Ikkunat 380 harkkkoon

etelä-savo

Hyviä vinkkejä ikkunoiden kiinnitykseen HB-380 harkkoon smyygien tekoon? Ikkunat on pihassa 175 karmi ja tarkoitus laittaa keskelle harkkoo?
Kannaattaako ikkunanpielet oikoo ennen ikkunoiden laittoo?

9

1812

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suurimmat heitot

      oikastiin ennen ikkunoiden kiinnitystä siten, että karmi tuli keskelle aukkoa.
      Smyygit tehtiin naulattujen johdelautojen avulla ja viimeistelyssä ennen maalausta elastinen kitti karmin ja smyygin saumaan.

      • Cmueg

        ...kiinni karmin pintaan vai jätettiinkö pieni väli ? Tuliko se elastinen kitti vaan smyygin ja karmin liitoskohdan päälle vai rakoon ?


      • itse tehtyä
        Cmueg kirjoitti:

        ...kiinni karmin pintaan vai jätettiinkö pieni väli ? Tuliko se elastinen kitti vaan smyygin ja karmin liitoskohdan päälle vai rakoon ?

        runko, niin toisiin ikkunoihin onnistui aivan tarkasti ja toisiin tuli isompi kittisauma.

        Fairy-veteen kastellulla puulastulla tasoitin
        isommat (leveämmät) kittaukset ja ihan märällä sormella pienemmät. Leveämpiä tuli muutaman ikkunan ja oven pääälle, muihin riitti kapea sauma.

        Jos aiot maalata smyygit, kiiltävässä maalissa näkyy kaikki epätarkkuus, puolihimmeä antaa vähän anteeksi ja saa silti 'pestävää' pintaa. Maalaa se kittipinta myös, niin ei päivety auringossa.


    • Unot

      Upotin harkkoon 28*95 painekyllästetyn.
      Uretaanilla lauta kiinni ja hyvin tuntui pysyvän.

      Urat stryroxiin tein pienellä kulmahiomakoneella
      missä oli timanttilaikka. Styrox pallukoita tuli aivan hemmetisti joka paikkaan mutta oli muuten vaivatonta.

      Smyygit tehtiin ikkunoiden asennuksen jälkeen.
      EK-kipsilevy harkkoon saneerauslaastilla ja
      ek-hiottiin seinän tasaan ennen tasoitemiehiä.
      Tasoitemihet laittoivat verkon ja siistiä tuli.


      Parin vuoden päästä voi sitten katsoa tuliko kestävää.

      • kipsilevyä

        Itsekin olen miettinyt tuota kipsilevyllä smyygien tekemistä. Gyprocin neuvonnasta vaan varoittivat että harkkoulkoseinää ei saa tasoittaa laittamalla kipsilevyä kiinni harkkoon, kai kosteuden takia...

        Eli miten sinulla ne on kestäneet, itsekin luulisin että kyllä kestää eikä ongelmia ole. Ainakin on 100 kertaa nopeampi tehdä tasoitukset kuin tasoitteella ja ohjureilla jne. EK:han taitaa olla aika paljonkin kovempaa kuin normaali gyproc?

        Itse muuten tein kestopuita varten kolot kattopellistä tehdyllä U:n muotoisella kovertimella. Tosin eriste oli uretaania, eli se lohkeaa ehkä helpommin kuin EPS. Lisäksi laitoin vain 30 cm pätkät ruuvien kohdalle, en siis koko reunaan. Oviin laitoin koko matkalle kestopuun, nuo ovet kun tuntuvat painavan ihan hitosti!

        Seuraavan harkkotalon kun teen (just joo) niin muistan että ikkuna-aukot pitää olla tarkemmin muurattu. Se rälläköinti oli ihan tajuttoman pölyistä touhua. Sentinkin kun rälläköi, niin kyllä pölyä riitti!


    • helppoasennus

      Ikkunoiden asennus kätevä kiilaamalla ja kiinnitys uretaanilla. Näin vältyt reikien poraamiselta karmeihin ja ylimääräisen kylmyyttä johtavan karmipuun soiroamiselta eristeisiin.

      • määräysten mukainen

        RakMK vaatii että ikkunat pitää olla kiinni ruuveilla jossain kovemmassa kuin EPS/uretaani.


      • meidän
        määräysten mukainen kirjoitti:

        RakMK vaatii että ikkunat pitää olla kiinni ruuveilla jossain kovemmassa kuin EPS/uretaani.

        1½metrinen pyöreä ikkuna ei jäänyt pääkaupunkiseudulla tarkastuksissa kiinni mistään, vaikka yhtään ruuvia ei ole, onpahan urtsalla kiinni siporexissa ja pellitetty puoliväliin ulkoa ja rapattu smyygillä sisältä.

        Miten tuo mainitsemasi määräys sanatarkasti kuuluu? Vai onko se oma kuvitelmasi asiasta.


      • tuumasi
        meidän kirjoitti:

        1½metrinen pyöreä ikkuna ei jäänyt pääkaupunkiseudulla tarkastuksissa kiinni mistään, vaikka yhtään ruuvia ei ole, onpahan urtsalla kiinni siporexissa ja pellitetty puoliväliin ulkoa ja rapattu smyygillä sisältä.

        Miten tuo mainitsemasi määräys sanatarkasti kuuluu? Vai onko se oma kuvitelmasi asiasta.

        Käytännössä kyse palomääräyksestä..ikkunan on oltava runkoon kiinnitettynä muullakin kuin uretaanilla..tulipalon sattuessa uretaani sulaa karmin ympäriltä nopeasti.. ikkuna irtoaa ja happea pääsee sisälle tulileviää eli.. talosi palaa nopeammin.. ok tippuuhan se lopulta muutenkin.. mutta prankkarit varmemmin kerkeää paikalle..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      69
      5962
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      130
      5269
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      444
      3194
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      102
      1608
    5. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      366
      1209
    6. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      29
      1029
    7. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      65
      1011
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      46
      926
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      109
      884
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      52
      859
    Aihe