Arto Virtasen hössötys

naurun aihe

Kriitikko Arto Virtanen on joka suuntaan huitova hössöttäjä, kuin pahin norsu lasikaupassa. Muistissa ovat ovet paukkuen lähdöt milloin mistäkin lehdestä, kun hra kriitikkoa ei otettu todesta. Myös apurahalautakunnat ovat vuosien mittaan saaneet huitojasta tarpeekseen. Miehen kirjeet ja vuodatukset ovat jo vitsin aihe.
No, ei siinä mitään - voihan jokainen huitoa ja mellastaa miten haluaa, kun pelissä on omat apurahat ja arvostusta vaille jääneet kirjat ja kritiikkikyhäelmät. Harmillista vain on, että mies tekee edelleen kriitikon työtä ja joku voi ottaa hänet jopa todesta.
Tyypillistä Virtaselle on hirveä innostuminen milloin mistäkin kirjasta tai kirjailijasta. Sitä kestää aikansa ja ylisanat meinaavat loppua. Sitten on vuorossa jo toinen ja sama toistuu...
Kehuahan toki saa. Virtasen kehu on kuitenkin kuin Juudaksen suudelma. Hänen kehumisensa naurattavat ja kehun kohde saa siitä kärsiä. Nyt Virtasen kehut kohdistuvat Hannu Väisäsen uuteen kirjaan. Kehuilla ei ole mitään rajoja, ne ovat aivan ylenpalttiset. Maailmassa ei ole toista Väisäsen romaanin veroista jne.
Kuka tästä kärsii? Hannu Väisänen tietysti. Harmi.

2

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loskoipio

      ole lukenut, paitti A. I:n säilörehun teko-ohjeet torpparilapsuudessa.
      Väisästä toki, ja kyllä Hannu ylistyksen kestää, monen alan yleislahjakkuutena.

      Ehkä voimme suhtautua kuitennii suvaiten tähän kirja-Virtaseenkin, miestä tuntemattakin. Innostuneisuus on suomalaisessa kulttuurissa perin harvinaista ja siksi kannustettavaa. Aatteleppa ite: mitä olisi kotimainen elokuvakulttuuri ilman P v Baghin innostuneisuutta? Olisiko Filmihullua, olisiko Sodankylän elokuvajuhlia? Se ero toki Virtaseen, että Peter on innostunut ilmaiseksi, talkoohengessä.

    • on selvästi

      naseva tyyppi ja parhaimmillaan kommentoidessaan. Hyvä tyyppi. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      269
      4921
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3404
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      42
      3308
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2599
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1817
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1630
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1428
    8. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      13
      1295
    9. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1035
    10. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1027
    Aihe