Kimmo Sasin "tuomio"

Taas nähtiin, mikä on ihmishengen hinta Suomessa: 7000 euroa!
Miksi poliitikot pääsevät näin vähällä tuomiolla kuolemantuottamuksesta?

13

880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • he laatineet

      itselleen poikkeuslain rikos asioissa ?

    • samalla viivalla

      ihminen samasta rikoksesta? ei yhtään enempää. syy on vallanpitäjissä ja huonosti laaditussa lainsäädännössä.

      • Ei ole sama laki?

        Pari päivää sitten uutisoitiin rekkamiehestä, joka sai, aiheutettuaan kuoleman liikenteessä, ehdollista ja sakkorangaistuksen.

        Kyllä lakien säätäjille on eri lait...


    • onnettomuuteen

      Siis oikeushan totesi, että Sasi sai sairauskohtauksen. Sitä ei voi kukaan itse valita, milloin ja missä sairauskohtaus tulee.

      • Automies_42

        Kuinka esim. jossakin vaiheessa tapahtunut hetkellinen verenpaineen romahdus voidaan todeta jälkikäteen?

        Sairastan itse verenpainetautia ja minulla on siihen lääkitys. Lääkityksen alkuvaiheessa esiintyi joskus voimakkaitakin huimauskohtauksia, jotka menivät nopeasti ohitse. Lääkäri arveli tuolloin, että syynä kohtauksiin saattoi olla verenpaineen äkilliset vaihtelut, mutta mitattaessa paine oli aina hoitotasolla, joten huimausten alkuperä tapahtumahetkellä jäi aina hämärän peittoon.


      • kaikille sama

        "Siis oikeushan totesi, että Sasi sai sairauskohtauksen. Sitä ei voi kukaan itse valita, milloin ja missä sairauskohtaus tulee."
        Sasillahan on diagnoosi uniapneasta ja sehän lienee tarkoittaa tahatonta nukahtelua paikasta ja ajasta riippumatta. Miksi siis korttia ei pois tuollaiselta aikapommilta, jos ei hallitse milloin on hereillä ja milloin ei? Montako nukahtamista ja vaaratilannetta/viatonta henkeä tarvitaan, ennen kuin Sasi (ja muut em. sairautta sairastavat) menettää oikeuden ajokorttiin?


      • Oikeutta enkä siihen
        kaikille sama kirjoitti:

        "Siis oikeushan totesi, että Sasi sai sairauskohtauksen. Sitä ei voi kukaan itse valita, milloin ja missä sairauskohtaus tulee."
        Sasillahan on diagnoosi uniapneasta ja sehän lienee tarkoittaa tahatonta nukahtelua paikasta ja ajasta riippumatta. Miksi siis korttia ei pois tuollaiselta aikapommilta, jos ei hallitse milloin on hereillä ja milloin ei? Montako nukahtamista ja vaaratilannetta/viatonta henkeä tarvitaan, ennen kuin Sasi (ja muut em. sairautta sairastavat) menettää oikeuden ajokorttiin?

        Kykenisikään mutta haluan oikaista vähän uniapnea-asiaa kun haluaisit kaikilta sitä sairastavilta kortin pois.

        Uniapnea on todellakin hoitamattomana liikenteessä vaarallinen asia,oikein hoidettuna taudin kanssa pärjää hyvin.Mikäli uniapnearekisteröinnissä havaitaan vaikea löydös niin luulen että lääkäri hoitaa ajokorttipuolen.

        Ihmettelen Sasin tapauksessa äkillistä verenpaineenromahdusta,mistä sen tietää jälkikäteen,jos ajo oli epävarmaa jo ennen kolaria niin olisi luullut lukeneen miehen pysäyttävän autonsa.


      • Siis riittääkö, että ilmoittaa saaneensa sairauskohtauksen ratissa? Kai se pitää todistaa jotenkin.


      • Teflon lover

        Mutta nythän kyseessä on todella teflon-pintainen
        kestopoliitikko. Jota ei varmasti omatunto soimaa
        omista törttöilyistään..


    • miksi ei korvausta omaisill...

      Nyt on siis valtio se, joka "hyötyy". Onhan epäloogista! Eikö raha olisi (moninkertaisena!) pitänyt osoittaa leskelle?

      • Sasi on ihmiselle Sasi

        Eikö se jonkun sata euroa saanutkin korvausta?


      • Eikö Sasi joutunut maksamaan mitään omaisille???????
        Törkeätä!


      • "JONKIN LÄÄKÄRIPALKKIO...
        Dilaine kirjoitti:

        Eikö Sasi joutunut maksamaan mitään omaisille???????
        Törkeätä!

        Vaikka toiselta riistettyä elämää ei voi millään korvata, olisi minun oikeustajuni mukaan Sasin maksettava ainakin vuoden palkkansa verran.

        Sekin olsi liian vähän korvaamattomasta menetyksestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5850
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      117
      1393
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1221
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      877
    Aihe