Onko kellään kokemusta tämmösistä kumeista?
SV-1 Winter Plus 225/40 R18 88V
Mitenkähän pitää talvella..
SV-1 Winter Plus 225/40 R18 88V
Mitenkähän pitää talvella..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
On aivan sama mikä rengas on. Tuo rengaskoko pysyy lumen pinnalla kuin lumikenkä.
Älä edes rahapulassa sorru ostamaan Nankangia, Nexeniä, Fuldaa tai muita itäkumeja. Ne ovat testeissä kokeiltu ja ovat täysin susia talvirenkaiksi. Nexen sai eräässä testissä testaajilta täystyrmäksen.
Fulda on siis mielestäsi itä ja halpispaskakumi?Kyseessä on kylläkin ihan eurooppalainen laatumerkki,aika pieni tosin.
Eikä se paraskaan nastakumi kesää tee.Kyllä se on aina ratin ja penkin välissä:.
Sorry. Fulda lipsahti itäkumien joukkoon, mutta arvatenkin syystä. Se on testien mukaan huono talvirengas.
AutoBildissä on hyvä talvirengastesti ja kertoo hölmöimmällekin itärenkaiden syvimmän olemuksen. Jos vielä testin luettuaankin tekee mieli näitä vain kukkapenkikisi kelpaavia "talvirenkaita", niin syyttäkää itseänne.
Eipä se nasta tosiaankaan kesää tee ja siksipä voinkin ajella huoletta ja leppoisasti Nokian kitkoilla. Se pito, se hiljaisuus.
Testeihin uskoo ken tahtoo!!
Itse ostin just Nexenin nastapyörät (=siitä testistä), saa nähä miten käy.
Nehän sano siinä AB:n testissä että "jos haluat ylipäänsä selvitä talvesta niin älä edes ajattele nexeneitä."
En yleensä usko testihin joten sellaset sitte tuli hankittua.
hintaansa nähden, itselläni tuollaiset kitkarenkaat ja ainakin Pirellin renkaille pärjää mennen tullen.
Taidan tilata nokian rw:t.
Mitäs ootte niistä mieltä?
SIIS NOKIAN WR
Kummallakin näet pärjää mainiosti, kun ei ihan reikä päässä aja talvella. Osta ne, jotka paremmin kukkarollesi sopivat. Ainakin kesärenkaissa Nankang on ollut varsin hyvä. Mukava ja pehmeä, rata-ajoon sitten kisarenkaat.
Jep kyllähän kesärenkaallakin pärjää kun hiljaa ajaa.
On olemassa nasta ja kitkarenkaita joita ei tosiaan kannata suomessa käyttää huonon pidon takia.
Kesärenkaissa on ihan sama mitkä alla pyörii mutta talvi onkin vähän eri asia
Nokian WR vastaa tuota Nankangin SV1:tä, ovat siis sellaisia nopeamman ajon renkaita. Eli toistan ehdotukseni ostaa se, kumpi omaa kukkaroa enemmän miellyttää. Toinen asia on se, että paremmin pitäisivät pehmeämmät kitkat.
Kesärenkaalla ei oikeasti talvella kyllä pärjää, olen kokeillut asiaa.
Katsopas joskus huviksesi markettien parkkipaikoilla, millaisia renkaita suomalaisilla autoissaan on. Aika huonojakin siellä näkyy. Ja tällä tarkoitan siis jotain 5v vanhoja Nokialaisia, jotka eivät todellakaan pidä enää juuri yhtään, toisin kuin esim. uudet Nankangit.