Hei! Kun saa sakot, jossa päiväsakkojen määrä on vaikkapa 60, mitä tapahtuu jos sitä ei rupea maksamaan. Joutuuko vankeuteen vai yritetäänkö ensin ulosotolla?
Jos sakkoja ei maksa
7
4485
Vastaukset
- kysyvälle
1) ensin tulee oikeusrekisteristä karhu
2) sitten menee ulosottoon
3) sitten menee muuntoon. - hassua
vaihe 1 karhukirje-saapuminen kestää muutaman kuukauden,voi maksaa osissa.
vaihe 2 ulosotto-ehkä noin vuosi tapahtuneesta,jos vouti ei saa perittyä niin hän tödennäköisesti ehdottaa osamaksua.
vaihe 3 muunto-ehkä noin 2 vuotta tapahtuneesta(riippuu voudista)sitä ennen tulee vielä ilmoitus muunto-oikeudenkäynnistä ja mahdollisuus maksamiseen,itse muunto-oikeudenkäynnissä on mahdollisuus sopia vielä osamaksujärjestelystä
vaihe 4 muunto suoritettu-noin kuukausi muunnon jälkeen,lasku jolla mahdollisuus maksaa sakko,osasuorituksia ei hyväksytä,noin kuukausi maksuaikaa,jos ei maksa, niin voudin harkinnan mukaan lähtee passitus(tähän saattaa kulua kauankin),vielä muutama päivä aikaa maksaa.
vaihe 5 nouto tai kiinniotto tavattaessa,voi vielä maksaa poliisille tai viimestään vankilan johtajalle.
vaihe 6 vankila-istut 1/3 osa päiväsakkojen määrästä,eli 60 päiväsakkoa,istut 20 päivää.
eli vahingossa ei joudu sakoista istuun,prosessi on todella hidas ja yhteiskunnalle kallis,jos maksaa vasta kiinnioton yhteydessä niin todennäköistä on että prosessi on jo maksanut enemmän kuin on sakkojen arvo,sakot eivät kasva korkoa,eikä niihin tule toimenpidemaksuja.
jos sitten kuitenkin menee istuun niin niin matkat vankilaan ja takaisin maksaa valtio,lisäksi tienaa vielä jonkinlaisen makuurahan(pari euroa päivä)ja vangin ylläpidon maksaa valtio.- prosessista
Totta on tietysti, että prosessi on kallis. Sakkoja on Suomessa muunnettu vankeudeksi jo kuitenkin ainakin sadan vuoden ajan. Kaikki prosessissa mukana olevat viranhaltijat ovat kuitenkin kuukausipalkkalaisia ja saavat palkkansa onko sitten tapauksia yksi tai tuhat.
Tuhottoman kalliiksi prosessi silloin tulisi, jos se pitäisi rakentaa alusta ja vain yhtä muuntoa varten.
- confused2
mitenkäs noi poliisien antamat pikasakot? On ollut juttua ettei ne menis muuntoon..... eli niitä ei tarvitse maksaa. Mutta jos kuitenkin valittaa sakoista ja ne menee käräjäoikeuteen ne on maksettava muunnon uhalla. Onko asia suunnilleen näin?
- 8+1800
Poliisin antama sakko ei mene muuntoon, ellei siitä valita. Sen jälkeen se menee oikeuteen ja jos oikeus määrää sakon, niin se voidaan muuntaa vankeudeksi.
Yleensä poliisin antamat liikennesakotkin maksetaan, sillä moni sen mieluummin maksaa, kuin antaa autonsa ulosottomiehelle. - procureur
8+1800 kirjoitti:
Poliisin antama sakko ei mene muuntoon, ellei siitä valita. Sen jälkeen se menee oikeuteen ja jos oikeus määrää sakon, niin se voidaan muuntaa vankeudeksi.
Yleensä poliisin antamat liikennesakotkin maksetaan, sillä moni sen mieluummin maksaa, kuin antaa autonsa ulosottomiehelle.Ei muunneta vankeudeksi sakkoa, vaikka se olisi oikeuden antama, jos kyse sakon vastustamista koskevasta asiasta.
- niku..
procureur kirjoitti:
Ei muunneta vankeudeksi sakkoa, vaikka se olisi oikeuden antama, jos kyse sakon vastustamista koskevasta asiasta.
Muuntoprosessilla on tietysti hintansa mutta laskelmissa ei yleensä huomioida sitä tosiasiaa että valtaosa sakoista loppupelissä maksetaan, vaikka virallisesti ei olisi ulosmittauskelpoisia varoja tai tuloja. Jostain ne rahat revitään. Kynnys vankilaan menolle on aika korkea jos se rahalla on vältettävissä. Jos muuntomenettely lakkautettaisiin jäisi suuri määrä sakkoja maksamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663362Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433157Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1202610- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851465- 391320
- 821179