahaa työnseisauksen uhalla, voisi tulevaisuuskin olla toisenlainen.
Varmaa on, että kerran kun rauta kylmenee, on turhaa kenenkään toivoa sen käynnistyvän uudelleen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
siinä puhuu taas yksi kateellinen, asioista mitään tietävä...
Joo, tsemppiä teille kaikille joilla työpaikka lähti alta. Voikkaan kuolin iskusta on n. 1,5v ja alkaa jo elämä voittaa.
Kateus on kamala kansantauti ja ne jotka ei tajua paperiteollisuuden merkitystä Suomen hyvinvoinnille, juoskoon järveen!
Tollanen tsemppien toivottelu netin kautta nyt on yhtä tyhjän kanssa. Ja jos paperintekijät tyytyisivät pienempään palkkaan,niin työpaikkojakin säästyisi enemmän, mutta kun pitää palvoa sitä mammonaa ja olla niin materialisti, niin sitä saa mitä tilaa. Jos tyytyisitte alhaisempaan elintasoon, joka käytännössä tarkoittaisi teidän tapauksessa auton vaihtovälin harventamista, ja yhtä etelän reissua vuodessa vähemmän, niin pärjäisitte erinomaisesti pienemmälläkin palkalla. Tätä on aivan turhaa leimata kateellisuudeksi, iso osa suomalaisista ajelee esim. käytetyllä autolla, ja käy harvoin ulkomailla, ja silti on tyytyväisiä elämään.
Joku 1500-2000 euroa kuussa verojen jälkeen on aivan riittävä palkka kenelle tahansa, sillä saa aivan hyvän elämän, tämän enempää ei kenenkään tarvitsisi tienata. Mutta mammonaa palveleville materialisteillehan ei tunnetusti mikään palkka ole riittävän iso
..että paperin palkankorotus on 1,9% joka tekee alle 20e tiliä kohti. Mutta eräs tällähetkellä joukkoirtisanomisia suunnitteleva ryhmittymä haluaa mielettömiä 500e:n korotuksia!
Paperin palkat on klisee, lentävää legendaa. olen ollut 12-vuotta paperitehtaalla, myönnän että toimeen tulen. Auto on vuosimallia -99, etelässä kävin viimeksi -05 ja asuntovelkaakin löytyy. Hei, aivan tavallista sakkia siis ollaan!!
Hieno kuulla että politrukkinen paperiliitto on herännyt realiteeteihin ja tyytynyt pienempiin palkankorotuksiin. Varaahan on sentään vähän tasoittaakin eroja muihin duunareihin, jos työpaikan saatte sentään säilyttää? 90-luvun puolivälissä olin 3 kesää lomittajana paperitehtaalla, ja sillä perusteella voisin väittää ettei paperimies pöyristyttävää palkkaansa ainakaan ammattitaitonsa tai työmääränsä takia ansainnut ole.
miksi kaikkien duunarien palkkojen sitte pitäis olla samalla tasolla? v: ettei olisi noita kateellisia paskiaisia. et oo tainnu päästä takas tehtaalle kun noin tilittää..
duunareilla on duunarin palkat kaikissa muissa maissa, mutta Suomessa on Euroopan pienimmät erot peruskoulupohjaisten ja akateemisten palkoissa, vain 30% enemmän akateemisten hyväksi.
paperimiehentyö on keskimäärin aivotonta, ammattitaidotonta perseellään istumista. ei ole mitenkään kestävää maksaa semmoisesta järkyttävää palkkaa. vuorotyöhön on turha vedota, paljon vaativammasta sairaanhoidosta maksetaan kurjaa palkkaa. toisaalta, paperiliittolainen siivooja sai moninkertaista palkkaa servin vastaavaan nähden.
olet osin oikeassa, olen ollut yli 10v sitten tehtaalla töissä, mutta takaisin en ole koskaan halunnut. en ole kateellinen paperimiehille, mutta myönnän nauttivani perverssillä tavalla paperimiesten nöyryyttämisestä.
Kun Platlingin uusi kone jyrähtää käyntiin tänä
vuonna ja laadut saadaan ajettua sisään, niin
Myllykoski Paper ajetaan alas. Voimalaitoksen
ja kunnossapidon ulkoistus ovat varmoja merkkejä.
Niiden avulla omistajan(Björnbergien) maksamat
lakkautuksesta johtuvat henkilöstökulut on
minimoitu.
Kyllähän se myllykosken museotehdas todennäköisesti ajetaan muutaman vuoden sisällä alas, jollei mitään mullistavaa paperimarkkinoilla tapahdu(pahoin pelkään, että ei).
Myllykoski harkitsee sulkevansa tehtaita
Perjantai 02.11.2007 klo 18:09 (päivitetty pe 18:13)
Paperikonserni Myllykoski vihjaa sulkevansa ehkä tehtaita tulevaisuudessa.
Perjantaina illalla ilmestyneen osavuosikatsauksen mukaan päällystetyn aikakauslehtipaperin liiketoiminta on ollut koko vuoden kannattamatonta.
– MD Dachaun sulkeminen oli ensimmäinen tilanteen parantamiseksi tehty toimenpide, ja jatkotoimenpiteitä harkitaan, yhtiö kertoo.
Myllykoski Oyj:n kannattavuus jatkoi heikentymistään kolmannella neljänneksellä. Voitto ennen veroja ja kertaeriä painui 18 miljoonaa tappion puolelle.
Koko alkuvuodelta tappiota on kertynyt 24 miljoonaa euroa.
Myllykosken tuotannosta 48 prosenttia on lwc-aikakauslehtipaperia.
Myllykosken liikevaihto oli tammi-syyskuussa 1,076 miljardia euroa. Liiketappio ilman kertaeriä oli kuusi miljoonaa euroa eli -0,3 prosenttia liikevaihdosta.
Jorma Pöysä
[email protected]
358-10-665 101
Minun viestini oli ainoastaan, että muuallakin tehdään töitä narisematta kaikesta. paperitehtaalla kaikki on niin vaikeeta, kun osa porukasta on sellaisia agitaattoreita että huh huh. Pitää katsos varoa aina, ettei tee vahingossakaan muuta kuin sitä omaa vakanssia.
Nyt tekemisen meininkiä perkele ja ininät sikseen. Ei näitä vanhoja paskoja muuten enää kauaa pyöritellä, sillä 2000-luvun investoinnit ovat olleet olemattomia. Summan kakkoseen investoitiin noin 60 milj. €, eikä se painanut lopettamispäätöksessä yhtään mitään.
Keväällä nähdään onko paperiliitto ymmärtänyt "pienistä vihjeistäkään", että ajat ovat muuttneet. Uskon, että Metsäteollisuus ry tulee kyykyttämään sekä paperiliittoa että TU:a, näyttääkseen kuka vihdoin määrää tehtailla. Harmillista sinänsä.
Turhauttavaa katsoa kun kannattavat laitokset laitetaan kiinni heppoisilla perusteilla. Varsinki kun on remontti päällä tehtaassa, kun vedetään viimeistä pulttia kiinni linjan loppupäässä niin alkupäässä linjaa jo puretaan.
Ei taida uskaltaa tilata uutta mersua?
Joka paperimaakareilla on sen verran säästössä, että uuden mesen voi ostaa koska vaan. Tyhmä kysymys.
kohta perseenkin voi pyyhkiä netissä, paperia ei tarvita
hahahahahahaaa