Ikkunat 380 harkkkoon

etelä-savo

Hyviä vinkkejä ikkunoiden kiinnitykseen HB-380 harkkoon smyygien tekoon? Ikkunat on pihassa 175 karmi ja tarkoitus laittaa keskelle harkkoo?
Kannaattaako ikkunanpielet oikoo ennen ikkunoiden laittoo?

9

2158

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suurimmat heitot

      oikastiin ennen ikkunoiden kiinnitystä siten, että karmi tuli keskelle aukkoa.
      Smyygit tehtiin naulattujen johdelautojen avulla ja viimeistelyssä ennen maalausta elastinen kitti karmin ja smyygin saumaan.

      • Cmueg

        ...kiinni karmin pintaan vai jätettiinkö pieni väli ? Tuliko se elastinen kitti vaan smyygin ja karmin liitoskohdan päälle vai rakoon ?


      • itse tehtyä
        Cmueg kirjoitti:

        ...kiinni karmin pintaan vai jätettiinkö pieni väli ? Tuliko se elastinen kitti vaan smyygin ja karmin liitoskohdan päälle vai rakoon ?

        runko, niin toisiin ikkunoihin onnistui aivan tarkasti ja toisiin tuli isompi kittisauma.

        Fairy-veteen kastellulla puulastulla tasoitin
        isommat (leveämmät) kittaukset ja ihan märällä sormella pienemmät. Leveämpiä tuli muutaman ikkunan ja oven pääälle, muihin riitti kapea sauma.

        Jos aiot maalata smyygit, kiiltävässä maalissa näkyy kaikki epätarkkuus, puolihimmeä antaa vähän anteeksi ja saa silti 'pestävää' pintaa. Maalaa se kittipinta myös, niin ei päivety auringossa.


    • Unot

      Upotin harkkoon 28*95 painekyllästetyn.
      Uretaanilla lauta kiinni ja hyvin tuntui pysyvän.

      Urat stryroxiin tein pienellä kulmahiomakoneella
      missä oli timanttilaikka. Styrox pallukoita tuli aivan hemmetisti joka paikkaan mutta oli muuten vaivatonta.

      Smyygit tehtiin ikkunoiden asennuksen jälkeen.
      EK-kipsilevy harkkoon saneerauslaastilla ja
      ek-hiottiin seinän tasaan ennen tasoitemiehiä.
      Tasoitemihet laittoivat verkon ja siistiä tuli.


      Parin vuoden päästä voi sitten katsoa tuliko kestävää.

      • kipsilevyä

        Itsekin olen miettinyt tuota kipsilevyllä smyygien tekemistä. Gyprocin neuvonnasta vaan varoittivat että harkkoulkoseinää ei saa tasoittaa laittamalla kipsilevyä kiinni harkkoon, kai kosteuden takia...

        Eli miten sinulla ne on kestäneet, itsekin luulisin että kyllä kestää eikä ongelmia ole. Ainakin on 100 kertaa nopeampi tehdä tasoitukset kuin tasoitteella ja ohjureilla jne. EK:han taitaa olla aika paljonkin kovempaa kuin normaali gyproc?

        Itse muuten tein kestopuita varten kolot kattopellistä tehdyllä U:n muotoisella kovertimella. Tosin eriste oli uretaania, eli se lohkeaa ehkä helpommin kuin EPS. Lisäksi laitoin vain 30 cm pätkät ruuvien kohdalle, en siis koko reunaan. Oviin laitoin koko matkalle kestopuun, nuo ovet kun tuntuvat painavan ihan hitosti!

        Seuraavan harkkotalon kun teen (just joo) niin muistan että ikkuna-aukot pitää olla tarkemmin muurattu. Se rälläköinti oli ihan tajuttoman pölyistä touhua. Sentinkin kun rälläköi, niin kyllä pölyä riitti!


    • helppoasennus

      Ikkunoiden asennus kätevä kiilaamalla ja kiinnitys uretaanilla. Näin vältyt reikien poraamiselta karmeihin ja ylimääräisen kylmyyttä johtavan karmipuun soiroamiselta eristeisiin.

      • määräysten mukainen

        RakMK vaatii että ikkunat pitää olla kiinni ruuveilla jossain kovemmassa kuin EPS/uretaani.


      • meidän
        määräysten mukainen kirjoitti:

        RakMK vaatii että ikkunat pitää olla kiinni ruuveilla jossain kovemmassa kuin EPS/uretaani.

        1½metrinen pyöreä ikkuna ei jäänyt pääkaupunkiseudulla tarkastuksissa kiinni mistään, vaikka yhtään ruuvia ei ole, onpahan urtsalla kiinni siporexissa ja pellitetty puoliväliin ulkoa ja rapattu smyygillä sisältä.

        Miten tuo mainitsemasi määräys sanatarkasti kuuluu? Vai onko se oma kuvitelmasi asiasta.


      • tuumasi
        meidän kirjoitti:

        1½metrinen pyöreä ikkuna ei jäänyt pääkaupunkiseudulla tarkastuksissa kiinni mistään, vaikka yhtään ruuvia ei ole, onpahan urtsalla kiinni siporexissa ja pellitetty puoliväliin ulkoa ja rapattu smyygillä sisältä.

        Miten tuo mainitsemasi määräys sanatarkasti kuuluu? Vai onko se oma kuvitelmasi asiasta.

        Käytännössä kyse palomääräyksestä..ikkunan on oltava runkoon kiinnitettynä muullakin kuin uretaanilla..tulipalon sattuessa uretaani sulaa karmin ympäriltä nopeasti.. ikkuna irtoaa ja happea pääsee sisälle tulileviää eli.. talosi palaa nopeammin.. ok tippuuhan se lopulta muutenkin.. mutta prankkarit varmemmin kerkeää paikalle..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      116
      1477
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      960
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      146
      754
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      596
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      550
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      118
      533
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    15. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      457
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      420
    20. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      419
    Aihe