Kumman tekniikka on luotettavampaa?
A-R spider vs. triumph tr7
kumpi ompi parempi
91030
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Esitit aika vaikean kysymyksen. Harvalla on kokemusta molemmista autoista...
Tästä jutusta on tehty jopa ihan ihan kokonainen kirja! Näin sellaisen muutama vuosi sitten roomalaisen kirjakaupan ikkunassa. Tosin kirjassa oli esillä Alfaa vastaan myös MG, toinen englantilaisklassikko.
Toisaalta on niin, ettää jos tällä palstalla kyselee, vastauskin lienee ilmeinen.
No esitetäämpä kysymys toisin.
Jos ostan alfan, niin onko mulla paljon murheita edessä?
Riippuu tietty Alfasta. Mulla on kaksi Alfaa, 156 ja GTV ja kumpikin ovat olleet verraten murheettomia Sitikoihin verrattuna, joita mulla on/on ollut yhteensä seitsemän.
Ymmärtääkseni kumpikin merkki ei ole siellä huolettomimman maineessa, mutta muuta kokemusta mulla ei ole.
> Kumman tekniikka on luotettavampaa
Onkohan tällä asialla mitään merkitystä, kun ei olla hankkimassa käyttöautoa. Alfaan saa ainakin osia, Triuphista en tiedä.
> Kumpi on parempi
Alfa on huomattavasti tyylikkäämpi, joten se on parempi.
(Tai sitten ei , puhutaan yli 30v autoista) se Trumppa yksinkertaisempana on luotettavampi, ja osia saa edullisesti(?) jos ja ennen kaikkea kun jotain häikkää tulee. Mutta jos olet ostoaikeissa ja sinulla jo sopivat yksilötkin tiedossa, osta se parempi
Niin se kait on, että noissa vehkeissä on vähän tuurissakin kii, että millanen yksilö sattuu.
Molemmissa on melko simppeliä perustekniikkaa; moottorit, voimansiirto, alusta... Olet ostamassa museoikäistä autoa, joten oikeasti sillä ei ole mitään merkitystä, kuinka luotettavaa tekniikka on ollut tehtaan jäljiltä. Päivän kunto ratkaisee ja tietysti mieltymys. Itse voisin valita kuman vain, molemmissa on tyyliä.
kyllä se on niin, että Alfassa on aikansa hienointa moottoritekniikkaa (tuplakaasarit, -nokat ja kokoalumiinimoottori ja ajo-ominaisuudet aikansa huippua. Tr7 toisaalta on yhdistelmä onnetonta Morris Marinaa alustan osalta ja moottori ponnettoman epäluotettava 2litrainen(samaa käytettiin 1,85:na vanhoissa 99 Saabeissa)ilman kaksista suorituskykyä.
Jarrut Alfassa on levyt joka kulmassa ja tr7 on yhdistelmä pieniä rumpuja ja levyjä.
Räpeltämään joutuu kyllä molempia mutta alfahan pesee kyllä riumppiraukan mennen tullen
Yhteenvetona vois sanoo, että Tr7 on surkean sedanin tekniikasta ja räväkästä korista kasattu epämääräinen kulkuneuvo ja Alfa aikansa urheiluauto.