Mistä löytäisi lujan ja suht hyvän pylväsporakoneen? Olen katsellut tuota Einhellin isointa mallia, jolla on hintaa 269€ --> liian kallis. Hintaa ei saisi olla enempää kuin 150 €. Koneen tulisi olla kuitenkin mielellään lattiamallia.
Kertokaa ainakin, mitä on niin sanottuja halpamerkkejä ja mistä voi ostaa. Mistä löytää venäläisiä pylväsporakoneita ja missä hinnoissa ne ovat?
Kertokaa ainakin, mitä on niin sanottuja halpamerkkejä ja mistä voi ostaa. Mistä löytää venäläisiä pylväsporakoneita ja missä hinnoissa ne ovat?
Vastaukset 6
Vanhimmat
mul olis myynnis kiinalainen tiger pylväsporakone (lattia malli) hintaan 99€.
pylväsporakoneella. Noissa halvoissa halpahallien koneissa on tehoa jotain 350-500W eikä niillä saa kierroksia niin pieneksi jotta voi porata yli 10mm reikää rautaan poran palamatta. Jos on tarkoitus porata rautaa yli 10mm terillä vaatii se koneen jossa kierrosluku voidaan säätää tarpeeksi pieneksi ja vaatii se terälle kartiokiinnityksen. Joku koneistaja vois kertoa enemmän minkälaisia kierrosnopeuksia minkäkin kokoinen terä vaatii. Tai löytyykö netistä siihen taulukkoa. Itsekin sellaista kaipaan sekä osa-porataulukkoa eli poranterän koko kullekin kierretapille.
Poraan nyt ainakin yli 10 mm reikiä. Monesti tarvitseekin porata noin 14 - 16 mm reikiä. Hintaa ei kestäisi olla tosiaan kovin paljon enempää kuin tuo 150 €. Tietääkseni, jos kone pyörii korkeintaan joku 250 rpm voi sillä jo porata ainakin 16 mm reikiä.
eli metalliin isompia reikiä tehdessä.Pitäisi olla hammaspyörävälitykset.
Välttää minulle semmoinenkin, joka saattaisi joskus pikkusen luistaa, kun ei niitä isoja reikiä sentään joka päivä tarvitse porata! Joten ehdottakaapa pylväskonetta, jonka teho riittää, muttei hintaa enempää kuin 170 €! ;)
Noilla halpiskoneilla ei oikeasti tee yhtään mitään. Osta tavallinen hyvä porakone ja siihen pylväsjalusta, on varmasti parempi kuin halpa pylväskone.