netissä vähän tietoa, voisiko joku..

neuvo minua

Hindu Ystäväni on muuttamassa luokseni noin pariksi kuukaudeksi, tai oikeastaan hän on mieheni tuttava. Mitä minun olisi hyvä tietää hänen uskonostaan ja voisiko joku selittää niinkuin pähkinänkuorella heiudän tavoista ja uskonnosta yleensä.

Tämä kaikki on minulle Kallisarvoista tietoa, sillä haluan todella perehtyä vieraan uskontoon ja kulttuuriin.

3

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tapoja ja muuta

      Taalla on kirjoitettu usein samasta aiheesta. Kerran joku mummo kyseli samaa, kun tytar oli loytanyt intialaisen poikakaverin.

      Ole huoletta. Hindut ovat suvaitsevaisia. Taytyy huomata on on eri asia intialaiset kansalliset tavat ja hindulaisuus. Eli kun kuulet neuvoja, niin ne eivat valttamatta liity uskontoon. Esimerkiksi etta intialaiselle vasen kasi on likainen. Jos ojennat jotain intialaiselle, ojenna se mieluummin oikealla kadella. Se ei siis liity uskontoon vaan hygieniaan. Koska he eivat kayta vessapaperia vaan vasenta kattaan, niin sen ojentaminen tarkoittaisi: haista pee.

      Intialaiset ovat sukurakkaita. He eivat ole yksiloita. Esim serkku on samalla "veli" tai "sisko". Intiassa osoitetaan kunnioitusta vanhemmille koskettamalla jalkoja. Mutta sita tapaa et tule nakemaan Suomessa. Intialaiset eivat kattele, vaan kadet laitetaan yhteen ikaankuin rukousasentoon ja sanotaan "namaste". Se johtuu siita, ettei eri kastit voi kosketella toisiaan. Brahmiini ei voi koskettaa alemman kastin ihmista. Brahmiini myos syo erikseen. Ei koskaan alempien kastien kanssa. Eli ruuan suhteen on tiettyja tapoja samoin kuin juutalaisilla. He syovat aina kasin, mutta tama vieraasi ei varmaan niin tee.

      Sanoisin esimerkiksi, etta jos tama vieras haluaa esim maksaa illallisen (tai ylipaataan tarjota jotain), niin ei ole kohteliasta kieltaytya. Han tulkitsisi sen niin, etta teidan mielesta han on niin koyha ja arvoton, ettei hanella ole mitaan annettavaa teille. On suuri kunnianosoitus, etta ottaa vastaan lahjan. Tata on suomalaisen vaikea ymmartaa.

      En tieda kuinka yleista on Intiassa, mutta Aasiassa (Thaimaassa) ihminen voi ilman muuta olla ottamatta kantaa johonkin asiaan. Han saattaa kesken keskustelun mykistya ihan kummasti. Se johtuu siita, ettei hanen mielesta ole kohteliasta puhua niin arasta asiasta, koska isanta saattaisi pahoittaa mielensa. Siksi han kieltaytyy puhumasta aiheesta. Siis ala hammasty, jos huomaat, ettet saa johonkin kysymykseen vastausta. Ylipaataan ala hammasty mistaan, silla hanen ajattelunsa on erilainen, etka voi aina ymmartaa motiiveja. Suhtaudu haneen suvaitsevaisesti. Mutta toisaalta ala turhia aristele, silla han ymmartaa myos, etta sinun ajattelu on erilainen.

      Ehka tunnet hindulaisuuden periaatteita: monta jumalaa, suvaitsevaisuus (koska kaikki jumalat ovat yhta hyvia), gurun palvonta, vapautuminen elaman pyorasta, karman laki, kastit jne.

    • älä nuole persettä.

      että hindua kiinnostaa enemmän se että olet oma itsesi. Rehellisyys on parempi kuin teeskentely.

      Uskonto useimmille hinduille on kulttuuria, ei niinkään vakaumusta. Vähän samaan tyyliin kuin meidän joulun ja pääsiäisen vietto.

      Ei siis tarvitse rakentaa alttaria olkkariin häntä varten. Uskovilla on yleensä pieni matka- alttari mukanaan.

      Yritä nauttia kokemuksesta tavata erilaisen kulttuurin ihminen.

      Ruokavaliosta kannattaisi kyllä kysäistä etukäteen, ettet turhaan stressaa. Jotkut syö lihaa, jotkut eivät.

      Vessaan laita muovikippo että saa huuhdella persustaan.

      Pese sen pyykit, ja laita ruokaa, ja seurustele. Muuta et tarvitse tehdä.

    • jotain..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3017
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1684
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      38
      1252
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe