Onko i30-malli käytännösä osoittautunut hiljaiseksi? Näin väitetään ainakin. Ollaan etsimässä mallia jossa moottori ym.melua olisi mahdollisimman vähän, siksi kysyn käytännön kokemuksistanne.
Hiljainenko Hyundai?
**Humanisti
162528
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mulla itsellä on toi uuskoppanen sonata ja jos siihen verrataan tota i30 niin melusahan se on. Näppärän tuntunen toi i30 kieltämättä on. Melutaso suurinpiirtein skoda octavia 2 luokkaa.
Mut jos haluat hiljaisuutta pikkurahalla niin suosittelen sonataa. Mulla itsellä oli vahvoja ennakkoluuloja hyundaita kohtaan mut sit rohkenin ostaa ton sonatan ja ei ole kaduttanut. Onhan se tietysti hiukan lulla ja vanhahtavan näkönen mut pitäs olla erittäin vähävikanen.
Mulla tuli mitta täyteen ocun 2 kanssa. Korjauskeikkoja oli reilusti vuoden aikana ja muutama ainakin ois ollut edessä mut päätin pistää ocun kiertoon. En voi kuin suositella tota sonataa. Pistäkää ihmiset uus sonata nyt tilaukseen saatte talvipaketin kaupan päälle.
Verrokki olisi nyk. automme eli Pösö 307SW.
on hiljainen menopeli eikä vikoja löydy
Fordilta tullut viesti,ei omistajat paljon em.laitetta ole kehunut.
Ihmiset on todella ennakkoluuloisia Hyundain
suhteen.Taitaa olla suomalainen kansanpiirre
kaikissa muissakin asioissa.
i30 on hiljaisempi kuin 307. Anopillani on juuri hb 307 ja se oli mielestäni meluisampi. Uskoisin Sw mallin olevan vieläkin meluisampi.
On kesällä koeajettu Ford Focus. Melu keskitasoa -ei tullut kauppoja.
Jos focus on hiljainen, käy kuulotestissä, tälläinen puolikuuro metallimieskin voi vain ihmetellä sitä valtavaa rengasmelua, mikä peittää kyllä moottorin napinat tehokkaasti alleen.
Vai on Focus muka ilman vikoja. Vetoakselien tiivistevuodot tyyppivika samoin ruostuminen herkässä.
Hyundai i 30 on ollut vähän aikaa markkinoilla joten
käyttäjäkokemuksia ei ole vielä kertynyt tulemaan.
Kyllä ainakin tämänkin lehtikirjoituksen
mukaan pitäisi hiljainen olla:
http://www.aamulehti.fi/teema/autot/koeajot/46948.shtml
Myös iltalehti totesi olevan hiljainen:
http://www.iltalehti.fi/autot/200710126681226_at.shtml
suht hiljaisena pikkuautoksi.Sonata on aika hiljainen vertaapa mihin vaan.
Humanisti on hieman ymmärtämätön autoilun erikoissanoista kuten Getzi??? Mihin merkkiin tai malliin viittaat?
Onko tämä trolli? Getzi on tietysti Hyundai Getz (ks. http://www.hyundai.fi/mallisto/default.asp).
Tämähän on Hyundai-palsta...
Ei ole mikään trolli!! Tunnustaa että Hyundai-mallisto ei vaan ollut täysin hallinnassa, mutta NYT on.
Saatujen vihjeittenne perusteella Sonata ja i30 ainakin koeajetaan lähiaikoina.
muuten samaa mieltä, mutta on muuten nastarenkaista tosi herkkä, itsellä on alla hakkapeliitta 2:set (175/70 -14)ja rengasjyrinä on kyllä mahtavaa tasoa. Ostajaa suosittelen lukemaan rengastestejä ja valkkaamaan mahdollisimma hiljaiset gummit. Sattui tuo koeajo auto aikoinaan olemaan kitkarenkailla ja näin pääsi käymään...