Heille maanomistajille Uudellamaalla. Enää ei mene tontit kaupaksi. Rakentamisen kustannukset niin korkealla, että ihmiset vetäytyy rakentamisesta, näkyy jo lupahakemuksien määrästä. Monella paikkakunnalla luvan saa jo viikossa. Vuoden päästä ollaan aivan eri tilanteessa, mitä tulee rakentamismäärään. Samoin myös hinnat tulevat alas
Maanomistajat: Tontit kannatti jo myydä...
omakoti2
141668
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
rakentamattomien tonttien kiinteitöveroa!!!!!
Että ne saataisiin markkinoille. Kohta lähtee.
tonttien hinnat senkun nousee ja rakennuslupajaostosta sanottiin menevän 3 kk luvan saamiseen. Mitäs tähän sanot?
saa nekin maat.
Sipoota jää vielä Helsingin ulkopuolellekin, jos et tiennyt.
Helsinki maata muuta kuin ostamalla.
Helsingin hallinnon alle saattaa kyllä pieni osa Sipoota mennä, mutta se onkin aivan eri juttu kuin maan omistaminen.
nyt satoja hehtaareja maata sipoossa.
Tämän alueen tontit jäävät Sipoolle, oli niin tai näin. Tuleva raja kulkee 3 km päässä. Ja jos nämä menisivät siltikin tulevaisuudessa Helsingille, niin tulevan talomme arvo vaan nousisi. Ja myyntiin tulevien tonttien neliöhinta nousisi.
valitat?
Kerroin vain että täällä Sipoossa tonttien hinnat nousee, sillä alkuviestissä väitettiin että ne laskee Uudellamaalla. Kannattaisi sinunkin lukea viestit alusta asti uudelleen, niin tietäisit mistä täällä puhutaan.
jatkan siitä minne on päästy eli Sipoossa on Helsingin maata ja lisää tulee hallintavaltaan.
Kyllä hintojen nousu on pysähtynyt.
tonttien hinnat olivat 70 euroa neliö. Viime vuonna 73 euroa, ja tänä vuonna 75 euroa neliö. Tontit jäävät Sipoon puolelle, vie Helsinki sitten osan Sipoosta tai ei.
Asuntojen hinnat myös ihan pilvissä. Uusi rivitalo kolmio maksaa 275 tuhatta euroa. Helsingin raja lähenee, ja hinnat nousee.
hyvinvointia, miksi ne kitisee alueluovutusta vastaan.
halua naapureita linnojensa viereen??
aina, huonot tontit sietääkin jäädä "käsiin".