tänään Turussa, suurin järkytys kyllä tuo linja-auton kuljettajan promillemäärä miten kukaan voi ajaa matkustajat kyydissä 2.60 promillen humalassa?! Jokohan tämä "eräs" liikennöitsijä saadaan kuriin, alkaa jo olla aika paljon näitä "sattumuksia" sen busseilla...
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200710276772650_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200710276772650_uu.shtml
Vastaukset 17
Vanhimmat
rattijuoppoja on aina vaan enemmän ja enemmän.
Pitäisi olla sen verran suuret sanktiot rattijuopumuksesta että se pelottelisi juopunuttakin menemästä auton taikka minkään rattiin. Muutama tonni sakkoa tai auto pois tuollaisilta edesvastuuttomilta ihmisiltä. Ei sitä viinaa tarvitse vetää niin paljon ettei tiedä mitä on tekemässä.
Kyllä sakot nousevat melko mahtaviksi, kun on töissä. Samoin ajokiellot voivat olla liki vuoden, jolloin palkka ei juokse monellakaan.
Se on vaan kummallista, että oikeudessa kuulee aina selityksiä siitä kuinka tärkeä auto ja ajokortti on työn kannalta. Pitäis ajatella ennen kuin nousee rattiin.
Tällainen ammattiautoilijoiden viinapäissään ajaminen on ehdottoman väärin, vaikka en rattijuoppoja hyväksy ollenkaan
Mistä vitusta maksamme 2,50 €- siitä, että pääsemme turvallisesti paikasta A paikkaan B vai siitä, että joku elämäänsä kyllästynyt idiootti leikkii toisten ihmisten hengellä?
Kannattaa aina varmistaa ettei bussi-tai taksikuski ole humalassa.Tämä on elämää.Mahtoikohan nuo poliisitkaan ihan ajokunnossa olleet.
Aina kun astuu linjaautoon pitää työntää mittari kuskin suuhun, ja vasta sen jälkeen maksaa.☺
Turku on Turku....itse asun myös turussa.
OY ANDERSSON AB OLI ASIALLA http://www.oyanderssonab.fi/
myös selvittää, oliko kyseessä kuski joka on aikaisemminkin jäänyt juoppoudesta kiinni linja liikenteessä.
Saamieni tietojen mukaan kaupunki liikenteessä olisi kuskeja jotka ovat joskus jääneet kiinni juoppoudesta(mahtaako pitää paikkaansa?)
kunnossa?
Keski-ikäinen mieskuski, joka usein suuttunut minulle. En ymmärrä sen käyttäytymistä muuta kuin mahdollinen juopunut. Näin viimeksi hän ajoi linjalla 61.
linja nro 20 kulkee tosta eli se oon simon ja kuljettajana oli virolais mies!!!
"Tampereen poliisi tutkii Turun tapahtumasumaa".
kun poliisi on osallisena kolarissa!
(oman paikkakunnan poliisi ei saa asiaa tutkia!!!)
Jep jep.... Puhallutettiinkohan poliisi ja paloauton kuljettajat? Tuskin.
Poliisihan oli muuten "takaa-ajamassa" rattijuoppoa rekkakuskia.
Hämmästyttävää tämä ammattiautoilijoiden moraali.
Eräässä lättämössä varastotyöntekijä totesi että kun on tekemisissä autokuskien kanssa, niin on ihan oikeasti alkanut pelottaa liikenteessä.
Jos ei ole niin poistun ja menen seuraavalla bussilla soitan poliisit paikalle!!!!
Kuka Turussa nyt bussia selvinpäin jaksaisi ajaa???
- terveisiä tampereelta -
idiootit, jotka ajoivat päin poliisiautoa tai paloautoa.
Kiva kun varmaan Turun ruuhkaisimmalla tiellä ajelee kaiken maailman kaheleita kännissä.