Ongelma on, että .91 1.0 firemoottorinen Uno sammuu jonkun kilometrin jälkeen. Se ei sitten lähde enään käyntiin vaikka kuin sahaa. Kylmänä lähtee normaalisti käyntiin.
Kellään mitään aavistusta vian aihettajasta
Kellään mitään aavistusta vian aihettajasta
Vastaukset 7
Vanhimmat
epäilisin virranjakajan sisällä oleva sytytysyksikkö on sökönä. Meillä mazdassa samat oireet ja vaihdoin sytytysyksikön .Auto pelaa normaalisti.
lisäainetta bensan sekaan ohjeen mukaan jo aikasemmin. Auto nimittäin ollut seisonnassa kauan. Ainakin äskeisellä koeajolla ei oollut mitään ongelmaa esiintynyt. Myyjä kertoi, että se sytytys-yksikkö on vaihdettu, kuten myös lampada-anturi, jonka johdot näyttävät uusilta myös.
Täytynee vaihtaa varuiksi bensan suodatin ja kaikki liitokset puhdistaa
Tiedän pari erimerkkistä 80-luvun autoa tuttavapiirissäni, jossa kummassakin oli viallinen hall-anturi, joka sijaitsee virranjakajan sisällä. Oireina oli että toimi normaalisti kylmänä ja lämpimänä sammui.
olem utelias, mikä tuo tuollainen anturi on, ja mikä sen funktio mahtaa olla?
..siis virranjakajan sisällä. Kun vanhemmissa autoissa oli vielä katkojankärjet, niissä ei ollut hall-anturia. Vähän kehittyneemmissä autoissa, joissa on virranjakaja, mutta kärjetön sytytys, on hall-anturi. Tämä hall-anturi korvaa tietääkseni katkojankärjet. Niin muistan kuulleeni.
se on juonut liikaa viinaa
edellinen kirjoittaja sattui olemaan hauskalla tavalla oikeassa siinä viinahommassa, paitsi asia aivan toisin päin.
Kun tuollainen vanha ruiskuauto seisoo monta kuukautta, kertyy tankkiin kosteutta. Se kosteus muuttuu silkaksi vedeksi. Auton käyntihäiriöt mahtoi johtua melko varmasti siitä asiasta.
Vanha kunnon pirtu, tietysti elegantin nimisenä ja aika kalliina toi avun asiassa. Puoli litraa Kat-masinolia täyteen tankkiin, ja varmuuden vuoksi vahvaa 98-bensaa. Nyt kone käy korvia hivelevän kauniisti ja herkästi ottaa kierroksia.
Kannattaa kokeilla jos on käyntihäiriöitä!