Sairaanahoitajien palkkataso

Onko sairaanhoitajien palkkavaatimukset oikeutettuja?
Suomessa sairaanhoitajan palkat on n. 2200 euroa/kk, Engalnissa ja Norjassa n. 3500 euroa.
Työ on muuttunut vuosivuodelta vaativammaksi, osasyynä lääkäreiden vähyys.
Kokoomus lupasi vaalien alla 500 euroa kuukaudessa lisää palkkaa. Nyt kiistävät lupaukset.
Kestääkö kuntien talous tälläiset korotukset.
Toisaalta verotulot kasvavat.
Olisitko valmis maksamaan esim. jos kunnallisveroprosentti olisi yli 20, jos hoitopalvelut pysyisivät nykyisellä tasolla.
Aasilla aina useampi puoli, mutta itse olisin valmis veroäyrin korotuksee, jos palvelut säilyisivät.
12946
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Norja ja Tanska ovat Pohjois-Euroopan kalleimpia maita. Eli elämiseen (mm syömiseen ja asumiseen) katoaa usein se ison palkan ihanuus. Eli kun tuloista puhutaan, kannattaa muistaa ne menot ja suhteuttaa tulot sitten niihin.

Äänestä

palkkakuoppaan

Äänestä
  • kuoppaan pääsee vain tekemällä, työtä, työtä ja taas työtä antaamuksella!!!?

    Äänestä

Ensinnäkin Englannissa esimerkiksi asumiskulut ovat ihan toisella tasolla kuin Suomessa. Norjassa taas kaikki on kallista.

Toisekseen olen kysellyt ja yrittänyt selvittää, että missä kokoomus on luvannut 500 euroa sairaanhoitajille palkankorotusta. Hassua, ettei kukaan osa sitä minulle kertoa eikä ko. tietoa mistään vaaliohjelmista löydy. Kertoisitkohan sinä?

Äänestä

***Kokoomus lupasi vaalien alla 500 euroa kuukaudessa lisää palkkaa.****

Ei ole luvannut, tuo on sossujen levittämää hevonhumppaa. Kerro kuka lupasi ja missä niin pääästään oikein kunnolla väittelemään.

Älä vertaa Norjaan ja Englantiin, niissä maissa on öljyrahoja. Onko Lieksassa öljyrahoja jaettavina, täh??

***Työ on muuttunut vuosivuodelta vaativammaksi,***

Sitä samaa on tehnyt kaikilla ihmisillä, ei sair.hoitajat ole ainoita siinä suhteessa.

Jos palkat nousee niin ei nosteta äyriä vaan potilaitten maksuja. Aluksi tuollaiset 300 e/pv niin eiköhän se siitä suttaannu. Ja jos ei riitä niin sitten 500 e/pv.

Meinaan sitä, että jos vain koko ajan veroja nostetaan niin nuoret lähtee Suomesta nostelemaan ja kukas silloin maksaa veroja edes nykyisenkään vertaa??? Mieti sitä...

Äänestä

jankuttamasta eilisiä asioita

kyllä meillä etelässäkin tulee netti ja vähän aikaisemmin kuin sinulle.

men nussiimaan aitasi vanha hiivanen pukki.

Äänestä

....Kokoomus lupasi vaalien alla 500 euroa kuukaudessa lisää palkkaa.....

Ikävää käyttää tätä palstaa pelkkään valheelliseen politikointiin. Sossujen p-puheita koko väite. Mitään sellaista ei ole luvannut kukaan. Tai mitä lienee sossut luvanneet, toisten nimissä tietenkin. Valehtelijoita kun ovat.

On annettu enemmän kuin sossuhallitukset antoivat ikinä, 150 milj. euroa valtion rahaa. Paljonko valtion rahaa antoivat sossut, siis kuntien rahan lisäksi??

Äänestä

Kiristystä apuna käyttävät sairaanhoitajat ovat rinnastettavissa terroristeihin. Terroristien vaatimuksiin ei myönnytä. Aivan vapaasti voivat erota työtehtävistään, samalla erottuvat jyvät akanoista ja vain ne tervepäiset hoitajat jäävät jatkamaan.

Äänestä

liksaa,pellolle koko ahne sakki

Äänestä

Sairaanhoitajien taistelu irtisanomisineen on halveksuttavaa ja täysin vastuutonta. Yksi ammattikunta on henkisesti kuollut.

Äänestä

Ei avauksessa puhuta sairaanhoitajista vaan sairaanahoitajista. Siis niistä, jotka hoitavat sairaita ollen itsekin samalla sairaita.

On vaan tuo minun Ukkeli jo vähän vanha ja tahtoo mennä käsitteet hieman sekaisin. Suokaa anteeksi sille...

Äänestä

Sairaanhoitajan työ on mielestäni jossain määrin "kutsumus" työtä. Palkka ei päätä huimaa, esim. paperitehtaassa työskentelevä ihminen vetää parempaa liksaa. Silti ainakin itse tällä hetkellä tykkään työstäni, en vaihtaisi toiseen alaan pelkän palkan takia. Toki olen sitä mieltä että palkkoja tulee nostaa, koska ala on pidettävä kilpailukykyisenä tulevaisuudessa. on saatava nuoria innostumaan hoitotyöstä, suuret ikäluokat vanhenevat ja kohta me ollaan pulassa...tosi asia kun on se, ettei meidän töitä robotit pysty tekemään...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ukkeli kirjoitti:

Onko sairaanhoitajien palkkavaatimukset oikeutettuja?
Suomessa sairaanhoitajan palkat on n. 2200 euroa/kk, Engalnissa ja Norjassa n. 3500 euroa.
Työ on muuttunut vuosivuodelta vaativammaksi, osasyynä lääkäreiden vähyys.
Kokoomus lupasi vaalien alla 500 euroa kuukaudessa lisää palkkaa. Nyt kiistävät lupaukset.
Kestääkö kuntien talous tälläiset korotukset.
Toisaalta verotulot kasvavat.
Olisitko valmis maksamaan esim. jos kunnallisveroprosentti olisi yli 20, jos hoitopalvelut pysyisivät nykyisellä tasolla.
Aasilla aina useampi puoli, mutta itse olisin valmis veroäyrin korotuksee, jos palvelut säilyisivät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu