Käytös muuttunut

kuin vanhempi siskonsa

Äitini on jo muutamia vuosia arvostellut,tai pikemminkin huomautellut siskonsa käytöksen muutoksista alzhaimerin myötä meille tyttärillensä,ei siskolleen.Nyt hän itse käytäytyy samoin ja on aloittamassa lääkityksen ko.sairauteen.Voimmeko sanoa äidille,että käyttäydyt ihan kuin siskosi ja se kuuluu tuohon taudinkuvaan!?Siis kertoa,että hän on jo kuten siskonsa....Tämä on aika kamalaa,kun niin uutta meille...mutta puhutaanko asiat suoraan,vai pitääkö hyssytellä todellisuudesta?

3

1107

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilanteen mukaan

      jotain asiasta huomauttaa, mutta ystävälliseen sävyyn. Tuskin hän itse asiaa ymmärtää välttämättä, että tekee itse samoin. Hokemaan ei pidä alkaa.

    • huomautella????

      Siis mitä varten? Äidillänne on sairaus, joka muuttaa hänen käytöstään - onko mielestänne jotain apua siitä, että hänen nenäänsä hierotaan tässä kurjuudessa?
      Hän ei ole tahallaan ilkeä, tyhmä, osaamaton tai muuten vain huvikseen erikoinen. Hän ei kykene kontrolloimaan itsessään tapahtuvia muutoksia ja takuulla se pistää vihaksi muistamatontakin ihmistä. Niin kauan kuin sairauden tunto vielä on olemassa, parasta mitä voi tehdä on keskittyä niihin asioihin, jotka vielä jotenkin sujuvat. Ja jättää omaan arvoonsa ne, joissa menee pieleen.

      • ei tule moittia

        vaan luotsata kiinnostus muihin asioihin.
        Kun moiteryöppy alkaa, heitä iloisesti: ompas sun kukat hyvässä kunnossa, Hiukset kivasti, mekko pukee sun hipiää, tai ihan jotain muuta huuhaata. Siitä vaan oma pinna kiristyy ja hihat palaa. Tiedän että raskasta on, mutta näillä näyttelijänlahjoilla on pärjätty. Missä parhaimmat näyttelijäsuoritykset, noi papeilla. Esimerkiksi tyyuneidelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1660
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      154
      1134
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      980
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      345
      977
    5. 68
      753
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      743
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      701
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      38
      654
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      621
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      591
    Aihe