Minkä ihmeen takia tästä on tullut pelkästään ikikiukaan keskustelu palsta? Onhan se kiva että keskustelua on, mutta onhan Suomessa niitä muitakin kiukaita jäljellä. Iki voisi saada vaikka ihan oman palstan ja muut kiukaat omansa. Ei mitään negatiivistä ikistä, en ole ks.kiuasta edes nähnyt kuin kuvassa. Iki voi olla hyvä kiuas mutta tästä keskustelupalstasta se on tehnyt selvän.
ON MUITAKIN KUIN IKI
Keskisuomi
192567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
tuntuu tosiaan siltä, mutta onhan kiva että jotain uuttakin on tullut muuten aika tylsille kiuasmarkkinoille.
On kyllä noi kiuas markkinat muuttuneet aikasen paljon viimeisen 3-5 vuoden aikana. On tullut vaikka mitä uutta. vähän aikaa sitten en edes tiennyt että saunaa voi asentaa jotain muuta kuin se perus grillin... Näin asiaa vähän liioitellen. On myös noi hinnat pamahtaneet kattoon samalla. Mun kipukynnys on kyllä mennyt rikki kun kiuas maksaa 1000€ paikkeilla. Pahinta on vielä että kiukaasta saattaa joutua maksamaan lähes 2000€ eli 12 000 markaa.
Mua ärsyttää se että jos sanot jostain tuotteesta negatiivistä, niin ole dorga, tyhmä, ääliö yms. ja jos kehut tuotetta tai kyselet jonkun mielipidettä niin olet markkinamies, myyja, valmistaja...
Kaikissa tuoteissa on jotain :saa ja jotain -:sta, se on ihan luonnollista. Jos jollain on huono kokemus siitä tuotteesta, niin sitten on. Ei siitä kannata ottaa nokkiinsa! Todennäköistä on kuitenkin se että siinä saunassa on ollut jotain vikaa, tai sitten sen saunan löylyt ei vaan miellytä.
Lisäksi ärsyttää se että joka viestiin pitää änkee näitä IKI on paras, vuolux on paras, Saunatonttu on paras ja aina ilman mitään perusteluja...
Tämä on ilmainen kanava mainostaa ja lukijoita on paljon kuten näkyy.
Tehdään keksitty keskustelu, jossa vastaväittelijät lopulta nujerretaan ja tuote todetaan hyväksi usean kirjoittajan voimin.
Ikikeskustelussakin lopputulos on aina sama, vastaväittelijät ovat kateellisia eivätkä ole edes saunoneet kiukaalla.
Näin tuotteesta tehdään haluttava ja vastaväittelijät leimataan hölmöiksi.
Suuressa maailmassa tämä on ollut aivan ammattimaista ja siksi monesti keskustelupalstoille on rekisteröidyttävä.
Täytyy olla varovainen, kun tänne kirjoittaa.
Vahingossa saattaa tulla sana kiuas tai sauna tai helo tai kastor tai tornado tai mondex tai iki tai joku muu.
Kaikki keskustelut ovat mainoksia ja oikeasti kenelläkään ei ole minkäänlaista kiuasta missään ja keskustelut voi aiheettomana lopettaa.
Senköhän takia nuo kiuasvalmistajat mainostaa, kun kenelläkään ei ole kiukaita mistä keskustella.
ps. aika monet vastaväittelijät tekevät itse itsensä hölmöksi.
Buahahahahahaa-hemmo provoaa täällä vaan lystikseen, kun aikaa on ja muilla forumeilla on bannaus päällä.
Älä viitti ikipelle esittää.
Näkeehän se sokea reettakin että sä kirjottelet vaikka millä nimimerkeillä.
Eiks kauppa käy eikä rahat riitä mainontaan?
Yhdessä kirjoituksessasi kerroit tarkasti Ikikiukaan alkuperästä henkilötasolla, joten jollet ole tämä "keksijä" niin nänen vaimonsa sitten.
Mainitsemaasi ärsyttävää rekisteröimätöntä nimimerkkiä on paha bannata, koska merkin muutoksella onkin syntynyt uusi nimimerkki.
kirjoitin omasta kokeilusta tuossa viestiketjun alussa, luen vasta nyt tätä iki kiuas asiaa, lukekaa ei iki kiuas mikään uusi keksintö ole, onko hakenut edes patenttia koska näitä samoja virityksiä ollut kymmeniä vuosia, siis ei uusi KEKSINTÖ.
Kiukaana varmaan hyvä ym. mutta ei ylivoimainen, en tiedä mitä maksaa, sen tiedän mitä minun kokeilu maksaa.
että se siitä
Tätä samaa jankutusta saa kuulla koko ajan. Ei ketään ole väitäänytkään että iki on aivan kokonaan uudestaan keksitty kiuas. Siinä on vain onnistuneesti poimittu oikeita ratkaisuja eri kiukaista. Kiukaaseen on laitettu parhaimmat ainekset muista kiukaista ja lisätty muutama hyvä idea lisää. Mutta lopputulos toimii kuin unelma.
IKi on halvalla tehty. Tukiverkko oli rautakauppatavaraa, tulipesä on simppeli putki.
Siihen luukku ja puolivalmiste on valmis myytäväksi.
Kustannus on vajaat sata Euroa.
Eli orginal kiukaan valmistuskustannukseksi (työ+materiaali) tulee noin reilu 200euroa (alv0%) (pelkkä rosteri maksaa yli 120euroa), ja kun sitä myydään 940 euron hintaan (alv22%), tulee myyntikatteeksi noin 3,8. Mikä on erittäin kohtuullinen Suomessa käsintehdylle tavaralle.
Happosen levyn hinta on 7 Egee kilo ja rosteri on sitä halvempaa.
200 €:llä saa rosteriverkkoa 40 kiloa - että MArkkinamies yrittää kusettaa oikein kunnolla.
40 kilosta tekis 10 ikin verkot.
Ai niin siinä on ne metallipannatkin. Se on tosi kallista - 5 metria sitä painaa kilon = 7 €.
Mut jos IKin valmistus maksisi sen 200 € ALV0% ja joku pässi ostaa sen 940 €:llä niin se kate on pikkasen isompi kuin 3,8%. Päässälaskien veroton hinta himmelistä on noin 800 €.
Ikipelle (tai sinä) kerrot sen hinnan noin neljällä ja kateprossa on sillon 75%.
Mikä se vanha vitsi olikaan: markalla ostaa ja kahella myy ni saa yhen rosetin katteen ja kolmella myy ni saa kahen.
Sitte se toinen juttu: kun se IKi ei lämpee!
Eiköhän tuo 3,8, jossa ei mainittu laatua lainkaan tarkoita 3,8 -kertaista noin äkkiä laskien. Voin olla väärässäkin, eipä silti.
Saanen huomauttaa että rosterin raaka (jalostamattoman) hinta on 2,12 euroa kilo, ja Orginaalin paino 60kg josta siis tulee vajaa vähintään 130euroa pelkkiä materiaalikustannuksia, siihen päälle ne ns. "100 euron" työkulut niin päässään tuohon 200 euroon. Todellisuudessa raakarosteria pitää muokata esim. verkoksi, putkeksi jne.. jolloin sen hinta kasvaa. Joten laskutoimituksesi menevät metsään (et muuten näköjään osaa prosenttilaskuakaan, mikä sinänsä on ymmärrettävää tuleehan se vasta alakoulun viidennellä luokalla opeteltavaksi). Lisäksi huomaa että sisälukutaitosi on huono, en ole kertaakaan puhunut kateprosenteista, joten se siitä. Keskustellaan siitä sitten kun olet tutustunut katteiden laskemiseen (noin 10 vuoden kuluttua kunnolet päässyt lukiosta).
Muutenkaan et tiedä saunoista mitään, minkä huomaa tuosta ainaisesta trollamisestasi.
Ja turha kuvitella että alan kanssasi väittelemään saunoista (koska sinulla ei ole edes kompetenssia siien), ja jos alat väittelemään idiootin kanssa häviät varmasti, koska idiootti vetää tasollensa ja sen jälkeen voittaa kokemuksellansa.
Kannattaisi muuten harkita terveyspalveluiden käyttöä, kun näköjään sinusta löytyy monta persoonaa (tosin kaikki yhtä yksinkertaisia), tämä noin niikuin ystävällisesti todettuna hyvä buahaahahaa, sivusta seuraava, jne...
Verkko on vain on rosteria ja se on kallein osa koko IKI kiukaasta.
Kiorjoitit (et puhunut vaikka niin väität): " tulee myyntikatteeksi noin 3,8 ".
Onko tuo sitten prosetteja, Euroja vai kerroin jää epäselväksi, mikä on oma mokasi.
Yleensä kate ilmoitetaan prosentteine tai summana.
Mikäli tarkoititkin kerrointa, niin sitten olette samaa mieltä ystäväsi Buahahaan kanssa. Katekerroin 3,8 on suurinpiirtein tuo 75%.
Katos, kopio kawaja nostaa päätään taas, ja ilmaisee yksikertaisuuttaan taas.
Terv. Aito ja Alkuperäinen kawaja
Vaikea sekoittaa alkuperäisen kawajan tekstejä tämän feikin sepustuksiin.
Uskon, että buahahahhaahhhaaa on tämä villi ADHD-tapaus, joka useimmiten on näiden trollausten takana.
Lukuisat kirjoitusvirheet kertovat lukihäiriösta, joten helppo tunnistaa tämä trolli.
Ei tämän pellen tarkoitus ole keskustella, vaan trollata.
Eikä tämä ole ainoa palsta, missä tällä härralla riittää aikaa pilata keskusteluketjuja.
Täällä on saanut koipion niin k@ke, kawaja kuin alkuperäinen kaikentietäväkin.
Mahtavat löylyt sai tuosta sähköikipilarista taas tänäänkin, vaikkakin se homehduttaa saunan ja pitää sen kylmänä..:DD
Kysymys taitaa olla pelkästään markkinointikikastanne ja esimerkiksi tahallaan hölmö "buahahaaa" on osa trollaussuunnitelmaanne.
Asialliset keskustelijat - kuten allekirjoittanut - haluatte vaientaa perättömillä syytöksillänne.
ja huono sellainen.
"Varastit" nimimerkkini koska et pystynyt vastaamaan faktoihin mitkä toin keskusteluun ja aloit panikoimaan tarrautuen raukkamaisiin keinoihin. Mutta, mitä muuta voisi odottaa henkilöltä jolla on heikko itsetunto ja huonot yleistiedot. Tämän voi jokainen tarkistaa keskusteluhistoriasta hakukoneen avulla.
Terv. Aito ja oikea kawaja
Kawaja Original ei ole uskottava - lopeta IKimyyjä trollaus.