koiran ottaminen

atoopikko

onko atoopikon mahdollista ottaa koiraa ja mikä olisi sopivin rotu siihen? tietääkö kukaan?

4

736

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Surullinen:(

      Ostin saksanpaimenkoiran,olen atoopikko ja hirviät ihottumat pikkuhiljaa puhkesivat..olo on sietämätön..iho muuttuu koko ajan pahemmaksi ja pahemmaksi.Kutina on järkyttävää,ihan pakko raapia,sitten tulee ruvet jotka myös kutiavat,ja sen jälkeen iho verillä.En usko/tiedä että sellaista rotua onkaan mikä ei vaikuta negatiivisesti atoopikkoon.
      Surullista mutta totta:(
      Käy ainakin allergiatestissä..

    • aina voi

      jos ilmaiseksi saa,mutta miksikiusata itseään ja vielä koiraakin?

    • ei ongelmaa

      Minulla on atooppinen iho ja olen allerginen koiralle. Vaikka tiesin tämän, hankin itselleni koiran ja vieläpä kerrostaloon:)

      Neljä vuotta on kulunut ja hyvin on mennyt. Iho ei ole pahentunut ollenkaan. Mitään erityisiä oireita en koirasta saa.

      Koira harrastuksena on antanut elämääni valtavasti sisältöä. Tuskinpa nytkään tässä sunnuntaina koneella istuskelisin lenkin jälkeen, jos ei tuo ihana, rakas karvakuono olisi mua ylös tsempannut!

      Ennen lojuin kaikki vapaa-ajat sohvalla telkkaria tuijotellen tai istuin netissä tyhjänpäiväisillä sivustoilla. Koira sopii minulle.

      • pinni_ponnari

        mikämikä rotu?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1263
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1037
    3. 64
      867
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      71
      847
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      695
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      629
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    9. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      450
      563
    Aihe