Niin,1-vuotiaalle ei ruokaa tule koneessa kun ei ole omaa paikkaakaan. Eli lämmittääkö ne siellä pyydettäesä vai pitäiskö varata jotain muuta. Kanarialle ollaan lähdössä ja aamukoneella 6.15 lähtee, lapsen kanssa en ole vielä koneessa matkustanut. Voisiko joku ystävällinen lapsen kanssa matkustellut kertoa jotain? poika kyllä yleensä jaksaa esim. autossa matkustaa pitkiäkin matkoja mutta tuokin 6 tuntia heti aamusta voi olla aika rankka itelle ja pojalle, (puhumattakaan kanssamatkustajista) Ja valmiiksi pyydän anteeksi kirjoitusvirheitä:::
pullon /ruuan lämmitys koneessa?
18
2036
Vastaukset
- kanarialle, kanarialle
Ette sitten yhtään fiksumpaa kohdetta löytänyt? Todella noloa, niin noloa, että sitä ei kehtaa kysyä muualla kuin nimimerkin suojissa suomen tyhmimpien kysymysten palstalla.
- ???
Kyllä me mietittiin että eka matkaksi tämä ois meille sopiva, eikös tämä palsta ole just näille "tyhmille" vanhemmille jotka tarvii tietoa. Olen kyllä kuulut että lapset viihtyy tuolla ihan kivasti , lentomatka vaan jänskättää. On tässä vielä aikaa keksiä muitakin tyhmiä kysymyksiä että voitte antaa lisää kivoja kommentteja toivottavasti myös asiallisia.
- kysyjät
voi mitään sille, että oot jäänyt mahoksi. Sillä mitenkään muuten noita kommentteja ei voi ymmärtää.
- kaizu
Kyllä emot lämmittävät pullon ja purkin. Varaa mukaan jotain herkkuariksuaraksua, jos lapsi alkaa levottomaksi. Meillä saa ainakin hieman lisäaikaa, kun on lapselle tarjota jotakin hyvää suuhun pantavaa. Reittilennoilla ainakin Air France ja muuten Finnairkin tarjoaa kyllä ilman paikkaa matkustavalle lapselle ruuan. En sitten tiedä lomalennoista, jos sellaisella olette menossa. Kyllä se hyvin menee, hauskaa matkaa teille!!
- amilia
Kiitti Kaizulle vastauksesta. Olemme myös lähdössä puolitoistavuotiaan kanssa matkalle ja vähän arvelluttaa tuo lentokoneessa matkustus. Lentomme lähtee onneksi illalla että toivon mukaan juniori nukkuu. Onko kellään tietoa/kokemusta vaipan vaihdosta koneessa? En vaihda ellei ole pakko, jos se ylipäätään onnistuu.
- jakru
amilia kirjoitti:
Kiitti Kaizulle vastauksesta. Olemme myös lähdössä puolitoistavuotiaan kanssa matkalle ja vähän arvelluttaa tuo lentokoneessa matkustus. Lentomme lähtee onneksi illalla että toivon mukaan juniori nukkuu. Onko kellään tietoa/kokemusta vaipan vaihdosta koneessa? En vaihda ellei ole pakko, jos se ylipäätään onnistuu.
on kyllä vaipanvaihtopöytä vessassa. Sisäisillä lennoilla, pienemmistä koneista johtuen(?), sitä ei aina ole.
- ei muten ole
jakru kirjoitti:
on kyllä vaipanvaihtopöytä vessassa. Sisäisillä lennoilla, pienemmistä koneista johtuen(?), sitä ei aina ole.
on vessassa vaipanvaihtopöytä? En ole ikinä nähnyt semmoista? Missä esim. 757 koneessa voisi sellainen olla kun hyvä että on käsienpesuallas?
- kaizu
ei muten ole kirjoitti:
on vessassa vaipanvaihtopöytä? En ole ikinä nähnyt semmoista? Missä esim. 757 koneessa voisi sellainen olla kun hyvä että on käsienpesuallas?
En tosin tiedä koneiden malleista ja tyypeistä sen tarkemmin, mutta jokaisessa koneessa millä ollaan lennetty lapsen kanssa (viisi reissua ja useita koneiden vaihtoja, uskoisin siis että konetyyppejäkin on ollut useita)on vessoissa taso, joka laskeutuu siihen wc-istuimen päälle. Ahdastahan siinä on, mutta kyllä se ihan asiansa ajaa. Vakiovaruste kaikissa koneissa :)
- matkustanut
Matkustimme meidän neidin kanssa ensimmäistä kertaa kanarialle hänen ollessa puolivuotias, siitä lähtien ollaan käyty kerran vuodessa (neiti nyt 3v.) eli reissuja on takana jo 4. Kaikki ovat olleet lomalentoja.
Pullon ja ruoan lämmitys onnistuu hyvin, annat ne vaan lentohenkilökunnalle hyvissä ajoin ennen ruokailua, lämmitys tapahtuu vesihauteessa, eli kestää vähän aikaa. Vettä ja muuta saat koneesta tai sitten voit ostaa pullon mukaan turvatarkastuksen jälkeen terminaalista, ne saa ottaa mukaan koneeseen. samoin vauvanruoat ja maidot jauheena. Pakkaat ne vaan erikseen reppuun muovipussiin niin että henkilökunta näkee ne kunnolla tarkastuksessa.
Lennon ajaksi kannattaa myös varata pikkupurtavaa, Meillä on toiminut hyvin maissinaksut, ne juustonaksujen näköiset. Samoin keksit ja hedelmän palaset, niihin ei ole sanottu turvatarkastuksessa mitään.
Lennolle olen ottanut aina sen asenteen että joukkoon mahtuu kaikenlaista ääntä ja matkustajaa. Eihän lapset ikinä opi matkustamaan jos ei ikinä saa harjoitella. Eli reipasta huumoria ja lomafiilistä mukaan niin kaikki menee hyvin!
Mukavaa matkaa!- eri meiltä
mielipide että matkalle mahtuu monenlaista ääntä mutta omaan korvaan ei sinun mukulan huuto käy, meidän kyllä. Ja mitä 7 kk ikäinen vauva oppii lomalennolla...mietippä sitä. Mitä se 3 vuotias juo tuttipullosta?
- kahden kirjoittajan tekstit
eri meiltä kirjoitti:
mielipide että matkalle mahtuu monenlaista ääntä mutta omaan korvaan ei sinun mukulan huuto käy, meidän kyllä. Ja mitä 7 kk ikäinen vauva oppii lomalennolla...mietippä sitä. Mitä se 3 vuotias juo tuttipullosta?
Kun 3-vuotiaan äiti tai isi vastasi 7-kuukautisen vanhemmalle, että tuttipullon lämmitys onnistuu kyllä koneessa, niin ihan tahallasi ihmettelit mitä 3-vuotias tekee tuttipullolla. Ei se 3-vuotiaan vanhempi väittänytkään, että heillä olisi pullo mukana.
Kumma että jotkut saa kicksejä näistä lasten jutuista, pitää varmaan avata uusi keskustelu:
Matkalla örveltäjien ja nipottajien kanssa. - Shanghaist
eri meiltä kirjoitti:
mielipide että matkalle mahtuu monenlaista ääntä mutta omaan korvaan ei sinun mukulan huuto käy, meidän kyllä. Ja mitä 7 kk ikäinen vauva oppii lomalennolla...mietippä sitä. Mitä se 3 vuotias juo tuttipullosta?
Aijaa, sina taidat olla se todella aanekkaasti kuorsaava, jonka lahella 10 penkkiriviin kukaan ei saa nukuttua!
- Blondie
eri meiltä kirjoitti:
mielipide että matkalle mahtuu monenlaista ääntä mutta omaan korvaan ei sinun mukulan huuto käy, meidän kyllä. Ja mitä 7 kk ikäinen vauva oppii lomalennolla...mietippä sitä. Mitä se 3 vuotias juo tuttipullosta?
7 kk ikäinen ihmisenalku oppii ja omaksuu KAIKESTA ympärillä tapahtuvasta. Kyllä hän kuulee koneen äänet, tuntee ilmakuopat yms. kokee elämyksiä. Ja väitän, että oppii jopa käyttäytymismalleja alkeellisella tasolla. Lapsen aivot kehittyvät tuossa iässä huimaa vauhtia ja kehitystä tukee positiiviset uudet kokemukset.
Ikävä, että saat kicksejä toisten ihmisten aliarvioimisesta. Kunnioitus toisia kohtaa puuttu ja ikävä kyllä et tuolla elämän asenteella saa muutakuin harmia itsellesi. Mutta senhän sinä jo tiedätkin.
Olen itse kokenut, että jotkut matkat menee lapsen kanssa hyvin ja jotkut vähemmän hyvin. Mutta aina on silti ollut mukavaa. Kyllä meillä on alle 2 vuotias syönyt esim. kylmää purkkiruokaa koneessa. Joskus lentoemojen tarjoama ulkomainen purkkimuona on maistunut liian oudolta mutta sitten on kaivettu banaania, keksejä ja mehua esille ja sillä pärjätty. Ei hän ole koskaan nälkään kuollut eikä mitenkään kärsinyt. Joskus hän on tuskin mitään syönyt koko päivänä mutta onneksi aina juo paljon maitoa, mehua yms.
Itseäni ehkä huolettaa aina eniten se, mistä löytyy lähin lääkäri piltille lomakohteessa ( ihan neuroosi, otan asiasta etukäteen aina selvää ). Lisäksi pakkaan käsittämättömät määrät osmosalia, panadalia, nasoliinia yms. lääkkeitä mukaan.
Mukavat lomat kanarialla! - Blondie
eri meiltä kirjoitti:
mielipide että matkalle mahtuu monenlaista ääntä mutta omaan korvaan ei sinun mukulan huuto käy, meidän kyllä. Ja mitä 7 kk ikäinen vauva oppii lomalennolla...mietippä sitä. Mitä se 3 vuotias juo tuttipullosta?
Juu eihän se mene ihan oppikirjan mukaan, jos 3 V juo tuttipullosta. Mutta mitä sitten...tuskin hänestä sarjamurhaaja sen vuoksi tulee. Jättää sitten pullon poissa, kun on siihen valmis.
Voisin ihan hyvin kuvitella, että meidän lapsi kolmi vuotiaana joskus mielellään imaiseen tuttipullosta. Koneessahan se voi olla järkevääkin antaa tuttipullo isommallekin lapselle. Auttaa korvien lukkiutumiseen.
- krisse-82
mentiin Finnairilla 5.07 (klo 8)Kreetalle, poika silloin 7kk omat ruoat koneessa ja matkalla mukana. Jouduttiin ilmastoittumassa koneessa odottamaan noin tunnin ennen kun päästiin ilmaan, poika silloin väsyny, nälkäinen ym.jouduin antaa vellin ennen nousua.
Matkapullon lämmitys ei onnistunut, koska pullo liian iso, kesti ennen kun purkkiruokaa mentiin lämmittämään, ruoka tuotiin takas haaleana/kylmänä. Nousu/lasku onnistui hyvin, vaikka ei juonnu eikä suostunu ottaa tuttia. Poika puolet ajasta nukkui ja se toinen puoli oli semmosta viihdyttämistä, koska uusi lelu eikä mikään muukaan hänen tavaroista kiinnostanut häntä juuri silloin... Kreetalla (kato Stalos -kylä)siellä oli kaikkialla "marketeissa" kolmen laista noin kolmenlaista hedelmäsosetta ja 2-3:laista liharuokaa ja niitäkin ruokia oli esillä vain muutamia ja kaiken kukkaroksi ruoat maksoi noin tuplasti enemmän kuin suomessa. Muuten oli ihana matka ja poika viihtyi tosi hyvin. - Taaperon äiti
Tulimme juuri Egyptistä 1v4kk lapsen kanssa. Lento oli Finnairin lomalento ja molempiin suuntiin matka meni todella hyvin. Koneen henkilökunta lämmitti vesihauteessa lapsen purkkiruuan ja lisäksi mukana oli omat juomat ja naksuja, muroja, banaania ym naposteltavaa sekä tietysti leluja ja kirjoja viihdykkeeksi. Pissavaipan vaihdoin ihan siinä omalla paikalla ja kakkavaipan koneen vessassa jossa oli seinästä laskettava hoitopöytä. Saimme molempiin suuntiin lapselle oman paikan koska koneessa oli tilaa (järjestivät siis meille oman kolmen istuimen rivin). Näin lapsi istui ja touhuili meidän vanhempian välissä sekä nukkui molemmilla lennoilla n pari tuntia siinä omalla istuimellaan pötköttäen. Lennot menivät erittäin hyvin eikä lapsi missään vaiheessa itkenyt tai muuten häiriköinyt, nousut ja laskut istui ihan rauhallisena sylissäni omissa vöissään. Lentoemännät ja stuertit huomioivat lapsimatkustajan hyvin, esim toivat tyynyn ja peiton pyytämättä.
Kannattaa varautua siihen että kone on myöhässä, kentällä/kenttäkuljetuksissa menee enemmän aikaa kuin on ajateltu tms eli ota mukaan jotain syötävää joka ei vaadi lämmitystä (esim hedelmäsosetta) jotta on jotain ruokaa lapselle jos et pääse juuri silloin ruokia lämmmittämään kun ruoka-aika olisi.- -Tyllerö
Koneeseen lapselle otin korvikkeita ja syömistä mukaan vuorokauden pitimiksi (niin pitkä matka) ja ihan tetrapurkeissa, koska vauvanruoat saa kuulemma viedä koneseen. Tutkittiinhan niitä tarkasti, mutta suljetut pakkaukset meni mutkattomasti tarkastuksista läpi. Ja 10-kuisemme söi kaikkea, maidosta ruokiin, ihan huoneenlämpöisenä.
- tavalla
on meilläkin touhuttu monesti kahden lapsen kanssa ja hyvin on mennyt joka kerta (vaikka suuntana meillä on ollutkin Englanti). Molemmat olivat ensimmäisillä kerroillaan n. 10 kk; Finnairilla ja BA:lta olemme saaneet hyvää palvelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2042915Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391550Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus911406- 881322
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401236Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481176Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121128Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze117957Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89882Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.43763